moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ogromne zainteresowanie Soną

Aż osiemnaście podmiotów z całego świata jest zainteresowanych dostarczeniem polskim siłom zbrojnym broni przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Wojsko chce, by Sona zastąpiła w linii używane obecnie samobieżne zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4MP Biała. Dialog techniczny z przedstawicielami przemysłu ma się rozpocząć w październiku i potrwać do końca grudnia.

Wojsko Polskie ma obecnie jeden typ samobieżnych zestawów przeciwlotniczych przeznaczonych do bezpośredniego wsparcia jednostek pancernych. To opracowana 20 lat temu przez inżynierów z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego w Tarnowie konstrukcja ZSU-23-4MP Biała.

Broń ta składa się przede wszystkim z umieszczonej na podwoziu gąsienicowym wieży uzbrojonej w cztery sprzężone ze sobą armaty AZP-23 kalibru 23 mm oraz cztery przeciwlotnicze pociski Grom. Zasięg zestawu waha się – w zależności od użytego środka ogniowego – od 5 km (dla pocisków Grom) do około 3500 m (dla armat AZP-23).

W najbliższych latach wojsko chce zastąpić Białe nową konstrukcją – Soną, która ma być w stanie zwalczać nie tylko samoloty, śmigłowce czy drony, lecz także nieprzyjacielskie pociski artyleryjskie, moździerzowe i rakietowe.

Pod koniec maja tego roku Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił firmy zbrojeniowe mające stosowne rozwiązania do zaprezentowania ich Silom Zbrojnym RP w ramach dialogu technicznego. Odzew był ogromny. Do IU MON zgłosiło się aż 18 podmiotów z całego świata.

Na ogłoszenie Inspektoratu odpowiedziało konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, składające się ze spółek: Rosomak, PIT-Radwar, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM, Jelcz, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Zakłady Mechaniczne „Tarnów”, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Huta Stalowa Wola i Mesko. Ale zgłosiły się też inne firmy – Transbit, WB Electronics oraz konsorcjum CRW Telesystem-Mesko i Centrum Łukasiewicz – Sieć Badawcza Łukasiewicz.

W przypadku podmiotów zagranicznych do dialogu technicznego chcą przystąpić właściwie wszystkie liczące się, globalne koncerny zbrojeniowe – amerykańskie: Raytheon Technologies, Northrop Grumman International Trading oraz Lockheed Martin Global; francuskie Thales i Nexter Systems; turecki Aselsan; włoski Leonardo; szwedzki Saab; izraelskie Elbit Systems Land, Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries; brytyjski MBDA UK; niemiecki Rheinmetall Air Defence; słoweńska Valhalla Turrets.

Dialog techniczny z przedstawicielami przemysłu rozpocznie się w tej sprawie październiku i potrwa do końca grudnia 2020 roku. Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na zakup Son. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Zbrodnia bez kary
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Borsuk po słowacku
Jest nowy szef BBN
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Wypadek w PKW UNIFIL
Uczczono ofiary zamachu majowego
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Groźny incydent w Libanie
Syndrom Karbali
Ostatni most
Bez zmian w emeryturach
WAM coraz bliżej Łodzi
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Powrót WAM-u
Zbrodnia i kłamstwo
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Rzeźnik w rękach GROM-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzynasty Husarz w powietrzu
Przygotowania do lotu do Polski
Gotowi na każdy scenariusz
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Desant na Bornholm
Psy na… materiały wybuchowe
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Kosmiczne oko armii
Początek wielkiej historii
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Więcej strzelnic w powiecie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Nauki i nauczki z Afganistanu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ostrosz zamiast Mureny
NATO i USA o Iranie
Kluczowe 30 dni
Strykery w akcji
Adaptacja i realizm
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Bez schematów
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Bieg ku pamięci bohaterów
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Wyścig Stalina
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Terytorialsi zapraszają
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Od cyberkursu po mundurówkę
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
SAFE staje się faktem!
Srebro dla AWL-u w grach wojennych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO