moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosyjskie zagrożenie w kosmosie

Zagrożenia dla USA i sojuszniczych systemów kosmicznych są realne, poważne i coraz większe – powiedział gen. John W. „Jay” Raymond, dowódca United States Space Command – Dowództwa Kosmicznego Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie dowództwo ujawniło, że 15 kwietnia Rosja przeprowadziła test rakiety zdolnej niszczyć satelity.

– Rosyjski test DA-ASAT stanowi kolejny przykład na to, że zagrożenia dla USA i sojuszniczych systemów kosmicznych są realne, poważne i coraz większe – powiedział gen. John W. „Jay” Raymond, dowódca United States Space Command. Amerykański generał dodał, że badania nad tego typu uzbrojeniem są w Rosji prowadzone od dawna i mimo deklaracji, nigdy nie zostały wstrzymane.

– Ten test jest kolejnym dowodem hipokryzji Rosji, która z jednej strony popiera propozycję kontroli zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, mających na celu ograniczenie zdolności Stanów Zjednoczonych, jednocześnie nie ma zamiaru wstrzymać swoich programów rozwoju broni służącej do rażenia celów w przestrzeni kosmicznej – powiedział Raymond.

Amerykański dowódca zaapelował, aby działania wobec agresywnej polityki Rosji w tym zakresie podjęły wszystkie kraje na świecie mające swoje kosmiczne interesy, a nie tylko USA czy NATO. – Wspólnym interesem i obowiązkiem wszystkich państw prowadzących działania w przestrzeni kosmicznej jest stworzenie bezpiecznych, stabilnych i zrównoważonych operacyjnie warunków dla działań kosmicznych, w tym działań komercyjnych, cywilnych i bezpieczeństwa narodowego – przekonywał gen. Raymond.

Coraz bardziej napięta sytuacja

Niestety, o samej rosyjskiej próbie niewiele wiadomo. Z informacji przekazanych przez Pentagon wynika, że pocisk wystrzelono 15 kwietnia z kosmodromu Plesieck 15, położonego około 180 km na południe od Archangielska. Rakieta nie zniszczyła żadnego satelity.

Moskwa na razie nie komentuje ani informacji o teście swojej broni, ani deklaracji dowódcy United States Space Command. Jednak analitycy wskazują, że już w lutym amerykańska armia oskarżyła Rosjan o działania zbrojne w przestrzeni kosmicznej.

Zastrzeżenia Amerykanów wzbudziły wówczas manewry rosyjskiego satelity Kosmos 2542. Jak informuje United States Space Command, Rosjanie starali się umieścić go możliwie blisko amerykańskiego satelity rozpoznawczego NROL-65 (USA 245). Rosyjski satelita przez kilka dni manewrował w pobliżu amerykańskiego statku kosmicznego, po czym oddalił się na znaczną odległość. Zdaniem USSC, były to rosyjskie ćwiczenia ataku na kosmiczne obiekty. W ocenie specjalistów zniszczenie NROL-65 było wówczas bardzo łatwe. Wystarczyło tylko doprowadzić do kolizji obu satelitów albo wypuścić w kierunku amerykańskiego urządzenia inny mały obiekt.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Nie tylko błękitne berety
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
„Ślązak” w warsztacie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Fińska armia luzuje rygory
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Testy autonomicznego Black Hawka
Kompetencje warte ponad milion dolarów
AWL stawia na rozbudowę
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Czas nadziei, czas pokoju
NATO coraz silniejsze
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Polsko-estoński sojusz
Polska buduje przewagę w kosmosie
Ratunek na szczycie
Buty żołnierzy po nowemu
Program „Narew” się rozkręca
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Francuski most na Odrze
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Ćwiczą, aby bronić granicy
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Borsuki wyszły w pole
Wypadek w PKW UNIFIL
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Patrol z Syriusza
Szkoła pilotów FPV
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Zostać pilotem Apache’a
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
A może studia na WAT?
Pierwsze K9 w Braniewie
Piekło „Pługa”
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Początek wielkiej historii
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Lasery dla polskiego wojska
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Debata o bezpieczeństwie
Od wirówki do lotu Gripenem
Historyczny triumf terytorialsa
Pierwsze oderwanie od ziemi
PKW Irak ewakuowany
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO