moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
H.E.L.P. na pandemię

H.E.L.P. tak nazywa się aplikacja telefoniczna i system analityczny, które opracowali naukowcy Wojskowej Akademii Technicznej oraz Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. H.E.L.P. pomoże zdiagnozować objawy infekcji wirusowej, będzie także monitorowała lokalizację użytkowników, by wskazać, gdzie możemy spotkać osobę zakażoną koronawirusem.

H.E.L.P. to akronim angielskiej nazwy Health Environment for Living in Pandemia. Tak nazywa się najnowszy wynalazek programistów Wojskowej Akademii Technicznej i Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. – Opanowanie nowych zakażeń koronawirusem to wyzwanie dla całego świata. Stworzyliśmy projekt, który może pomóc ograniczyć epidemię. Mamy już prototyp portalu analitycznego i aplikacji mobilnej, które są ukierunkowane na szeroką analizę danych – wyjaśnia płk dr inż. Mariusz Chmielewski, zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki WAT i współautor H.E.L.P.

Aplikacja została stworzona na międzynarodowy konkurs #BuildforCovid19 Global Online Hackathon. W wzięło w nim udział ponad 18 tysięcy osób z całego świata. W sumie wpłynęło około 1500 projektów. Jak wypadł polski, dowiemy się 10 kwietnia, gdy zostaną ogłoszone wyniki rywalizacji.

Co potrafi H.E.L.P.? Wszystko zaczyna się od momentu, gdy zainstalujemy aplikację na urządzeniu z systemem Android. Chwilę później H.E.L.P. poprosi użytkownika o wypełnienie ankiety diagnostycznej. Pytania dotyczą m.in. tego, gdzie dana osoba w ostatnim czasie podróżowała, czy kontaktowała się z osobami, które wróciły niedawno zza granicy, a może po prostu miała kontakt z osobą chorą na COVID-19. Aplikacja poprosi także o zmierzenie temperatury ciała, pulsu i opisanie objawów infekcji wirusowej, jeśli takie występują. Będzie można np. nagrać dźwięk swojego kaszlu. – Portal analityczny wyposażony jest w sztuczną inteligencję, która służy do analizy plików pomiarowych, np. dotyczących kaszlu i danych z ankiety. Algorytmy pozwolą ocenić, czy osoba może być zarażona koronawirusem lub czy znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka – wyjaśnia płk Chmielewski. – Zawarte w systemie algorytmy analityczne określają trasy przemieszczania się użytkownika i zapisują dane dotyczące naszej lokalizacji. I to jest największa magia tej aplikacji. System skoreluje dane wszystkich użytkowników i powie nam, czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni mogliśmy spotkać się z osobą chorą na COVID-19. Jeśli tak, to użytkownik otrzyma ostrzeżenie – tłumaczy płk Chmielewski.

To jednak nie wszystko. H.E.L.P tworzy tzw. heat mapy, czyli wskazuje miejsca, gdzie znajduje się duże zagęszczenie ludzi i można zarazić się koronawirusem. Mapy aktualizowane są na bieżąco i kolorami informują użytkowników, czy lokalizacja, w której się znajdują, jest bezpieczna czy nie. „Zielony kolor miejsca, do którego chcemy się udać oznacza, że jest ono bezpieczne, a czerwony będzie ostrzeżeniem o potencjalnym zagrożeniu” – informuje NCBC.

Żeby system zadziałał użytkownicy aplikacji muszą udostępnić dane dotyczące swojej geolokalizacji, bez konieczności logowania się lub podawania swoich personaliów. Wystarczy zgodzić się na podanie swojego położenia. Naukowcy zastrzegają jednak, że będzie się to odbywać z zachowaniem anonimowości, gdyż używane będą jedynie identyfikatory. Użytkownicy nigdy nie zobaczą danych dotyczących innych osób. Wynikiem analiz są mapy zagrożeń, wskazujące ścieżki i miejsca narażone na dużą gęstość zaludnienia lub przebywanie osób z grupy ryzyka. – Podczas przygotowania tego projektu cyberbezpieczeństwo było dla nas jednym z priorytetów, który ma przekonać do upowszechnienia społecznej odpowiedzialności użytkowników w czasie pandemii – podkreśla zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki WAT.

Obecnie trwają prace nad usprawnieniem działania systemu. Być może za kilka tygodni aplikacja będzie gotowa i będzie można z niej korzystać. – Służba społeczeństwu to coś, co napędza nas w pracy każdego dnia. Po raz kolejny udowodniliśmy, że wojskowi programiści są w stanie w błyskawicznym tempie wspomóc tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu, w tym przypadku służby medyczne – zaznacza płk Paweł Doniec z NCBC.

Aplikacja H.E.L.P. to nie jedyny polski projekt, który został zgłoszony w międzynarodowym hackathonie. Pracownicy Wydziału Cybernetyki WAT: kpt. Marcin Kukiełka, por. Paweł Pieczonka, por. Michał Sobolewski oraz płk Mariusz Chmielewski stworzyli aplikację społeczną COVAID. Celem tego oprogramowania jest ułatwienie społecznej pomocy sąsiedzkiej osobom, które są w izolacji, a potrzebują wsparcia w prozaicznych sprawach, np. zakupach. Aplikacja pozwala w bezpieczny sposób zlecać i nieść pomoc, ale także skorzystać z wiedzy medyków pozostających np. w kwaranntannie.

Jak działa COVAID? Z aplikacji korzystają zarówno osoby izolowane, jak i wolontariusze. System łączy ludzi w pary, by mogli tej drugiej osobie pomóc w realizacji zleconego zadania. Beneficjent zdalnie, za pomocą aplikacji, może sprawdzić, co np. zostało zakupione, a potem elektronicznie wykonać przelew i zweryfikować rzetelność wolontariusza. Aplikacja daje również możliwość wykorzystania usług telemedycznych, czyli konsultacji lekarskich udzielanych telefonicznie przez personel medyczny poddany izolacji, co zdaniem programistów ma także ułatwić pracę służby zdrowia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: cyber.mil.pl

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO już w poniedziałek
 
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Podoficer, czyli lider
Grupy niszczycieli czołgów
Polska kończy prezydencję w Grupie V4
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nagroda nie tylko od dowódcy
Siła braterstwa
Certyfikowani na start
Misje kształtują charakter
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Równanie do najlepszych
Nowe książeczki wojskowe
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
Kurs na dyplomację
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Karakal w natarciu
Studenci w sytuacji kryzysowej
Afganistan. Czas wracać do domu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Dragon” wskazał cel
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Szable w dłoń! Lance do boju!
MSPO – przygotowania idą pełną parą
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nigdy nie zostawiamy swoich
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Dragon ’21” – Czerwoni atakują
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Hitler idzie na wschód
„Czarne karabiny” na Mazurach
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Żandarmeria świętuje
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Gorzka parada zwycięstwa
„Dragon ’21” zakończony
Co ze sprawdzianem z WF?
Święto Dowództwa Generalnego
CePeLek czeka na weteranów
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Miecznik, czyli priorytety na morskim forum
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
„Albatros” wyszedł na morze
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
PKW Turcja już działa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO