moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ubiory ochronne z Maskpolu

W ciągu dwóch lat do magazynów wojskowych ma trafić ponad 132 tys. kompletów ubiorów ochronnych wzór 128Z/MON. Tak przewiduje umowa, jaką Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z Przedsiębiorstwem Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A. Wartość kontraktu przekracza 230 mln złotych. To trzecia w ostatnich tygodniach duża umowa między Maskpolem a resortem obrony.

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Maskpol z Konieczek zawarła 24 czerwca 2020 roku z Ministerstwem Obrony Narodowej kontrakt na uszycie 132 tys. kompletów ochronnych. Umowa zawiera opcję zwiększenia dostaw o 8 tys. zestawów. Wartość tej transakcji wynosi 232 mln złotych, a jej realizacja potrwa dwa lata.

Każdy komplet ubioru ochronnego wzór 128Z/MON składa się z trzech elementów: spodni, kurtki i ocieplacza pod nią. Zasadniczym materiałem, z którego wykonane są kurtka i spodnie, jest trójwarstwowy laminat z membraną dwuskładnikową na bazie PTFE, z poliamidową tkaniną zewnętrzną w kolorze khaki z nadrukiem maskującym „pantera”. Od wewnątrz znajduje się poliamidowa tkanina lub dzianina podszewkowa. Ponieważ jest to odzież na okres jesienno-zimowy, tkanina zapewnia wodoodporność. Kurtka ma dopinany kaptur i ciemnozielony ocieplacz, który jest dopinany do niej za pomocą dwóch zamków błyskawicznych, a także uchwytów znajdujących się w dole rękawów oraz na stójce. Ocieplacz ten może być noszony bez kurtki. Jest wykonany z trójwarstwowego laminatu z membraną PTFE, z poliestrową dzianiną zewnętrzną z apreturą wodoodporną (WDP) oraz poliestrową dzianiną podszewkową typu polar. Spodnie ubioru ochronnego wyposażone są w zamki błyskawiczne na całej długości zewnętrznych boków nogawek.

W ostatnich tygodniach jest to trzecia duża umowa między firmą Maskpol a resortem obrony. 22 maja w Giżycku w obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka podpisano kontrakt dotyczący 440 tys. kompletów mundurów polowych, w tym letnich, a 5 czerwca – kolejny na 50 tys. hełmów.

W ofercie Maskpolu są również m.in. kamizelki kuloodporne, odzież filtracyjna oraz maski przeciwgazowe.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: maskpol

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Ruszyły największe targi obronne
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Czerwieńsze będą…
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Sojusz kontra drony
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Minister obrony RFN w Polsce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Polski wkład w operację „Overlord”
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Stała baza wojsk USA w Polsce
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
DOL(a) pilota
Wielka gra na ukraińskim froncie
Bez zmian w emeryturach
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Uniforms Are Worn by Real People
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Kraków zaprosił weteranów
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Litwini z polskimi Gromami
W centrum uwagi
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Jego ofiara – nasza pamięć
Najzdrowsi z najtwardszych
Wsparcie ma znaczenie
Krok w stronę pokoju
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Równanie z „Iksem”
Śmierć w sercu Azji
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Podróż w ciemność
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Od eksperymentu do elity NATO
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Marsz prawdę ci powie
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Koszykarskie widowisko
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Łączą nas wspólne cele
Podchorążowie w dżungli
Powitanie F-35 z Polską
Generał z cienia
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Trening działań połączonych
Polska szykuje się do produkcji Panter
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na granicy stratosfery
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO