moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tylko najlepsi zostaną podoficerami

Skwierzyna – miasto, w którym stacjonuje 151 batalion lekkiej piechoty, stało się miejscem zmagań żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej o upragnione dwie belki. Trwa kurs podoficerski „SONDA”. Po raz pierwszy, za organizację części praktycznej dla swoich żołnierzy odpowiada wielkopolska brygada.

Kapralami zostaną tylko najlepsi. O stopień podoficerski walczą żołnierze terytorialnej służby wojskowej 12 WBOT. Nad ich wyszkoleniem czuwają instruktorzy oraz Starsi Podoficerowie Dowództwa wielkopolskiej brygady. Właśnie zakończyła się część praktyczna. Podczas zajęć, instruktorzy skupiają się na podnoszeniu wśród żołnierzy umiejętności dowódczych, kładą akcent na naukę przywództwa wojskowego a także metodykę. Są to niezbędne elementy potrzebne do uformowania dowódcy.

„SONDA” nie dla każdego

Na kurs w Szkole Podoficerskiej „SONDA” przyjęto 27 kandydatów z 12 WBOT. Szkolenie rozpoczęło się nauką e-learningową, które było preludium do dalszej części zmagań o stopień kaprala. Część praktyczna w Skwierzynie, rozpoczęła się 6. czerwca. Od tego momentu, ubyło już 5 żołnierzy. Nie można zakładać, że wszyscy kandydaci otrzymają promocję podoficerską. Na taki stopień trzeba naprawdę zasłużyć. Ci ludzie mają zostać w przyszłości dowódcami drużyn i sekcji a to oznacza, że będą odpowiadać za swoich żołnierzy i stawiać im zadania. Muszą nauczyć się przywództwa. – tłumaczy st.chor.sztab. Jacek Kaźmierczak, Starszy Podoficer Dowództwa 12 WBOT.

Praca w terenie

Najbardziej wymagającym elementem w wyszkoleniu podoficera jest taktyka. Tym razem na zadania trzeba spojrzeć z perspektywy instruktora- dowódcy. Ponadto, przyszli podoficerowie uczą się pracy na mapie, interpretacji rozkazu bojowego oraz sporządzania planów pracy. Większość czasu kursanci spędzili w terenie, jednak gdy wracali do koszar – uczyli się m.in. musztry i metodyki. Początkowo myślałam, że droga do kaprala będzie nieco łatwiejsza. Okazało się, że przełożeni są bardzo wymagający, ale dzięki nim wiele się uczymy. Gdy piszemy sprawdzian, skala jest dwustopniowa: albo otrzymasz ocenę niedostateczną albo bardzo dobrą. Cieszę się, że tu jestem. Chcę dać z siebie wszystko- mówi szer. Magdalena Gieszczyńska- słuchaczka kursu. Długo czekałem na swój moment i w końcu udało się! Zakwalifikowałem się na kurs podoficerski. Chciałbym poszerzać swoją wiedzę wojskową i spełniać się jako dowódca drużyny – dodaje szer. Karol Wozikowski.

Ostateczna weryfikacja – egzamin końcowy

Aby zostać podoficerem, nie wystarczy samo ukończenie kursu SONDA. Każdy, kto wytrwa do końca, musi zdać egzamin końcowy. Poziom wiedzy i umiejętności dowódcze sprawdzać będą instruktorzy 12 WBOT, którzy poddają terytorialsów ocenie każdego dnia oraz instruktorzy ze Szkoły Podoficerskiej SONDA. Zwieńczeniem kursu będzie uroczysta promocja i otrzymanie upragnionych dwóch belek.

***

Wojska Obrony Terytorialnej zakończyły operację pk. „Odporna Wiosna” i zmieniły model działania. Aktualnie trwa operacja „Trwała Odporność”, w której akcentowane są trzy filary: zapobieganie, identyfikowanie oraz izolowanie zagrożenia związanego z koronawirusem. Działania te potrwają aż do całkowitego zniwelowania epidemii. Równolegle z akcjami pomocowymi, terytorialsi (również 12 WBOT) wracają do działań szkoleniowych. Zajęcia odbywają się zgodnie z wymogami sanitarnymi a to oznacza, że np. ćwiczenia odbywają się w mniejszych grupach. Przed przystąpieniem do szkoleń, żołnierze otrzymują informacje, które pomagają zachować bezpieczeństwo.

Tekst: ppor. Anna Jasińska/12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej 

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowi generałowie na święto wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Oni strzegą naszego spokoju
Coraz więcej Alpha Scramble
MON i MSZ o szczycie NATO
Flanka pod strażą
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Wsparcie ma znaczenie
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Siatka antydronowa
Legion Medyczny na poligonie
Wicher na morzu
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Abordaż z polskim wsparciem
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Ostatnie szlify przed defiladą
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Pokolenie NATO
Młodzi medycy na poligonie
Kartki sercem malowane
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Dwa marzenia spełnione naraz
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Generał w niewoli
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Azjatycka szansa
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
„Wicher” na wodzie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Nowy ośrodek badań WIML
Z prądem i pod prąd
Gorący lipiec PKW Łotwa
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Pamięć, która zobowiązuje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO