moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Umowa o współpracy terytorialsów z LPR

Żołnierze WOT będą uczestniczyć w szkoleniach załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i m.in. uczyć się, jak przygotowywać poszkodowanych do transportu lotniczego, natomiast LPR zobowiązuje się do priorytetowego udzielania pomocy terytorialsom, których życie lub zdrowie będzie poważnie zagrożone. Takie zapisy znalazły się w podpisanej właśnie umowie o współpracy WOT z LPR.

Porozumienie o współpracy wojsk obrony terytorialnej z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym zostało podpisane w środę w Zegrzu, w Dowództwie WOT. Jak wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy formacji, wynika ono z coraz większego zaangażowania żołnierzy WOT w różnego rodzaju akcje kryzysowe. – Współpraca ta ma zwiększyć bezpieczeństwo żołnierzy, w trakcie działań służbowych będą oni mogli bowiem priorytetowo wezwać śmigłowiec LPR. HEMS (Helicopter Emergency Medical Service, czyli Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego działająca w ramach LPR – przyp. red.) przyleci, jeśli życie lub zdrowie żołnierza WOT będzie poważnie zagrożone – tłumaczy płk Pietrzak. Dzięki temu żołnierz, który uległ poważnemu wypadkowi podczas akcji pomocy np. powodzianom, w krótkim czasie trafi pod opiekę wyspecjalizowanych medyków i ratowników.

Ale priorytetowe wezwanie lotniczej karetki to nie jedyny zapis porozumienia sygnowanego przez dowódcę WOT gen. dyw. Wiesława Kukułę i dyrektora LPR prof. dr. hab. Roberta Gałązkowskiego. Terytorialsi i ratownicy mają także organizować wspólne szkolenia i ćwiczenia. Terytorialsi będą uczyć się m.in. w Ośrodku Szkolenia Lotniczego w Warszawie, ale też na terenie całej Polski, gdzie bazy ma LPR. W trakcie ćwiczeń żołnierze OT będą się wcielać w rolę poszkodowanych lub tych, którzy wzywają pomocy HEMS. W programie szkolenia znajdą się również zajęcia dotyczące przygotowania poszkodowanego do transportu drogą powietrzną, zabezpieczania miejsc do lądowania i startu śmigłowca oraz współpracy z załogą lotniczej karetki. W czasie wspólnych ćwiczeń i kursów medycy LPR będą mogli korzystać z infrastruktury wojskowej, w tym z bazy noclegowej.

– Zasadniczym celem porozumienia jest skuteczniejsze wspieranie społeczności przez obie instytucje. Wojska obrony terytorialnej, które coraz szerzej są zaangażowane w działania przeciwkryzysowe, rozwijają kompetencje zapewniające efektywne użycie Lotniczego Pogotowia Ratowniczego na terenie całego kraju. Podobne kompetencje mają już strażacy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie ochotniczych straży pożarnych – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła.
Pierwsze wspólne szkolenie WOT i LPR ma się odbyć jeszcze w tym roku.

To nie pierwsze porozumienie wojska z LPR. Miesiąc temu pod umową o współpracy podpisali się przedstawiciele LPR oraz Dowództwa Operacyjnego RSZ i PAŻP. Ustalono wówczas, że na pokładzie wojskowych śmigłowców ratowniczych będzie można transportować zakażonych koronawirusem oraz sprzęt medyczny potrzebny do walki z COVID-19. W całodobowej gotowości jest utrzymywanych sześć Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (LZPR). Zostały one wydzielone z jednostek wojskowych 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Załogi pełnią dyżury w Krakowie, Leźnicy Wielkiej, Gdyni i Darłowie. Każdy zespół tworzy pięć osób (dwóch pilotów, technik podkładowy i dwóch medyków) oraz śmigłowiec.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Litwa stawia na poligony
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Utraceni, lecz nie zapomniani
O bezpieczeństwie u prezydenta
Amerykański szogun
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Pod nową czaszą
Przeprowadzka CSWOT-u
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Kierunek Rumunia
Ferie z wojskiem
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Pies pomaga walczyć z PTSD
Człowiek, który sprzedał ciszę
FORT Kraków otwarty
Maj polskich żywych torped
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pucharowy medal na desce
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Experience It Yourself
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Ekstremalnie ważny cel
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Medale na lodzie i śniegu
Partnerstwo Polski i Litwy
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Waiting for the F-35
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Medyczny impas
ORP „Garland” w konwoju śmierci
To nie mogło się udać, ale…
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Co nowego w przepisach?
Wojskowy triumf na Gali Sportu
PKW „Noteć” – koniec misji
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Premier wojenny
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Co dalej z Tarczą Wschód?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO