moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-amerykańska współpraca

Ryan McCarthy, sekretarz Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych, był gościem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Między innymi rozmawiano o współpracy wojskowej i ćwiczeniach EDRE. – To bardzo ważne doświadczenie i bardzo korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – mówił po spotkaniu szef MON.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się dziś z Ryanem McCarthy’m, sekretarzem Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. Tematem spotkania była współpraca wojskowa Polski z USA. – Jesteśmy pod wrażeniem doświadczeń, jakie Wojsko Polskie zyskuje dzięki ćwiczeniom z armią Stanów Zjednoczonych – mówił tuż po rozmowach szef resortu obrony. Przypomniał, że US Army było w Polsce nawet w momencie eskalacji koronawirusa, mimo to odbyły się manewry „Defedner Europe’20 Plus”. – To było duże wyzwanie dla nas wszystkich, ale mimo tego ćwiczenie zakończyło się sukcesem – zaznaczył. Podkreślił, że właśnie zaczyna się kolejny etap tego ćwiczenia. W ramach EDRE (Emergency Deployment Readiness Exercise), ponad 500 wojskowych zostanie przerzuconych ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec. Następnie żołnierze pobiorą z magazynów US Army sprzęt i ruszą na poligon do Drawska Pomorskiego, gdzie wspólnie z Polakami wezmą udział w ćwiczeniach taktycznych. – To bardzo ważne doświadczenia i bardzo korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – podkreślił szef MON. Przypomniał także, że obecność żołnierzy US Army w Polsce to efekt porozumień, jakie prezydent Andrzej Duda zawarł z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem

Szef resortu przypomniał także, że Polska współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii modernizacji polskiej armii. Chodzi między innymi o możliwość kupowania sprzętu w ramach FMS (Foreign Military Sales). Jest to program, który umożliwia pozyskiwanie od Stanów Zjednoczonych usług, sprzętu i uzbrojenia. – Ten program nie jest dostępny dla każdego państwa. Dziękujemy za to, że możemy z niego skorzystać, dzięki temu wzmacniamy zdolności obronne Wojska Polskiego – podkreślił minister.

REKLAMA

O udanej polsko-amerykańskiej współpracy mówił także Ryan McCarthy, sekretarz Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. – Od wielu lat łączy nas długotrwała i silna więź. Dzięki naszej współpracy i zaangażowaniu na rzecz NATO zwiększyło się bezpieczeństwo w regionie – zaznaczył. – Mimo że COVID-19 zmodyfikował ćwiczenie „Defender Europe’20 Plus”, udało nam się je przeprowadzić – zaznaczył.


Film: MON

Sekretarz McCarthy pogratulował także reelekcji Andrzejowi Dudzie, a także przypomniał, że niedawno Prezydent RP odwiedził Stany Zjednoczone. – Ostatnia wizyta w Stanach Zjednoczonych potwierdziła silną więź między naszymi krajami – powiedział. Dodał także, że w ubiegłym roku liderzy obu krajów podpisali dwie deklaracje, które podkreślają wspólne wartości oraz sposób, w jaki będziemy pogłębiali naszą współpracę obronną. – Mamy nadzieję, że już wkrótce podpiszemy kolejne – podkreślił.

Mimo że podczas konferencji nie padła żadna informacja dotycząca relokacji wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski, McCarthy podkreślił rolę obecności żołnierzy USA w naszym kraju. – Obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie – powiedział. – Zwiększenie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie suwerenności – podkreślił. – To jasny sygnał, że natowscy sojusznicy są zjednoczeni i zdeterminowani do tego, aby bronić NATO i zapobiegać jakiejkolwiek agresji ze strony potencjalnych przeciwników – mówił. – Tak głębokie relacje między USA a Polską są kluczowe, jeśli chodzi o eliminowanie przyszłych zagrożeń. Stany Zjednoczone cały czas szukają nowych możliwości wzmocnienia sytuacji obronnej, pogłębiania bezpieczeństwa transatlantyckiego. Dlatego bardzo się cieszymy, że będziemy mogli nadal współpracować – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Na misjach święta inne niż zwykle
 
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek: misja
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Laserowa artyleria US Army
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Skok na głęboką wodę
Kurs dla saperskich ekspertów
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Łączność: fundament operacji specjalnej
Cud Piłsudskiego
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Strzelnice dla terytorialsów
Galicyjskie przesilenie
Druga kadencja prezydenta Dudy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Lato z czerwonym terrorem
Chwała powstańcom
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ukraiński kurs na Zachód
Hekatomba na Woli
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Online z mistrzami sportu
Wojskowy Hot450Challenge
Not Contaminated With Routine
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO