moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Granatniki dla GROM-u poszukiwane

Komandosi z Jednostki Wojskowej GROM mają zostać wyposażeni w nowe jednorazowe przeciwpancerne granatniki. Firmy zbrojeniowe, które chcą zaproponować specjalsom taką broń, mogą do 15 czerwca zgłaszać się do przetargu ogłoszonego przez jednostkę. Podmiot, który zdobędzie zlecenie, będzie musiał dostarczyć broń najpóźniej do końca listopada.

Operatorzy z Jednostki Wojskowej GROM dysponują dwoma typami jednorazowych ręcznych granatników przeciwpancernych. Pierwszy to AT-4, czyli 84-mm konstrukcja firmy Saab, drugim jest RPG-75, czyli 68-mm granatnik produkowany przez czeski koncern Zeveta Ammunition. Tej ostatniej broni komandosi mają aż trzy modele: RGP-75-M, RPG-75-TB (z głowicami termobarycznymi) oraz RPG-75-MP (z głowicami termobaryczno-kumulacyjnymi).
Zarówno AT-4, jak i RPG-75 to broń o zasięgu około 500 m.

Być może jeszcze w tym roku żołnierze z elitarnej jednostki wojsk specjalnych otrzymają trzeci typ jednorazowych przeciwpancernych granatników. Kilka dni temu GROM ogłosił bowiem przetarg na zakup tego typu uzbrojenia.
Niestety nie wiadomo, jakich dokładnie granatników szuka jednostka. Przedsiębiorstwa obronne zainteresowane przetargiem mogą do 15 czerwca zgłaszać się do postępowania i tylko te, które spełnią wymagania formalnoprawne, otrzymają szczegółową specyfikację techniczną poszukiwanej broni.

Zwycięzca przetargu będzie musiał dostarczyć GROM-owi uzbrojenie do końca listopada. O wyborze konstrukcji zdecydować ma cena – za którą można uzyskać 60 procent wszystkich punktów, oraz warunki gwarancji (m.in. jej długość), tu można zyskać 40 procent punktacji.

To nie jedyne postępowanie w Wojsku Polskim dotyczące zakupu jednorazowych granatników przeciwpancernych. W marcu Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił, że szuka konstrukcji, która zastąpi w linii wysłużone ręczne granatniki przeciwpancerne RPG-7.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przed misją w Rumunii
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Podziemny szpital na trudne czasy
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Tu nie ma miejsca na błędy
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Od cyberkursu po mundurówkę
Czerwieńsze będą…
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Leopardy 2PL na podium
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Sprawdzian na Bornholmie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
SAFE dla marynarki
Równanie z „Iksem”
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Specjalsi: mała, wielka siła
NATO i USA o Iranie
Tatuaże pod mundurem
Wypadek w PKW UNIFIL
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polsko-kanadyjska współpraca
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Groźny incydent w Libanie
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Biało-czerwona na Monte Cassino
Marsz prawdę ci powie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Blizny, których nie widzimy
Pierwsze umowy z SAFE
Ochrona lasu dla obronności
Symbol skupiający wiele znaczeń
Polsko-estońska współpraca
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
SAFE dla Tarczy Wschód
Syndrom Karbali
Ślady, których nie widać
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Wsparcie ma znaczenie
Adaptacja i realizm
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Bez patosu o misjach
Kraków zaprosił weteranów
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Drony z SAFE
Bez zmian w emeryturach
Roboty saperskie bez tajemnic
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
SAFE – czas kontraktów
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Początek wielkiej historii
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Generał z cienia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO