moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przetrwanie na morzu

Skok do wody z burty okrętu, dopłynięcie i wejście do tratwy ratunkowej oraz wielogodzinne oczekiwanie na ratunek... to cykliczne elementy szkolenia ratowniczego załóg okrętów Marynarki Wojennej. Od poniedziałku, 18 maja, załoga okrętu ratowniczego ORP Maćko trenuje na Zatoce Gdańskiej przetrwanie na morzu w sytuacji awaryjnej.

Szkolenie rozpoczęło się od przydziału do środków ratunkowych. W trakcie alarmu każdy członek załogi zakłada pas ratunkowy i zmierza do przydzielonej tratwy ratunkowej. Po jej zwodowaniu następuje skok do wody z pokładu okrętu i przepłynięcie co najmniej jego dwóch długości w wodzie o temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Po wejściu do tratwy załoga przebywa w niej przez kilka godzin poznając dokładnie jej wyposażenie i omawiając podstawowe zasady przetrwania.

Tego typu szkolenie odbywa się na każdym okręcie Marynarki Wojennej. Najczęściej poprzedzone jest treningiem na basenie, gdzie w kontrolowanych warunkach załogi okrętów doskonalą umiejętności wykorzystania indywidualnych i zbiorowych środków ratunkowych.

Podczas wyjścia na morze załoga ORP Maćko realizowała także trening w nurkowaniu na małych głębokościach, podczas którego sprawdzone zostało przygotowanie nurków do przeprowadzania akcji ratowniczych i prowadzenia prac podwodnych.

Każde ćwiczenie ratownicze na morzu ma na celu poprawę efektywności, doskonalenie procedur ratowniczych, szukanie nowych rozwiązań kooperacyjnych, jak również ułatwienie przeprowadzania faktycznych akcji ratowniczych.

***
Okręty typu Zbyszko prowadzą prace podwodne i wykonują zadania nurkowe oraz poszukiwawczo-ratownicze. Są przystosowane do ratowania życia ludzkiego i mienia na morzu. W składzie załóg znajdują się grupy nurków mogące prowadzić prace podwodne do głębokości 50 metrów. Jednostki te mogą udzielać pomocy poszkodowanym w wypadkach na morzu, a w razie potrzeby także jednostką zagrożonym pożarem.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch, ORP Maćko

dodaj komentarz

komentarze


Mundur, medale i duma
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zełenski traci Order Orła Białego?
Ratunek na polu walki
Ratunek z powietrza
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polski wkład w operację „Overlord”
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Ramię w ramię z Amerykanami
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szermierze i pięściarki na podium
Sonda dla Jastrzębia
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Ważne decyzje w Brukseli
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Koło zamachowe gospodarki
Apetyt Smoka rośnie
Wojna pod lupą
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wsparcie ma znaczenie
Twardy ma moc
Święto DGRSZ
Kraków zaprosił weteranów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Strzała weterana” spaja środowisko
Sojusz Madrytu i Warszawy
Równanie z „Iksem”
Sportowe jubileusze
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Marsz gąsienicowych kolumn
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Akcja na jeziorze
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Elektronika dla obrony powietrznej
Musztra i marsz ubezpieczony
Śmierć w sercu Azji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Bez zmian w emeryturach
Cyberparasol nad wyborami
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
PKW Irak zostaje w Jordanii
AMW oferuje mieszkania
Atak w Porcie Elbląg
Podróż w ciemność
Przerzut Abramsów do Lublina
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Powietrzne cysterny dla Polski
Zbrodnicza farsa
Strzelać jak Polacy
At the Controls of F-35A Husarz
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Orka tuż, tuż
Niebo bez dominacji
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO