moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe karabinki dla specjalsów

Operatorzy Jednostki Wojskowej GROM dostaną w najbliższych miesiącach kolejną partię karabinków automatycznych Heckler & Koch HK416. Z kolei specjalsi z Formozy do końca roku mają otrzymać nowe modułowe karabinki automatyczne. Morska jednostka specjalna chce zastąpić nimi Heckler & Koch G36KV, których obecnie używają jej żołnierze.

W ostatnich dniach dwie jednostki wojsk specjalnych ogłosiły przetarg na zakup nowej broni. GROM chce kupić kolejną partię niemieckich karabinków automatycznych Heckler & Koch HK416 o kalibrze 5,56 mm. Natomiast JW Formoza – modułowy karabinek automatyczny wojsk specjalnych.

Firmy, które są zainteresowane dostarczeniem uzbrojenia mogą składać oferty do 24 czerwca (w przypadku Formozy) oraz do 20 lipca (w przypadku GROM-u).

Polskie jednostki specjalne, w przeciwieństwie do wojsk operacyjnych, mają ten przywilej, że mogą same (a nie za pośrednictwem Inspektoratu Uzbrojenia MON oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych) kupować broń i specjalistyczne wyposażenie, które uznają za najlepsze do wykonywania swoich zadań. Dlatego np. od 2008 roku w GROM-ie podstawowym karabinkiem automatycznym o kalibrze 5,56 mm są nie Beryle, tak jak we wszystkich polskich jednostkach lądowych, lecz niemiecka konstrukcja Heckler & Koch HK416. Operatorzy GROM-u mają w wyposażeniu trzy typy tej broni: HK416D10RS (z lufą o długości 264 mm), HK416D145RS (z lufą o długości 368 mm lufą) i HK416A (ulepszony model HK416 występujący z czterema długościami lufy).

Choć HK416 jest uznawany za jeden z najlepszych karabinków automatycznych i ma go w wyposażeniu większość jednostek specjalnych, to niestety nie może być wykorzystywany przez wszystkich komandosów. Z racji użycia do jego budowy sporej ilości aluminium i stali, nie nadaje się on np. dla formacji działających w środowisku morskim. Między innymi dlatego podstawowym karabinkiem automatycznym o kalibrze 5,56 mm operatorów z Jednostki Wojskowej Formoza jest inna konstrukcja z firmy Heckler & Koch – model HK G36KV. To broń używana m.in. przez niemiecką i hiszpańską armię. Formoza ma w wyposażeniu wersję tego karabinka z 400-milimetrową lufą.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku żołnierze Formozy zostaną uzbrojeni w nowego typu karabinki automatyczne. Jakie? Tego niestety nie wiadomo, ponieważ specyfikację techniczną broni poszukiwanej przez morską jednostkę specjalną otrzymają tylko firmy, które spełnią wymagania formalne i będą mogły złożyć ofertę handlową.
Żadna jednostka nie ujawnia, ile karabinków chce kupić.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: JW Formoza

dodaj komentarz

komentarze

~Adam
1643809380
Wiadomo już ze kupili Sig Sauery MCX
B8-86-E5-5E

Waiting for the F-35
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Człowiek, który sprzedał ciszę
Partnerstwo Polski i Litwy
To nie mogło się udać, ale…
Experience It Yourself
Ekstremalnie ważny cel
Pies pomaga walczyć z PTSD
Litwa stawia na poligony
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Partnerstwo daje siłę
Zimowi podhalańczycy
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Maj polskich żywych torped
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Co nowego w przepisach?
FORT Kraków otwarty
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Amunicja do granatników z Niewiadowa
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Pucharowy medal na desce
Pod nową czaszą
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Utraceni, lecz nie zapomniani
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Amerykański szogun
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kierunek Rumunia
Na styku zagrożeń
Premier wojenny
Together on the Front Line and Beyond
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Ferie z wojskiem
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Outside the Box
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Przeprowadzka CSWOT-u
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Co dalej z Tarczą Wschód?
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Medale na lodzie i śniegu
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Moc z powietrza
PKW „Noteć” – koniec misji
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 roku
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Sprawdzili się na macie i w ringu
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
O bezpieczeństwie u prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO