moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze bez testów z WF

Za kilka tygodni ponad 100 tysięcy żołnierzy miało zaliczać coroczny sprawdzian z WF. Ze względu jednak na panującą sytuację epidemiczną i związane z nią ograniczenia, minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o odwołaniu testów. – Trwająca epidemia uniemożliwia żołnierzom właściwe przygotowanie się do egzaminu sprawności fizycznej – przyznał szef MON.

W tegorocznym teście kondycji, będącym jednym z wielu elementów oceny poziomu wyszkolenia, miało wziąć udział około 100 tysięcy żołnierzy zawodowych. Według obowiązujących od 2019 r. przepisów, czekały ich do zaliczenia cztery konkurencje sprawdzające wytrzymałość, siłę, motorykę oraz szybkość i zwinność. To marszobieg na dystansie 3 kilometrów lub pływanie w czasie 12 minut, podciąganie na drążku lub pompki, skłony tułowia w ciągu dwóch minut oraz bieg po tzw. kopercie, zamienny z biegiem wahadłowym 10x10 metrów. Pierwsze egzaminy miały się odbyć w maju, kolejne w czerwcu. We wrześniu mieli do nich podejść ci żołnierze, którzy nie mogli zrobić tego wcześniej z przyczyn zdrowotnych lub służbowych.

Obecna sytuacja i konieczność stosowania się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wprowadzone przez rząd ograniczenia, dotyczące m.in. uprawiania sportu czy korzystania z obiektów sportowych, w dużym stopniu utrudniły żołnierzom przygotowanie się do sprawdzianu. Dlatego Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podjął decyzję, że tegoroczny sprawdzian z WF się nie odbędzie. – Trwająca epidemia uniemożliwia żołnierzom właściwe przygotowanie się do egzaminu sprawności fizycznej. W związku z tym zdecydowałem, że w tym roku testu nie będzie – poinformował szef MON. Jak napisano w decyzji, zwolnienie obejmuje wszystkich żołnierzy zawodowych, którzy podlegają temu obowiązkowi. Każdy żołnierz będzie miał usprawiedliwioną nieobecność na teście z przyczyn służbowych.

REKLAMA

Odwołanie testu sprawności nie powinno jednak, zdaniem przedstawicieli wojska, zwalniać żołnierzy z dbania o kondycję. – Każdy żołnierz ma ustawowy obowiązek utrzymywania sprawności fizycznej przez cały czas. Może to robić nie tylko w jednostce, podczas programowych zajęć, ale także we własnym zakresie. A jeśli dowódca jest w stanie zapewnić bezpieczne warunki do prowadzenia treningów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby żołnierze mogli np. indywidualnie biegać na terenie jednostki – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP.

Niezależnie od decyzji MON, w resorcie obrony narodowej wciąż trwają prace nad zmianami w rozporządzeniu dotyczącym sprawdzianu sprawności fizycznej Prawdopodobnie już od przyszłego roku mają wejść nowe zasady oceny – tzw. system punktowy. Jedną z propozycji jest także, by podczas testów z WF, zamiast lekarza, obecny był ratownik medyczny.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Żydzi od Andersa
 
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Armia Fight Night znów w akcji
Ukraiński kurs na Zachód
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Obrady ministrów obrony NATO
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Nurkowie w głębinach
155 mm dla US Army
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Pustynna burza wokół Husajna
Kwalifikacja odbędzie się …
Malutka na poligonie
Dama odeszła do historii
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
WBH upublicznia swoje archiwa
Daglezje na większe przeprawy
Na rozgrzewkę – zapasy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Telefon dla seniora
We Never Stop
Wojsko – plan na życie
Żołnierze testują nauczycieli
Trudny rok na misjach
Ferie z gwiazdami sportu
Kierunek: Litwa
Jest Warszawa
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Jakie zmiany w mundurówce?
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Krotony w akcji
Komandosi znad Garigliano
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kutno w sieci LogHubs
Pandemię pokonamy szczepieniami
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Na straży niebieskiej linii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Komisje sejmowe o umowie z USA
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Symulator Orlika w Dęblinie
Trudny egzamin przed misją
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Dołącz do zawodowców
Amerykanie odmładzają F-16
Co musi umieć kierowca czołgu
Agenci wywiadu na bobslejach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kuźnie oficerskich kadr
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO