moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT i PSP - wspólnie w działaniach przeciwkryzysowych

Zakończenie operacji „Odporna Wiosna” i przejście do działań pk. „Trwała Odporność” pozwoliło na powrót do systematycznych szkoleń żołnierzy WOT, podczas których podtrzymywane i utrwalane są nawyki do realizacji zadań bojowych, natomiast priorytetem jest rozszerzenie kompetencji przeciwkryzysowych. Od lipca do września 5 MBOT przejdzie w tryb działań przeciwkryzysowych.

Ostatnie 3 miesiące pokazały, że niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie żołnierzy z zakresu reagowania na sytuacje kryzysowe o charakterze niemilitarnym. Na czas trwania pandemii szkolenia rotacyjne oraz powołania nowych ochotników w szeregi 5MBOT zostały zawieszone, dopiero z początkiem czerwca żołnierze wrócili na place ćwiczeń taktycznych i strzelnice. Obecnie kontynuowany jest proces osiągania zdolności przez Wojska Obrony Terytorialnej, w tym zdolności pozwalających efektywnie reagować na zagrożenia kryzysowe. W tym celu został stworzony specjalny program szkolenia, który przez najbliższe 3 miesiące będzie realizowany w 5 Brygadzie oraz stanowić będzie podstawę do przygotowania żołnierzy w zakresie wsparcia elementów układu poza militarnego w ramach pomocy lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych. Współpraca i wspólne szkolenia z Policją, Strażą Pożarną czy Strażą Graniczną pozwolą na zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności, co przełoży się na wymierne efekty w przyszłości.

W minionym tygodniu w 5 Mazowieckiej Brygadzie Oborny Terytorialnej, przez 3 dni odbywał się pierwszy kurs instruktorsko – metodyczny z udziałem Strażaków Państwowej Straży Pożarnej z Ciechanowa, którzy szkolili terytorialsów z zakresu organizacji oraz przeprowadzania dekontaminacji (dezynfekcji) ludzi, sprzętu oraz infrastruktury. Kurs przygotował przyszłych instruktorów do prowadzenia szkoleń z zakresu wsparcia organów samorządu terytorialnego i służby zdrowia w ramach pandemii.

- udział naszych żołnierzy w tego typu kursach pozwala na zbudowanie bazy wiedzy i umiejętności, które będą mogły być przekazywane kolejnym żołnierzom a dodatkowo wpłynął na kompetencje działającego w brygadzie Zespołu Interwencji Kryzysowej czy Zespołu Wsparcia Odbudowy – mówi ppor. Arkadiusz Rygiel, szef szkolenia 52 blp.
W najbliższym czasie realizowane będą również podobne kursy z zakresu wsparcia Straży Pożarnej podczas powodzi, pożarów, suszy, wichur czy wypadków komunikacyjnych - nowy plan szkolenia wychodzi na przeciwko temu co obecnie dzieje się w naszych kraju, skupia się m.in. na powodziach, wichurach… to właśnie się dzieje. Stworzenie tego planu było przewidzeniem obecnej sytuacji – dodaje ppor. Rygiel.

Plan szkolenia na czas realizacji trybu przeciwkryzysowego przewiduje również kursy z zakresu wsparcia Policji, podczas których żołnierze zostaną przygotowani do prowadzenia działalności patrolowej czy regulacji ruchu.

***
Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy pond 2 tysiące żołnierzy, w najbliższy piątek nasze szeregi powiększą się o kolejnych ochotników.

Tekst: Aneta Szczepaniak/5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

red. PZ

autor zdjęć: 5. Mazowiecka Brygada OT

dodaj komentarz

komentarze


Nowe Daglezje na nowy rok
Odpalili K9 Thunder
Na tronie mistrza bez zmian
Dyplomatyczna gra o powstanie
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
USA: chcemy Grenlandii
Oskarżony Maduro
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
W cieniu dumy floty
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Powrót do przeszłości Westerplatte
The Era of Polish IFVs
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Koniec bezkarności floty cieni?
Góral z ORP „Gryf”
Nowe Abramsy na horyzoncie
Przeżyj to sam
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Człowiek, który sprzedał ciszę
Wojsko kontra śnieżyce
PKW „Noteć” – koniec misji
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Piątka z czwartego wozu
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Co nowego w przepisach?
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Amerykański szogun
Morskie roboty do walki z minami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO