moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach

Dziś, w 76. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez 2 Korpus Polski, w Międzyzdrojach stanął pomnik gen. Władysława Andersa. Rzeźba słynnego dowódcy pozostanie w Polsce prawie rok, potem zostanie przewieziona do Cassino. Tam stanie się częścią monumentu poświęconego polskim bohaterom z 2 Korpusu.

– Rozpiera nas duma, że pomnik gen. Władysław Andersa, postaci tak ważnej w polskiej historii, stoi w naszym mieście – mówi Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów. Rzeźba z brązu przedstawiająca dowódcę 2 Korpusu Polskiego została odsłonięta w nadmorskim kurorcie w 76. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, którą wygrali polscy żołnierze pod wodzą generała.

Pomnik jest częścią monumentu, jaki ma stanąć we włoskim Cassino, by upamiętnić zwycięstwo Polaków. Jego odsłonięcie miało być częścią tegorocznej uroczystości, jednak z powodu pandemii została ona odwołana.

REKLAMA

Do czasu zakończenia we Włoszech prac nad monumentem, rzeźba gen. Andersa, którą stworzył trójmiejski artysta Igor Duszyński, będzie stała w Międzyzdrojach, mieście partnerskim Cassino. – Mój ojciec Franciszek walczył pod Monte Cassino, był amunicyjnym w 2 Korpusie, dlatego dla mnie odsłonięcie tego pomnika w naszym mieście ma podwójne znaczenie – dodaje Jan Węglorz, przewodniczący Rady Miasta Międzyzdroje. Zachęca też mieszkańców i turystów do oglądania rzeźby generała, z zachowaniem warunków bezpieczeństwa związanych z epidemią.

Pomnik ustawiono w holu Międzynarodowego Domu Kultury w centrum miasta, gdzie od jutra zostanie udostępniony publiczności. Znalazła się tam też tablica informująca o projekcie memoriału. – Monument upamiętni jeden z największych triumfów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej – podkreśla Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Klubu Biegacza „Sporting” oraz pomysłodawca budowy memoriału gen. Andersa we Włoszech.

W kwietniu 2021 roku organizatorzy chcą przekazać rzeźbę Włochom. Monument ma stanąć w centrum Cassino. Postać gen. Andersa zostanie umieszczona na tle 12-metrowego muru z marmuru. Wygrawerowane zostaną na nim nazwiska wszystkich 1057 żołnierzy spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Na murze znajdzie się też, z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego, mapa i opis szlaku bojowego 2 Korpusu.

Cały czas w ramach kampanii „Polacy bohaterom Monte Cassino” można wesprzeć budowę memoriału, wpłacając na ten cel pieniądze – cegiełki. Koszt całego monumentu to około 700 tys. zł. Wpłat można dokonywać na specjalne konto Klubu Biegacza Sporting w banku BNP PARIBAS nr: 97 1600 1462 1027 3685 2000 0003 z dopiskiem „Darowizna na cele statutowe Klubu biegacza Projekt Monte Cassino”. Budowę monumentu można też wesprzeć, biorąc udział w wirtualnym biegu, z którego wpisowe w całości zostanie przeznaczone na ten cel.

Częścią przyszłorocznych obchodów rocznicowych we Włoszech będzie też „Bieg na Monte Cassino” oraz otwarcie edukacyjnej ścieżki wytyczonej z inicjatywy WIW-u, której trasa będzie biegła z centrum Cassino do polskiego cmentarza. Stanie na niej kilkanaście tablic informujących o miejscach związanych z walkami żołnierzy 2 Korpusu. – Każdy, kto ją przemierzy, pozna historię polskiego bohaterstwa w tej bitwie – podkreśla Anna Putkiewicz, redaktor naczelny portalu „Polska Zbrojna” i kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”. Przedsięwzięcie objął patronatem honorowym minister obrony Mariusz Błaszczak. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
 
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie odmładzają F-16
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Święto żołnierzy służących na misjach
Na wakacje z WOT
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Widzieć i nie być widzianym
Specjalsi świętują
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pracowity tydzień flotylli
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie porty bardziej otwarte
Przeciwlotnicza Sona
Białe noce podhalańczyków
„Ratownik” od nowa
„Spartan” znów na Mazurach
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Co z tegorocznym MSPO?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ćwiczenia z torpedą
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Obradowała Rada Gabinetowa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sukcesy sportowców w mundurach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MON nie wycofuje się z MSPO
„Anakonda” rusza na poligony
Online z mistrzami sportu
Agent w generalskich szlifach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na zakupy do sklepu AMW
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prawdziwi wojownicy
Wojsko przeciw wirusowi
„Harpun” do walki
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Głos (z) płonącej Warszawy
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
F-16 kończą misję w Estonii
Army of Medics
Nowy wiceminister w MON
NATO walczy z koronawirusem
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Koniec kijowskiego snu
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO