moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Woda z Odry zdatna do picia

Żołnierze drużyny wydobywania i oczyszczania wody 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego ustawili specjalną instalację na terenie ośrodka szkolenia wodnego Biała Góra. Dzięki niej w ciągu godziny woda z niezbyt czystej wody z rzeki zamienia się w krystaliczną, zdatną do spożycia.

– Zajęcia były typowym szkoleniem programowym. Podobne drużyna prowadzi kilka razy w roku – mówi ppłk Sławomir Osmelak, dowódca 5 Kresowego Batalionu Saperów. Dodaje, że przed miesiącami letnimi taki trening ma jednak szczególne znaczenie, ze względu na możliwość wystąpienia suszy i ewentualną konieczność pomocy wojska mieszkańcom miejscowości najbardziej dotkniętych klęską hydrologiczną. – Musimy mieć pewność, że nasi żołnierze i sprzęt są w pełnej gotowości do wsparcia wojsk oraz ewentualnych akcji pomocowych – wyjaśnia dowódca batalionu.

Jak doszło do zamiany mętnej cieczy z rzeki w krystalicznie czystą wodę? – Dysponujemy nowoczesną kontenerową stacją oczyszczania wody KSW-12, w której wszystko dzieje się automatycznie – wyjaśnia plut. Marcin Dudziak, dowódca drużyny wydobywania i oczyszczania wody.

Procedura wydobycia i oczyszczania wydaje się prosta. Pięcioosobowa drużyna podjeżdża ciężarowym jelczem, na którym jest stacja i ustawia kontener w wybranym miejscu. Później ustawiana jest motopompa i agregat prądotwórczy. Do zbiornika wodnego wpuszczany jest ssak, od którego woda systemem specjalnych węży płynie do stacji oczyszczania. Po przejściu przez system filtrów i uzdatnieniu w procesie fizykochemicznym wypływa z kontenera na zewnątrz do specjalnych zbiorników, skąd może być pobierana do użytku.

Od chwili dotarcia nad rzekę, całe przygotowania trwają zaledwie godzinę. Po tym czasie do zbiorników zaczyna płynąć czysta woda. Uzyskanie czystej cieczy trwa znacznie dłużej, w przypadku gdy żołnierze muszą najpierw wywiercić studnię. Jednak i do takich działań wojskowi saperzy są przygotowani. W drużynach, plutonach i kompaniach wydobywania i oczyszczania wody posiadają zestawy studzienno-wiertnicze oraz studnie rurowe, za pomocą których mogą pozyskiwać wodę w terenie, gdzie nie ma żadnych rzek ani zbiorników wodnych.

Uzdatnianie zwykłe i specjalne

Dzięki kontenerowej stacji oczyszczania wody KSW-12 saperzy mogą prowadzić także uzdatnianie specjalne. Tak się dzieje w przypadku, gdy cały proces dotyczy wody skażonej chemicznie, biologicznie lub substancjami promieniotwórczymi. Nawet wówczas uzyskuje się wodę zdatną do spożycia, tylko że proces trwa dłużej, a jego efektywność wynosi nie 12 tys. l na godzinę, lecz o połowę mniej.

W każdym przypadku gdy oczyszczona woda ma być przeznaczona do spożycia, badają ją specjaliści. Wodę dla wojska bada się w polowym laboratorium analizy wody. Gdy ma być dostarczona dla cywilów, jej jakość analizują przedstawiciele Sanepidu. Z wojskowego wsparcia podczas klęsk hydrologicznych korzystali już mieszkańcy wielu miejscowości, m.in. w 2015 roku na Dolnym Śląsku saperzy z 1 Brzeskiego Pułku Saperów pomagali mieszkańcom gminy Stoszowice. Gdy wyschły wszystkie studnie, saperzy pobierali wodę ze zbiornika dla wędkarzy i po oczyszczeniu i uzdatnieniu przekazywali miejscowej ludności.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Rusza PKW Islandia
 
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Lider po amerykańsku
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Course on Diplomacy
Groty dla proobronnych
Javelin gwarantuje skuteczność
Żeglarki na kursie po medal
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Ankona – bitwa po polsku
Poligon na miarę XXI wieku
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Stalowy człowiek
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Świętuj razem z żołnierzami!
Psy (w) WOT
Podwodne centrum przyszłości
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
V-2 leci do aliantów
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polacy blisko podium, ale bez medalu
GROM, czyli gotowi ratować życie
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
NATO ćwiczy w Gruzji
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Abramsy dla 1 Brygady
Wiosłują dla Emily
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kurs na dyplomację
Nagroda nie tylko od dowódcy
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Lato w wojskowym klimacie
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kontyngent do zmiany
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Umowa na Mieczniki podpisana
Combining Two Worlds
Kat warszawskiego getta przed sądem
Powstanie było czymś niezwykłym
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Sukcesy żołnierzy na AFN
Afganistan: powrót do domu
Wilki znów na Mazurach
Świat skacze w otchłań
Co ze sprawdzianem z WF?
Abrams – czołg niepokonany w walce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO