moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tylko najlepsi zostaną podoficerami

Skwierzyna – miasto, w którym stacjonuje 151 batalion lekkiej piechoty, stało się miejscem zmagań żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej o upragnione dwie belki. Trwa kurs podoficerski „SONDA”. Po raz pierwszy, za organizację części praktycznej dla swoich żołnierzy odpowiada wielkopolska brygada.

Kapralami zostaną tylko najlepsi. O stopień podoficerski walczą żołnierze terytorialnej służby wojskowej 12 WBOT. Nad ich wyszkoleniem czuwają instruktorzy oraz Starsi Podoficerowie Dowództwa wielkopolskiej brygady. Właśnie zakończyła się część praktyczna. Podczas zajęć, instruktorzy skupiają się na podnoszeniu wśród żołnierzy umiejętności dowódczych, kładą akcent na naukę przywództwa wojskowego a także metodykę. Są to niezbędne elementy potrzebne do uformowania dowódcy.

„SONDA” nie dla każdego

REKLAMA

Na kurs w Szkole Podoficerskiej „SONDA” przyjęto 27 kandydatów z 12 WBOT. Szkolenie rozpoczęło się nauką e-learningową, które było preludium do dalszej części zmagań o stopień kaprala. Część praktyczna w Skwierzynie, rozpoczęła się 6. czerwca. Od tego momentu, ubyło już 5 żołnierzy. Nie można zakładać, że wszyscy kandydaci otrzymają promocję podoficerską. Na taki stopień trzeba naprawdę zasłużyć. Ci ludzie mają zostać w przyszłości dowódcami drużyn i sekcji a to oznacza, że będą odpowiadać za swoich żołnierzy i stawiać im zadania. Muszą nauczyć się przywództwa. – tłumaczy st.chor.sztab. Jacek Kaźmierczak, Starszy Podoficer Dowództwa 12 WBOT.

Praca w terenie

Najbardziej wymagającym elementem w wyszkoleniu podoficera jest taktyka. Tym razem na zadania trzeba spojrzeć z perspektywy instruktora- dowódcy. Ponadto, przyszli podoficerowie uczą się pracy na mapie, interpretacji rozkazu bojowego oraz sporządzania planów pracy. Większość czasu kursanci spędzili w terenie, jednak gdy wracali do koszar – uczyli się m.in. musztry i metodyki. Początkowo myślałam, że droga do kaprala będzie nieco łatwiejsza. Okazało się, że przełożeni są bardzo wymagający, ale dzięki nim wiele się uczymy. Gdy piszemy sprawdzian, skala jest dwustopniowa: albo otrzymasz ocenę niedostateczną albo bardzo dobrą. Cieszę się, że tu jestem. Chcę dać z siebie wszystko- mówi szer. Magdalena Gieszczyńska- słuchaczka kursu. Długo czekałem na swój moment i w końcu udało się! Zakwalifikowałem się na kurs podoficerski. Chciałbym poszerzać swoją wiedzę wojskową i spełniać się jako dowódca drużyny – dodaje szer. Karol Wozikowski.

Ostateczna weryfikacja – egzamin końcowy

Aby zostać podoficerem, nie wystarczy samo ukończenie kursu SONDA. Każdy, kto wytrwa do końca, musi zdać egzamin końcowy. Poziom wiedzy i umiejętności dowódcze sprawdzać będą instruktorzy 12 WBOT, którzy poddają terytorialsów ocenie każdego dnia oraz instruktorzy ze Szkoły Podoficerskiej SONDA. Zwieńczeniem kursu będzie uroczysta promocja i otrzymanie upragnionych dwóch belek.

***

Wojska Obrony Terytorialnej zakończyły operację pk. „Odporna Wiosna” i zmieniły model działania. Aktualnie trwa operacja „Trwała Odporność”, w której akcentowane są trzy filary: zapobieganie, identyfikowanie oraz izolowanie zagrożenia związanego z koronawirusem. Działania te potrwają aż do całkowitego zniwelowania epidemii. Równolegle z akcjami pomocowymi, terytorialsi (również 12 WBOT) wracają do działań szkoleniowych. Zajęcia odbywają się zgodnie z wymogami sanitarnymi a to oznacza, że np. ćwiczenia odbywają się w mniejszych grupach. Przed przystąpieniem do szkoleń, żołnierze otrzymują informacje, które pomagają zachować bezpieczeństwo.

Tekst: ppor. Anna Jasińska/12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej 

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Minister Błaszczak dziękuje medykom
 
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Krwawy Wołyń
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Weterani znów staną na macie
Polskie porty bardziej otwarte
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
PGZ będzie obecna na MSPO
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Amerykanie odmładzają F-16
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Emisariusz heroiczny
Strzelnice dla terytorialsów
Dogrywka „Defendera”
Mały Katyń pod Augustowem
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Odznaka dla ratowników pola walki
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej celowników z PCO dla wojska
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ułańska szarża
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szkolenie wodne podhalańczyków
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Prezydent Duda jedzie do USA
Ochotnicy na ratunek
Rakiety z Mesko w F-35
„Defender” – pracowity poligon saperów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojsko ma ofertę dla cywili
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Żołnierze w sztafecie pomocy
Kolejne Groty dla wojska
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Oficer jak biała karta...
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kraby w Bolesławcu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO