moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polka będzie pracować nad reformą NATO

Sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg, powołał zespół ekspertów, którzy będą pracować nad reformą NATO. Zmiany mają doprowadzić m.in. do wzmocnienia współpracy politycznej pomiędzy państwami członkowskimi. W składzie dziesięcioosobowego zespołu znalazła się była polska minister spraw zagranicznych, Anna Fotyga.

„Wyznaczyłem grupę ekspercką składającą się z pięciu kobiet i pięciu mężczyzn, która ma pomóc określić przyszłość NATO. Grupa zaproponuje zalecenia mające na celu wzmocnienie jedności Sojuszu oraz zwiększenie zakresu konsultacji politycznych i koordynacji pomiędzy sojusznikami” – poinformował na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W zespole znalazła się Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych, a obecnie europosłanka PiS. – Dla mnie to wielkie wyróżnienie. Tym bardziej, że jestem w tym gremium jedynym przedstawicielem Europy Środkowej – podkreśla Fotyga. Oprócz niej w składzie grupy znaleźli się m.in. Thomas de Maiziere, były minister obrony Niemiec, Wess Mitchell, który pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu USA czy prof. John Bew, historyk dyplomacji z King's College w Londynie. Zostali oni wybrani z ponad stu kandydatów zaproponowanych przez państwa członkowskie. Każde z nich mogło zgłosić trzech kandydatów.

Fotyga tłumaczy, że planowana reforma ma dotyczyć nie tyle sfery wojskowej, co politycznej. – Mandat został sformułowany dość ogólnie, jesteśmy na etapie analizowania dokumentów, niebawem zapewne propozycje zostaną skonkretyzowane. W przyszłym tygodniu zespół spotka się po raz pierwszy. Oczywiście będzie to posiedzenie prowadzone zdalnie, w formie wideokonferencji – mówi Fotyga i dodaje, że epidemia koronawirusa jest dla NATO bardzo poważnym wyzwaniem. – Sojusz włącza się w walkę z pandemią. Może wykorzystać tutaj wiedzę związaną ze zwalczaniem broni biologicznej. Te doświadczenia można przenieść na sferę cywilną – przekonuje.

Pomysł powołania zespołu, który pracowałby nad zmianami w funkcjonowaniu NATO, narodził się przy okazji ubiegłorocznego szczytu Sojuszu w Londynie. Przywódcy spotkali się tam przede wszystkim po to, by uczcić 70-lecie Paktu Północnoatlantyckiego. Krótko przed uroczystością doszło jednak do tarć. Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika „The Economist” zarzucił Stanom Zjednoczonym dystansowanie się od reszty członków. „Brak przywództwa ze strony USA powoduje śmierć mózgową NATO” – mówił. Słowa te skrytykowali zarówno Jens Stoltenberg, jak i amerykański prezydent Donald Trump. Z drugiej strony on sam kilkakrotnie krytykował europejskich przywódców za to, że wbrew ustaleniom nie przeznaczają na obronność dwóch procent PKB. Do tego, tuż przed londyńskim szczytem NATO, prezydent Turcji Recep Erdogan zagroził, że zablokuje plan obrony dla Polski i państw bałtyckich, jeśli Sojusz nie uzna za terrorystów członków kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony, którzy walczą w Syrii. Natowscy przywódcy nie chcieli się na to zgodzić. Ostatecznie Erdogan ustąpił, a plan obrony został przegłosowany.

Jednocześnie przywódcy zgodzili się, że trzeba powołać tzw. Radę Mędrców, która podpowiedziałaby, co należy zmienić, by NATO silne od strony wojskowej, wzmocnić i usprawnić politycznie. Plan reformy ma być gotowy w 2021 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Didier Bauweraerts / Unia Europejska.

dodaj komentarz

komentarze


Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
 
Rezerwista ochotnik też musi się starać
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polsko-tureckie obrady
Żołnierze bez testów z WF-u
Course on Diplomacy
Na granicy stratosfery
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Time for Miecznik
Emerytura wypłacana w … karmie
Eto, pies na misje
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Współpraca i wspólna pamięć
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wybierz się na wojskowe studia
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Legia Akademicka po raz piąty
Ostatnie dni kampanii 1939
Wilk na poligonie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
KFOR: wyższy stopień gotowości
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polityka nie znosi próżni
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szef MON odwiedził USA
Szef MON-u w Forcie Sill
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
JWK to test siły i motywacji
Ciemne strony Facebooka
Advantages of Efficient Organization
Duch Invictus jest, czas na formę
Kraby dla podhalańczyków
Ogień na alpejskich szczytach
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Afganistan. Czas wracać do domu
Test mobilności 12 Dywizji
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Przeprawa przez Narew
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Dron z LAW-u
W jedynym słusznym kierunku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO