moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zgrupowanie „Wschód” na granicy

W 18 Dywizji Zmechanizowanej powstało zgrupowanie „Wschód”. Tworzący je żołnierze, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej dbają o bezpieczeństwo granic aż w czterech województwach. Na brak zajęć nie mogą narzekać – kilka dni temu natrafili na ślad handlarzy narkotyków i udzielili pomocy bezdomnemu z objawami padaczki.

Od kilkunastu dni żołnierze Wojska Polskiego wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej przy zabezpieczeniu granic Polski. Działania te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Obecnie to zadanie wykonuje ponad tysiąc wojskowych ze wszystkich dywizji.

Najdłuższy odcinek – bo obejmujący tereny graniczne w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim – zabezpieczają żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Nasza dywizja odpowiada za bezpieczeństwo granic Polski z Czechami, Słowacją, Białorusią i Ukrainą. To odcinek o łącznej długości prawie 1400 km. Aby skutecznie wykonywać wszystkie działania, zostało utworzone specjalne zgrupowanie „Wschód”. Tworzą go żołnierze ze wszystkich jednostek podległych 18 Dywizji, a także z 6 Brygady Powietrznodesantowej i 2 Pułku Rozpoznawczego – wyjaśnia mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy związku taktycznego.

REKLAMA

Żołnierze, wspólnie z pogranicznikami, operują na prawie stu posterunkach. – Na granicy z Białorusią i Ukrainą żołnierze służą na funkcjonujących posterunkach, gdzie na co dzień kontrolę przeprowadza Straż Graniczna. Jednak na granicach polsko-słowackiej i polsko-czeskiej sytuacja jest już bardziej skomplikowana, gdyż z uwagi na to, że jest to strefa Schengen, czyli na co dzień odbywa się swobodny ruch, nie ma żadnej infrastruktury. Dlatego do działania zostały zaangażowane pododdziały inżynieryjne, które zbudowały prowizoryczne posterunki, a także rozstawiły blokady dróg – wyjaśnia major.

Wczoraj po raz pierwszy do działania zostali skierowani żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej. Ich zadaniem było zabezpieczenie terenów przygranicznych w województwie lubelskim. – Kiedy stawiliśmy się na granicy, odbyliśmy krótkie szkolenie z zastępcą komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej dotyczące specyfiki działań. Potem przystąpiliśmy do działania, przez całą noc, patrolowaliśmy z pogranicznikami tereny przygraniczne, a także prowadziliśmy obserwację z pojazdów wyposażonych w kamery noktowizyjne. Nie odnotowaliśmy żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy – mówi kpr. Piotr Wojciechowski, zastępca dowódcy zmiany na przejściu granicznym Wola Uhruska.

Jednak o takim spokoju, nie mogą powiedzieć żołnierze, którzy zabezpieczają granicę polsko-czeską. Kilka dni temu udzielili pomocy bezdomnemu, który miał atak padaczki, teraz musieli się zmierzyć z kolejnymi problemami. – Na jednym z posterunków stawił się leśniczy, który poinformował, że w lesie znalazł porzucony plecak. Okazało się, że znajdują się w nim trzy kilogramy marihuany. Plecak wraz zawartością został przekazany Policji – informuje rzecznik dywizji.

Jednak działalność na granicy, to nie jedyne zaangażowanie żołnierzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej w walkę w rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Żołnierze z 21 BSP wspólnie z policjantami opiekują się też osobami, które są objęte kwarantanną, a także szyją maseczki ochronne. Wojskowi nie pozostali też obojętni wobec trudnej sytuacji, jaka panuje w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Z powodu malejących zapasów krwi postanowili zorganizować jej zbiórki. Odbyły się one w 11 garnizonach podległych dywizji. Dzięki temu ponad 300 żołnierzy tylko w jeden dzień oddało łącznie 140 litrów krwi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 5 Batalion Strzelców Podhalańskich, 19LBZ

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi nie stracą dodatku
 
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sukcesy sportowców w mundurach
Polskie porty bardziej otwarte
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poszukiwania Magneto
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
MBDA w walce o „Narew”
Odpowiedz na alarm
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Amerykanie odmładzają F-16
Partyzanci rozgromili ubeków
NATO walczy z koronawirusem
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Army of Medics
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Podchorążowie za sterami Bielików
Armia medyków
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Gotowi na „Defendera”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Pilot F-16 oślepiony laserem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Na zakupy do sklepu AMW
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Rubiny w walce z epidemią
Trening przed misją
Pracowity tydzień flotylli
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Patrioty z polskimi przyczepami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Woda z Odry zdatna do picia
Tryumf pod Czarnobylem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO