moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi przysięgali w Toruniu

W sobotę 27 czerwca br. o godzinie 10.00 na terenie 81 batalionu lekkiej piechoty w Toruniu terytorialsi szkolenia podstawowego wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. Była to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich Terytorialsów w czasie pandemii COVID-19 bez udziału rodzin oraz mediów.

Ten ważny dla kujawsko-pomorskich Terytorialsów dzień rozpoczął się o godz. 10.00 na terenie 81 batalionu lekkiej piechoty w Toruniu na ulicy Piastowskiej. Przysięgę na sztandar 2 pułku inżynieryjnego złożyło ponad 63 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe oraz 60 ochotników szkolenia wyrównawczego, którzy rozpoczęli tym samym 3-letni okres szkolenia.

Szkolenie odbywało się w dwóch różnych lokalizacjach, tak aby były zachowane wszystkie bezpieczne procedury reżimu sanitarnego. Terytorialsi mieszkali w izbach żołnierskich po 4 osoby w zachowaniu bezpiecznej odległości i dystansu 2m. Wszyscy, którzy wstąpili w szeregi 8.K-PBOT w dniu 12 czerwca szkolili się plutonami z przydzielonym indywidualnie na ten czas instruktorem. Wszystkie osoby były wyposażone w indywidualne środki ochrony osobistej, tj. jednorazowe maseczki, płyny do dezynfekcji, rękawiczki ochronne. Całość szkolenia odbywała się zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego.

Po zakończeniu części oficjalnej, terytorialsi udali się na uroczysty obiad z dowódcą 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” płk Krzysztofem Stańczykiem, dowódcą 81 batalionu lekkiej piechoty ppłk Marcinem Piwowarczykiem, oraz dowódcą 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu ppłk Dariuszem Szypurą.

Była to wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o szkoleniu i wrażeniach, jakie im towarzyszyły w tym wyjątkowym czasie. Składający przysięgę żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej zasilą 81 batalion lekkiej piechoty w Toruniu.

Obecnie w WOT służbę pełni ponad 24 000 żołnierzy, w tym ponad 1300 ochotników w 8.K-PBOT.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.


Tekst: kpt. dr inż. Diana Warchocka/8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

red. PZ

autor zdjęć: 8 BOT

dodaj komentarz

komentarze


Podróż w ciemność
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Trening działań połączonych
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Bezzałogowce zdobyły Paryż
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Najzdrowsi z najtwardszych
Lotnicze święto w Lesznie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Czerwieńsze będą…
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Śmierć w sercu Azji
Premier powołał nową wiceminister obrony
Wielka gra na ukraińskim froncie
F-35 Changes Everything
Kraków zaprosił weteranów
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Krok w stronę pokoju
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Równanie z „Iksem”
Na granicy stratosfery
Koszykarskie widowisko
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Zbrodnicza farsa
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Sojusz kontra drony
Podchorążowie w dżungli
Bez zmian w emeryturach
Jego ofiara – nasza pamięć
Łączą nas wspólne cele
Ruszyły największe targi obronne
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Kajakarze i judocy w medalowej formie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Od eksperymentu do elity NATO
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
W centrum uwagi
DOL(a) pilota
Stała baza wojsk USA w Polsce
Ważne decyzje w Brukseli
Wsparcie ma znaczenie
Generał z cienia
Minister obrony RFN w Polsce
Na straży nieba
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Święto DGRSZ
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Polski wkład w operację „Overlord”
Uniforms Are Worn by Real People
Polska szykuje się do produkcji Panter
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Mundur, medale i duma
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Prezydent z wizytą w Orzyszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO