moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Transportowcy gotowi na każde wyzwanie

Dzięki staraniom transportowców Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego (DORSZ) odbyły się przeloty wojskowych statków powietrznych z polskich kontyngentów wojskowych, na pokładzie których znajdowali się Gruzini, Ukraińcy, Chorwaci oraz Węgrzy.

Oddział Transportu i HNS (Host Nation Support - Wsparcie przez państwo gospodarza) DORSZ, realizuje zadania na najwyższym poziomie, nawet wobec restrykcji wymuszonych przez pandemię koronawirusa.

Do codziennych zadań żołnierzy oddziału należą: planowanie przedsięwzięć w podsystemie transportu i ruchu wojsk na rzecz operacji wojskowych, w które zaangażowane są Siły Zbrojne RP poza granicami kraju, koordynacja realizowanych przedsięwzięć transportowych z instytucjami i dowództwami narodowymi oraz sojuszniczymi, nadzór nad przebiegiem procesu zaopatrywania oraz rotacji personelu i sprzętu wojskowego kontyngentów wojskowych, a także organizacja przewozu sprzętu do Polskich Kontyngentów Wojskowych i z powrotem.

Realizacja powyższych zadań jest niezwykle istotna, szczególnie przez pryzmat funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych. Polscy żołnierze funkcjonują na co dzień w środowisku sojuszniczym, w ramach planowania działań, jak i podczas wspólnych ćwiczeń i treningów na terenie Polski. Najwyższym wymiarem współdziałania jest jednak służba żołnierzy polskich z sojusznikami w trakcie realizacji zadań na misjach poza granicami kraju. Podczas różnych międzynarodowych przedsięwzięć, żołnierze WP niejednokrotnie mogli się przekonać, że na sojusznikach i żołnierzach państw partnerskich mogą polegać.



Tym samym, to również żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wiele razy udowadniali, że są odpowiedzialnymi i wiarygodnymi partnerami. Teraz, w trudnym okresie trwania pandemii, potwierdzili tylko ten status, wykazując się najwyższą gotowością do niesienia pomocy.

Wprowadzone na całym świecie obostrzenia doprowadziły m.in. do ograniczeń w funkcjonowaniu komercyjnych linii lotniczych, w pewnym stopniu ograniczając zdolności transportowe kontyngentów wojskowych niektórych państw sojuszniczych. Dlatego też udzielone wsparcie koalicjantom polegające na ich przetransportowaniu, w ramach mostów powietrznych wykonywanych na potrzeby PKW, z miejsc stacjonowania poza granicami kraju do ich ojczyzn - w dzisiejszej rzeczywistości niewątpliwie cementuje sojusz.

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, transportowcy DO RSZ oraz podległe komórki transportowe w PKW zaplanowali i skoordynowali możliwość powrotu do krajów żołnierzy innych nacji. To właśnie dzięki ich staraniom odbyły się przeloty wojskowych statków powietrznych z Polskich Kontyngentów Wojskowych, na pokładzie których znajdowali się Gruzini, Ukraińcy, Chorwaci oraz Węgrzy. Należy zaznaczyć, że udzielenie wsparcia wymagało wysiłku i współdziałania również dyplomatycznego oraz innych form współpracy, polegających na skoordynowaniu przemieszczeń wyżej wymienionego personelu zarówno poza granicami, jak i w kraju.

Oczywiście całość tych przedsięwzięć nie miałaby szans powodzenia, gdyby nie udział i zaangażowanie wielu osób, między innymi z: 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, które było organizatorem lotów oraz jego jednostki podległej - Komendy Obsługi Lotniska we Wrocławiu. Jej żołnierze za każdym razem potwierdzają swoją sprawność realizując na wysokim poziomie zadania lotniskowe. Do szeregu przedsięwzięć związanych z przetransportowaniem personelu należy również włączyć działania Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego, wynikające z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego, które narzuciły konieczność odpowiedniego przygotowania personelu do lotu jak i przeprowadzenia zabiegów specjalistycznych na lotnisku podczas wyładowania.

To właśnie dzięki sprawnej koordynacji przedstawicieli DORSZ z wymienionymi elementami misje transportowe zakończyły się sukcesem, a sojusznicy bezpiecznie trafili do domów.

Źródło: DORSZ 

red. PZ

autor zdjęć: st. sierż. Krystian Szczur-Gwozdecki

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć w sercu Azji
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wielka gra na ukraińskim froncie
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Kraków zaprosił weteranów
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Husarze dla mieszkańców Polski
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
DIANA szansą dla polskich innowacji
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Ślady, których nie widać
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Polski wkład w operację „Overlord”
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Bałtyk, wspólna sprawa
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Latający dron – broń na okręty podwodne
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Biało-czerwona na Monte Cassino
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Bez zmian w emeryturach
F-35 zmienia wszystko
Nowa baza US Army w Polsce?
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Równanie z „Iksem”
Natowskie manewry na Bałtyku
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Hegseth odznaczył polskiego generała
Marsz prawdę ci powie
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Sojusz kontra drony
Groźny incydent w Libanie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
K9, ognia!
Studia z obrony granic
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Koszykarskie widowisko
Generał z cienia
NATO rozkłada lotniczy parasol
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Czerwieńsze będą…
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Wsparcie ma znaczenie
Lotnisko w zanadrzu
Oswoić „latający komputer”
Polsko-kanadyjska współpraca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO