moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze usuwają skutki powodzi

Żołnierze walczą ze skutkami gwałtownych burz i podtopień, jakie przeszły przez Podkarpacie. Oczyszczają rowy melioracyjne i koryta rzek. Z wody wyciągają konary, gałęzie i połamane drzewa. Naprawiają nawierzchnię i wzmacniają mosty. – Pracujemy po kilkanaście godzin na dobę. Skala zniszczeń jest ogromna – mówi ppor. Sylwester Dul z 16 Batalionu Saperów.

Do pierwszych większych podtopień na południu Polski doszło w połowie czerwca. Nawałnice przeszły przez Małopolskę, Podkarpacie i Lubelszczyznę. Z powodu gwałtownych opadów deszczu podtopionych zostało wiele gospodarstw, szpitale, szkoły, doszło do zerwania dróg. Powodzianom z pomocą ruszyli w pierwszej kolejności strażacy, a wkrótce i żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi wzmacniali m.in. wały powodziowe, układali worki z piaskiem i pomagali mieszkańcom podtopionych domów.

Kilka dni później nastąpiło kolejne załamanie pogody. Szef MON, na wniosek wojewody podkarpackiego, skierował do akcji przeciwpowodziowej kolejnych żołnierzy. Na pomoc mieszkańcom Podkarpacia w weekend ruszyli żołnierze jednostek inżynieryjnych. Są to m.in. wojskowi z 3 Batalionu Inżynieryjnego, 1 Batalionu Drogowo-Mostowego i 16 Batalionu Saperów. Jak informuje Dowództwo Operacyjne RSZ, do walki ze skutkami podtopień i powodzi skierowano około 700 żołnierzy – w tym WOT i wojska operacyjne oraz 100 różnego rodzaju jednostek sprzętu wojskowego. – Od 27 czerwca żołnierze wspierają administrację publiczną przede wszystkim w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przemyskim i przeworskim. Codziennie jest tam około 350 żołnierzy – podaje płk Paweł Lewandowski, szef Oddziału Komunikacji Społecznej DORSZ.

REKLAMA

Żołnierze działają m.in. w powiecie przemyskim w miejscowościach: Huta Brzuska, Piątkowa, Krzywcza, Handzlówka, Tarnawka, Jasło i Bircza. Udrażniają przepusty drogowe i rowy melioracyjne, odbudowują wały przeciwpowodziowe i wzmacniają zbiornik retencyjny. Są także w gotowości do ewakuacji mieszkańców z zagrożonych terenów. To nie wszystko. Wojskowi usuwają zatory powstałe na rzekach, naprawiają mosty i nawierzchnię drogową.

– Nie mogliśmy uwierzyć w to, że zaledwie w kilka godzin mały potok płynący przez tę miejscowość zamienił się w rwącą rzekę. Woda zabrała tu nie tylko kilkudziesięcioletnie drzewa, gruz, konary i gałęzie. Zabrała także drogi i odcięła ludzi od świata – opowiada ppor. Sylwester Dul z 16 Batalionu Saperów. Oficer przyznaje, że siła wody była tak duża, że został zerwany niewielki most, a także droga. – Wyrwa w ziemi ma 30 metrów długości i 6 metrów głębokości. Do tego wszędzie są osuwiska – dodaje ppor. Dul.

Żołnierze pracują kilkanaście godzin na dobę. Podczas działań wykorzystują specjalistyczny sprzęt, m.in. transportery pływające PTS, spycharko-ładowarki, maszyny inżynieryjne, wywrotki, koparki, piły spalinowe. – Szczególnie muszą uważać operatorzy tego sprzętu. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza w takich warunkach. Pracujemy na podmokłym terenie, gdzie co chwile powstają nowe urwiska – dopowiada dowódca zgrupowania w Hucie Brzuskiej.

Od tygodnia poszkodowanym na Podkarpaciu pomagają także żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Początkowo w rejon powodzi wysłano 30 terytorialsów, dziś jest już ponad 330 żołnierzy z 5 batalionów lekkiej piechoty.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Prezydent Duda jedzie do USA
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Oficer jak biała karta...
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Ochotnicy na ratunek
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rakiety z Mesko w F-35
Wojsko ma ofertę dla cywili
Wojsko przeciw wirusowi
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Kolejne Groty dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Laserowa artyleria US Army
Krwawy Wołyń
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Dogrywka „Defendera”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
PGZ będzie obecna na MSPO
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Weterani znów staną na macie
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Szkolenie wodne podhalańczyków
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Żołnierze w sztafecie pomocy
Kraby w Bolesławcu
Emisariusz heroiczny
„Defender” – pracowity poligon saperów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Mały Katyń pod Augustowem
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Online z mistrzami sportu
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ułańska szarża
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Odznaka dla ratowników pola walki
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO