moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstaną kolejne strzelnice

Powiat przysuski, miasto Myszków i gmina Domaniów – to kolejne miejsca, gdzie w ramach MON-owskiego programu „Strzelnica w powiecie” powstaną trzy tego typu obiekty. Dziś zostały podpisane umowy w tej sprawie. Dzięki decyzji ministra obrony o finansowym wsparciu budowy strzelnic z obiektów będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy, członkowie organizacji proobronnych, a także żołnierze.

Celem konkursu MON „Strzelnica w powiecie” jest wsparcie infrastruktury strzeleckiej w kraju, m.in. dzięki budowie nowych tego typu obiektów poza infrastrukturą wojskową. Strzelnice mają się przyczynić do rozwoju organizacji pozarządowych zainteresowanych strzelectwem, a także umożliwić szkolenie uczniom klas mundurowych oraz żołnierzom.

W ogłoszonej w ubiegłym roku drugiej edycji konkursu komisja MON wyłoniła dziesięć ofert spełniających wymagania. Samorządy ubiegające się o wsparcie musiały m.in. posiadać nieruchomości pod budowę strzelnicy oraz pokryć co najmniej 20% wartości inwestycji.

Jako pierwsi umowę z MON podpisali w kwietniu tego roku samorządowcy z gminy Tryńcza na Podkarpaciu. Obiekt powstanie w miejscowości Głogowiec jeszcze podczas tegorocznych wakacji.

Dziś zostały zawarte kolejne trzy umowy. Dokumenty w tej sprawie podpisali: Marian Niemirski, starosta powiatu przysuskiego (woj. mazowieckie), Włodzimierz Żak, burmistrz Myszkowa (woj. śląskie) i Wojciech Głogulski, wójt gminy Domaniów (woj. dolnośląskie). Stronę ministerialną reprezentował gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Zgodnie z umowami samorządy otrzymają z resortu obrony 80% środków potrzebnych na inwestycje. Pieniądze te będą mogły zostać przeznaczone na prace przygotowawcze, budowlane, a także pierwsze wyposażenie strzelnicy. Pozostałe koszty, związane np. z zakupem broni, amunicji, celowników, kamizelek kuloodpornych i noktowizorów, lokalne władze muszą pokryć z własnych budżetów.

W powiecie przysuskim, który otrzyma 1,5 mln zł dotacji, strzelnica powstanie w Lipianach (gm. Odrzywół). Tyle samo otrzyma gmina Domaniów, tu obiekt stanie między dwiema wsiami: Domaniów i Kończyce. 320 tys. zł z dotacją dostaną z kolei władze Myszkowa.

Dotację w takiej samej wysokości dostaną władze Myszkowa. Tu plany zakładają rozbudowę istniejącego już obiektu strzeleckiego. Na co dzień korzystają z niego członkowie Ligii Obrony Kraju (w powiecie myszkowskim liczy ona około 250 członków), ale też funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie i Zawierciu oraz żołnierze wojsk obrony terytorialnej z Gliwic. Od lutego do końca listopada, dwa lub trzy razy w miesiącu, odbywają się na strzelnicy zawody i sportowe imprezy. – Obiekt LOK-u jest jedynym w okolicy, dlatego spełnia nie tylko zadania rekreacyjne, lecz także ćwiczebne. To, jak często strzelnica jest wykorzystana, świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu tego rodzaju sportem. Dlatego niezbędna okazała się jej przebudowa i rozbudowa. Chcemy pokryć ją nowym zadaszeniem, wyposażyć w nowe ekrany wyciszające, stanowiska strzeleckie oraz kulochwyty. Inwestycję zrealizujemy do końca tego roku – zapowiada Włodzimierz Żak, burmistrz Myszkowa.

W sumie w tym roku samorządy przekażą do użytku cztery stumetrowe strzelnice. – Dzięki decyzji ministra o finansowym wsparciu budowy strzelnic zyskamy obiekty, które będą wykorzystywane przez mieszkańców do rozwijania swoich pasji. Ale nie tylko, ponieważ będą to profesjonalne strzelnice, które umożliwią też szkolenie strzeleckie uczniów klas mundurowych, organizacji pozarządowych oraz naszych żołnierzy – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Zgodnie z umowami w ciągu 10 następnych lat beneficjenci ministerialnego programu będą mieli obowiązek udostępniać wybudowane lub zmodernizowane obiekty m.in. siłom zbrojnym (do 100 godzin miesięcznie), organizacjom proobronnym i uczniom klas o profilu wojskowym (po 30 godzin).

Program „Strzelnica w powiecie” MON uruchomił w 2018 roku. Dziś jego realizacją zajmuje się powstałe w styczniu tego roku Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 15 BZ, Biuro do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej"

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Co kryje Bałtyk
Tankowanie w przestworzach
Klucz do przyszłości
Polska będzie zbrojna!
Przecieranie szlaków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Buzdygany 2025 wręczone
Trójskok Belmy
Siła współpracy
Kierunek: przyszłość
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Rekompensaty dla weteranów
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Krok w przyszłość
PFM bez tajemnic
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Oko na Bałtyk
Łączność działa jak w zegarku
Wodny test Rosomaków
W poszukiwaniu wyzwań
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
OSA wystartowała!
Nie pozwala spocząć na laurach
Zielone światło dla potwora
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Nie ma nudy
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Pancerna nauka strzelania
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Together on the Front Line and Beyond
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Prezydenckie weto dla SAFE
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Cel: Podwoić moc
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Generał Molenda doradcą NATO
PKW Irak ewakuowany
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Polskie antydrony z Gdyni
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Powaga w lekkości
Leopard nie stoi w kolejce
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Polski sukces w Duńskim Marszu
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Podwodne drony przypłyną z Polski
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Zakochałam się w slalomie
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Piekło „Pługa”
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Zacięta walka o medale pod siatką
The Beginning of Great History

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO