moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent z wizytą w Drawsku

Te manewry to znak polsko-amerykańskiej przyjaźni – mówił dziś prezydent Andrzej Duda w Drawsku Pomorskim. Zwierzchnik sił zbrojnych, wraz z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, spotkał się z żołnierzami, którzy brali udział w ćwiczeniach „Defender Europe ʾ20 Plus”. Prezydent poinformował też, że NATO zatwierdziło plany obronne dla Polski i krajów bałtyckich.

Spotkanie odbyło się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Uczestniczyli w nim polscy i amerykańscy żołnierze, którzy wzięli udział w manewrach „Defender Europe ʾ20 Plus”. Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że ćwiczenia, ze względu na pandemię COVID-19, zostały zmodyfikowane. – Pojawiały się głosy, że te największe od 25 lat ćwiczenia, mające odbyć się na terenie Polski, Niemiec i krajów bałtyckich, powinny zostać zawieszone lub przełożone na inny termin. Podjęto jednak decyzję, że w nieco zmienionej formule, ale się odbędą. Dziękuję komendzie poligonu za zapewnienie bezpieczeństwa ćwiczącym, a dowódcom za to, że manewry zostały przeprowadzone w sposób wzorcowy, i dziękuję żołnierzom, którzy profesjonalnie realizowali zadania – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent podkreślił ogromną rolę wojsk amerykańskich we wzmacnianiu globalnego bezpieczeństwa. Zauważył, że obecność żołnierzy armii USA w naszym kraju nie tylko świadczy o polsko-amerykańskiej przyjaźni, ale jest też wyraźnym sygnałem rzeczywistej odpowiedzialności USA za pokój na świecie. – Po II wojnie światowej Stany Zjednoczone przyjęły na siebie misję, którą z powodzeniem przez cały ten czas realizują, zapewniając pokój wolnemu światu. Cieszę się, że polscy żołnierze ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi niosą pokój i wykonują ważne zadania dla wzmacniania bezpieczeństwa – przekonywał Andrzej Duda.

REKLAMA

Podczas spotkania na poligonie zwierzchnik sił zbrojnych poinformował, że plany obronne dla Polski i państw bałtyckich, tzw. plany stopniowej odpowiedzi (Graduated Response Plans – GPR), zostały zatwierdzone przez Sojusz Północnoatlantycki. – Dostaliśmy w tej sprawie oficjalną wiadomość z Kwatery Głównej NATO. To ostateczne zatwierdzenie politycznych decyzji podjętych podczas ostatniego szczytu NATO, który się odbył w Londynie w grudniu 2019 roku. Cieszę się z tego bardzo, bo to kolejny element przyczyniający się do zwiększenia bezpieczeństwa naszego kraju, naszej części Europy i wschodniej flanki NATO – podkreślał Andrzej Duda.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przyznał, że organizacja ćwiczeń „Defender Europe ’20 Plus” była wyzwaniem, ale przeprowadzenie tych manewrów udowodniło profesjonalizm ćwiczących. – To był egzamin, który żołnierze zdali celująco. Obserwując niektóre epizody ćwiczeń, byłem pod wielkim wrażeniem umiejętności i znajomości wojskowego rzemiosła. Udowodniliście, ze jesteście profesjonalistami. Dziękuję wam za to – mówił szef MON-u. Podkreślił też, że przeprowadzenie ćwiczeń nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie polskiego prezydenta.

Według pierwotnych planów w manewrach „Defender Europe ʾ20” miało wziąć udział 37 tys. żołnierzy z 18 państw. Z powodu pandemii koronawirusa zakres ćwiczeń został ograniczony. W sumie przyjechało ponad 6 tys. żołnierzy i 3 tys. jednostek sprzętu, a ponad 9 tys. pojazdów zostało przeniesionych z magazynów US Army w Europie na poligony w Niemczech. Podczas manewrów Amerykanie sprawdzili m.in. procedury przerzutu żołnierzy i sprzętu na Stary Kontynent, a także pobierania sprzętu znajdującego się w amerykańskich magazynach na terenie Europy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP, st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
 
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Druga kadencja prezydenta Dudy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kurs dla saperskich ekspertów
Na misjach święta inne niż zwykle
Skok na głęboką wodę
Wojskowy Hot450Challenge
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
F-16 kończą misję w Estonii
Hekatomba na Woli
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Polsko-amerykańska współpraca
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Łączność: fundament operacji specjalnej
Laserowa artyleria US Army
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Lato z czerwonym terrorem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie porty bardziej otwarte
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Chwała powstańcom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Cud Piłsudskiego
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Galicyjskie przesilenie
Kierunek: misja
Not Contaminated With Routine
Strzelnice dla terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO