moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Opowiedz swoją historię

Wspomnienia z czasów II wojny, PRL-u czy wizyt Jana Pawła II w kraju – to tylko niektóre prace, jakie mogą powstać w ramach akcji społecznej #MojaPamiątka. Organizowana przez Muzeum Historii Polski akcja jest skierowana do osób po 60. roku życia. Prace należy przesyłać do 30 czerwca. MHP stworzy z nich unikatową wystawę.

– Rodzinna pamiątka, fotografia, kadr z amatorskiego filmu są świetnym pretekstem do spisania wspomnień, które pozwolą młodym ludziom spojrzeć na rzeczywistość znaną z filmów czy książek przez pryzmat osobistego doświadczenia pokolenia ich dziadków i pradziadków – mówi Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski w Warszawie, zachęcając do udziału w akcji społecznej #MojaPamiątka i podzielenia się swoją historią.

Celem akcji organizowanej przez MHP jest stworzenie z pojedynczych wspomnień wielkiej opowieści o Polsce XX wieku. #MojaPamiątka skierowana jest do osób po 60. roku życia. – Liczymy na prace osób, które pamiętają okres II wojny, a także na wspomnienia z czasów PRL, niekoniecznie dotyczące działalności podziemia antykomunistycznego, ale także trudności życia codziennego – mówi rzecznik MHP. Organizatorzy liczą też m.in. na wspomnienia z wizyt w Polsce papieża Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin. Uczestnicy akcji mogą jednak skupiać się na dowolnym okresie historii.

REKLAMA

Punktem wyjścia do opowieści ma być pamiątka: przedmiot, dokument, fotografia, film z domowego archiwum, list. – Zajrzycie do szuflad, przejrzyjcie zachowane dokumenty, odkryjcie wspomnienia. Wybierzcie jeden przedmiot i opiszcie nam historie, które się za nimi kryją – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.


Film: Kancelaria Premiera

Pomysł akcji powstał z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. – Jesteście świadkami tego, że jako wspólnota i naród wielokrotnie zmagaliśmy się z trudnościami, ale dzięki waszej pracy i zaangażowaniu Polska jest dziś wolna i piękna – zwrócił się do seniorów premier podczas inauguracji programu. – Wasze pojedyncze historie składają się na tożsamość naszego narodu, dlatego też zachęcam do wzięcia udziału w akcji, która pozwoli przechować te historie na lata – dodał Morawiecki.

Wspomnienia mogą przybrać różną formę: albumu, pamiętnika, eseju, materiału wideo, wpisu na blogu lub w mediach społecznościowych. Należy je dodatkowo udokumentować materiałami źródłowymi, np. dokumentami, fotografiami, archiwaliami czy filmami.

Prace należy dostarczyć do 30 czerwca. – Pierwsze opowieści już wpłynęły, jest ich ok. 80 – podają organizatorzy. Polacy odnajdują też pamiątki, wśród nich takie perełki jak np. nagranie (audio) mszy z obozu internowania czy wyposażenie podziemnej drukarni z czasów PRL.


Film: MHP

Wyniki akcji zostaną podsumowane na jesieni. Spośród nadesłanych prac historycy z MHP wybiorą te, które znajdą się na wystawie. – Najpierw pokażemy je w internecie, a w przyszłym roku zorganizujemy ekspozycję nadesłanych prac i pamiątek, na podstawie których powstały – informuje rzecznik MHP. Możliwe też, że niektóre pamiątki, za zgodą ich właścicieli, trafią na ekspozycję stałą do gmachu MHP powstającego na Cytadeli Warszawskiej. Ponadto wszyscy uczestnicy akcji dostaną pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem.

Więcej informacji na temat akcji, zasad udziału w niej i sposobu wysyłania prac znajdziemy na stronie https://mojapamiatka.pl/o-akcji oraz u koordynatora projektu, mail: mojapamiatka@muzhp.pl lub tel. 693 606 368.
Wspólnie z MHP akcję organizują Ministerstwa: Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt został objęty honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Materiały prasowe

dodaj komentarz

komentarze


Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Nowy wiceminister w MON
„Spartan” znów na Mazurach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
MON nie wycofuje się z MSPO
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Co z tegorocznym MSPO?
Army of Medics
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Patrioty z polskimi przyczepami
Przeciwlotnicza Sona
Podchorążowie za sterami Bielików
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Białe noce podhalańczyków
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Prawdziwi wojownicy
Agent w generalskich szlifach
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Pracowity tydzień flotylli
Gotowi na „Defendera”
„Harpun” do walki
„Ratownik” od nowa
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na zakupy do sklepu AMW
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Widzieć i nie być widzianym
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Obradowała Rada Gabinetowa
Święto żołnierzy służących na misjach
Specjalsi świętują
Koniec kijowskiego snu
Rubiny w walce z epidemią
Sukcesy sportowców w mundurach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO walczy z koronawirusem
Ćwiczenia z torpedą
Na misjach święta inne niż zwykle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Partyzanci rozgromili ubeków
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO