moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podsumowanie działań podkarpackich terytorialsów

Dzisiaj w niedzielę terytorialsi działali na terenie powiatów rzeszowskiego, przemyskiego i przeworskiego. Największa grupa żołnierzy zasiliła powiat jasielski. W sumie zaangażowanych było 500 żołnierzy z pięciu batalionów lekkiej piechoty WOT.

Sytuacja dzisiaj zmieniała się z godziny na godzinę. Już wczesnym rankiem do 22 miejscowości na Podkarpaciu skierowano po 10 żołnierzy z 3.PBOT. Terytorialsi wspólnie z druhami przemieszczali się od gospodarstwa do gospodarstwa udzielając pomocy powodzianom w usuwaniu skutków żywiołu.

Około 10.30 zespół zadaniowy z podkarpackiej brygady OT w ilości 100 ochotników rozpoczął wspólnie prace ze strażakami na rzecz podtopionych gospodarstw rolnych w powiecie jasielskim. Wójt gminy Trzcinica wystąpił z zapotrzebowaniem o dodatkowe siły żołnierzy. Dowódca brygady płk Dariusz Słota skierował w ten rejon dodatkowych 44 żołnierzy, którzy wzmocnili siły już tam działające.

W miejscowości Siedleczka w gminie Kańczuga od rana działało 40 terytorialsów z rzeszowskiego batalionu WOT i pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia. Dodatkowo około południa grupa 16 żołnierzy z jarosławskiego batalionu udała się do miejscowości Hadle Szklarskie. Żołnierze usuwali zniszczenia popowodziowe w gospodarstwach i indywidualnych posesjach oraz udrażniali przepusty wodne. Do dyspozycji mieli 4 samochody ciężarowe, piły spalinowe oraz sprzęt saperski.

Ponadto ok. 13.00 rzeszowski batalion WOT skierował 42 żołnierzy i dwa samochody ciężarowe do miejscowości Albigowa, Tarnawka, Husów oraz Markowa. Terytorialsi pomagali lokalnej społeczności w usuwaniu skutków powodzi, jak również oczyszczali drogi gminne doprowadzając je do użyteczności.

****

Pomoc w sytuacjach kryzysowych lub klęskach żywiołowych w rejonie odpowiedzialności 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, to jeden z celów i część misji naszej formacji. Pomoc społeczeństwu w sytuacjach kryzysowych stawiana jest na pierwszym miejscu. „Jesteśmy z Wami na dobre i na złe”.

Tekst: kpt. Witold Sura/3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Mundurowi z benefitami
Gdy ucichnie artyleria
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wojsko ma swojego satelitę!
Niebo pod osłoną
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Czas na polskie Borsuki
Militarne Schengen
Z Su-22 dronów nie będzie
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Przygotowani znaczy bezpieczni
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Zwrot na Bałtyk
Nadchodzi era Borsuka
Razem na ratunek
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Wojskowa łączność w Kosmosie
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Holenderska misja na polskim niebie
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Nowe zasady dla kobiet w armii
Artylerzyści mają moc!
Kapral Bartnik mistrzem świata
Polski „Wiking” dla Danii
Nowe zdolności sił zbrojnych
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Plan na WAM
Dzień wart stu lat
W krainie Świętego Mikołaja
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Najdłuższa noc
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy jadą na misję
Komplet medali wojskowych na ringu
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Uczelnie łączą siły
Don’t Get Hacked
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Czwarta dostawa Abramsów
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Borsuki jadą do wojska!
Po co wojsku satelity?
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Szwedzi w pętli
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Wojsko przetestuje nowe technologie
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO