moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Laserowa artyleria US Army

Nie w 2024 roku, jak zakładały pierwotne plany, a w 2022 armia amerykańska chce dostać do testów prototypowe laserowe systemy artyleryjskie. IFPC-HEL, czyli Indirect Fires Protection Capability – High Energy Laser, o mocy 300 kW będą w stanie zestrzeliwać rakiety balistyczne i manewrujące oraz samoloty i śmigłowce. Broń ma trafić do jednostek za cztery lata.

Decyzję o przyspieszeniu realizacji projektu podjęło na początku tego roku biuro Army Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO), które odpowiada za prowadzone na rzecz amerykańskich sił zbrojnych prace badawczo-rozwojowe nad nowoczesnymi systemami uzbrojenia, w tym bronią laserową. To oznacza, że Dowództwo Obrony Kosmicznej i Rakietowej Armii rozpocznie testy i badania prototypowych, mobilnych przeciwlotniczych systemów artylerii laserowej już w 2022 roku, a nie jak planowano wcześniej na początku 2024 roku.

Za zbudowanie IFPC-HEL – Indirect Fires Protection Capability – High Energy Laser, bo tak nazwano broń, jest odpowiedzialne konsorcjum, na którego czele stoi amerykańska spółka Dynetics, a które tworzą ponadto koncerny Lockheed Martin i Rolls-Royce oraz firma MZA Associates.

REKLAMA

Ponieważ Pentagon chce, aby IFPC-HEL była w stanie zwalczać nie tylko drony czy pociski moździerzowe, lecz także znacznie większe cele – rakiety balistyczne i manewrujące oraz samoloty i śmigłowce, jesienią ubiegłego roku postanowiono, że musi ona dysponować laserem o mocy 300 kW, a nie – jak poprzednio zakładano – 100 kW.

Aby uświadomić, o jakiej mocy lasera (a co za tym idzie technologicznej rewolucji) mówimy, wystarczy wspomnieć, iż działo LaWS (Laser Weapon System), które zainstalowano w 2013 roku na amerykańskim okręcie desantowym USS „Ponce” (został pierwszą jednostką US Navy wyposażoną w tego typu broń) miało moc jedynie około 50 kW.

Kolejny laserowy okręt we flocie wojennej USA, czyli USS „Portland” (LPD-27), desantowiec typu San Antonio typu LPD, dysponuje armatą o mocy około 150 kW. Broń ta została zamontowana w ubiegłym roku, natomiast w tym na początku maja z laserowego działa, w ramach ćwiczeń, zestrzelono duży dron.

O tym, jak bardzo Pentagonowi zależy na nowoczesnej broni laserowej, najlepiej świadczy fakt, iż narzucono bardzo krótkie terminy wprowadzenia tego typu broni do służby. Systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe IFPC-HEL mają trafić do testów w 2022 roku, a do jednostek liniowych w 2024 roku. Co ciekawe, w tym samym roku do jednostek operacyjnych amerykańskich wojsk lądowych mają zostać dostarczone również pierwsze przeciwlotnicze systemy artylerii laserowej bardzo krótkiego zasięgu, opracowywane w ramach programu Multi-Mission High Energy Laser (MMHEL). Działka umieszczone na podwoziu pojazdów Stryker będą mieć moc około 50 kW.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Obrady ministrów obrony NATO
 
Pustynna burza wokół Husajna
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Wojsko – plan na życie
Pandemię pokonamy szczepieniami
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Armia Fight Night znów w akcji
We Never Stop
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Daglezje na większe przeprawy
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Żydzi od Andersa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Amerykanie odmładzają F-16
Komandosi znad Garigliano
155 mm dla US Army
Ferie z gwiazdami sportu
Agenci wywiadu na bobslejach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żołnierze testują nauczycieli
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Kuźnie oficerskich kadr
Kierunek: Litwa
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Trudny rok na misjach
Laserowa artyleria US Army
Symulator Orlika w Dęblinie
Trudny egzamin przed misją
Jest Warszawa
Na straży niebieskiej linii
Malutka na poligonie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Jakie zmiany w mundurówce?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
WBH upublicznia swoje archiwa
Krotony w akcji
Kutno w sieci LogHubs
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Komisje sejmowe o umowie z USA
Na rozgrzewkę – zapasy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Ukraiński kurs na Zachód
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Co musi umieć kierowca czołgu
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Dama odeszła do historii
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Telefon dla seniora
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO