moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowa o współpracy terytorialsów z LPR

Żołnierze WOT będą uczestniczyć w szkoleniach załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i m.in. uczyć się, jak przygotowywać poszkodowanych do transportu lotniczego, natomiast LPR zobowiązuje się do priorytetowego udzielania pomocy terytorialsom, których życie lub zdrowie będzie poważnie zagrożone. Takie zapisy znalazły się w podpisanej właśnie umowie o współpracy WOT z LPR.

Porozumienie o współpracy wojsk obrony terytorialnej z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym zostało podpisane w środę w Zegrzu, w Dowództwie WOT. Jak wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy formacji, wynika ono z coraz większego zaangażowania żołnierzy WOT w różnego rodzaju akcje kryzysowe. – Współpraca ta ma zwiększyć bezpieczeństwo żołnierzy, w trakcie działań służbowych będą oni mogli bowiem priorytetowo wezwać śmigłowiec LPR. HEMS (Helicopter Emergency Medical Service, czyli Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego działająca w ramach LPR – przyp. red.) przyleci, jeśli życie lub zdrowie żołnierza WOT będzie poważnie zagrożone – tłumaczy płk Pietrzak. Dzięki temu żołnierz, który uległ poważnemu wypadkowi podczas akcji pomocy np. powodzianom, w krótkim czasie trafi pod opiekę wyspecjalizowanych medyków i ratowników.

Ale priorytetowe wezwanie lotniczej karetki to nie jedyny zapis porozumienia sygnowanego przez dowódcę WOT gen. dyw. Wiesława Kukułę i dyrektora LPR prof. dr. hab. Roberta Gałązkowskiego. Terytorialsi i ratownicy mają także organizować wspólne szkolenia i ćwiczenia. Terytorialsi będą uczyć się m.in. w Ośrodku Szkolenia Lotniczego w Warszawie, ale też na terenie całej Polski, gdzie bazy ma LPR. W trakcie ćwiczeń żołnierze OT będą się wcielać w rolę poszkodowanych lub tych, którzy wzywają pomocy HEMS. W programie szkolenia znajdą się również zajęcia dotyczące przygotowania poszkodowanego do transportu drogą powietrzną, zabezpieczania miejsc do lądowania i startu śmigłowca oraz współpracy z załogą lotniczej karetki. W czasie wspólnych ćwiczeń i kursów medycy LPR będą mogli korzystać z infrastruktury wojskowej, w tym z bazy noclegowej.

REKLAMA

– Zasadniczym celem porozumienia jest skuteczniejsze wspieranie społeczności przez obie instytucje. Wojska obrony terytorialnej, które coraz szerzej są zaangażowane w działania przeciwkryzysowe, rozwijają kompetencje zapewniające efektywne użycie Lotniczego Pogotowia Ratowniczego na terenie całego kraju. Podobne kompetencje mają już strażacy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie ochotniczych straży pożarnych – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła.
Pierwsze wspólne szkolenie WOT i LPR ma się odbyć jeszcze w tym roku.

To nie pierwsze porozumienie wojska z LPR. Miesiąc temu pod umową o współpracy podpisali się przedstawiciele LPR oraz Dowództwa Operacyjnego RSZ i PAŻP. Ustalono wówczas, że na pokładzie wojskowych śmigłowców ratowniczych będzie można transportować zakażonych koronawirusem oraz sprzęt medyczny potrzebny do walki z COVID-19. W całodobowej gotowości jest utrzymywanych sześć Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (LZPR). Zostały one wydzielone z jednostek wojskowych 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Załogi pełnią dyżury w Krakowie, Leźnicy Wielkiej, Gdyni i Darłowie. Każdy zespół tworzy pięć osób (dwóch pilotów, technik podkładowy i dwóch medyków) oraz śmigłowiec.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
 
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
PGZ będzie obecna na MSPO
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kolejne Groty dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej celowników z PCO dla wojska
Ułańska szarża
Rakiety z Mesko w F-35
„Defender” – pracowity poligon saperów
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Dogrywka „Defendera”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze w sztafecie pomocy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
Kraby w Bolesławcu
Oficer jak biała karta...
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Online z mistrzami sportu
Szkolenie wodne podhalańczyków
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Weterani znów staną na macie
Krwawy Wołyń
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Odznaka dla ratowników pola walki
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Emisariusz heroiczny
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Duda jedzie do USA
Mały Katyń pod Augustowem
Ochotnicy na ratunek
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko ma ofertę dla cywili
Polskie porty bardziej otwarte
Strzelnice dla terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO