moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Logistycy transportują środki ochronne

Maseczki, rękawiczki, kombinezony oraz płyny do dezynfekcji – między innymi takie środki wojskowi logistycy transportują do szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych w całej Polsce. Z transportami medycznymi przejechali już dziesiątki tysięcy kilometrów. To kolejny przykład działania wojska w walce z pandemią COVID-19. Obecnie zaangażowanych jest w nią ponad 4600 żołnierzy i pracowników wojska.

„Osiemnaście transportów, m.in. z płynami do dezynfekcji, odzieżą ochronną oraz sprzętem medycznym trafi do wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych i szpitali jednoimiennych. Za transport odpowiadają żołnierze z brygad logistycznych w Opolu i Bydgoszczy” – napisał w weekend w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak.

Wojskowi z 10 Brygady Logistycznej z Opola oraz 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy od wielu dni zaopatrują placówki medyczne w środki ochrony osobistej. – Wojskowymi ciężarówkami przewozimy np. maseczki, kombinezony, rękawiczki, ochronniki na buty oraz płyny do dezynfekcji rąk i odkażania powierzchni – mówi kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik pasowy 10 Brygady Logistycznej. – Nasi żołnierze przejechali już tysiące kilometrów. Zawieźli ładunki np. do szpitali w Łańcucie, Gdańsku czy Kędzierzynie Koźlu – dodaje.

REKLAMA

Podobnie działają żołnierze 1 Brygady. Oni na liczniku mają już przejechanych 61 tysięcy kilometrów, przewieźli ładunek, który w sumie ważył około 46 ton. – Tylko w ciągu soboty pokonaliśmy prawie 11 tysięcy kilometrów przewożąc środki ochrony osobistej – mówi por. Justyna Kwiatkowska, rzeczniczka 1 BLog. Żołnierze pobierają towar z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, a następnie transportują go do wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, szpitali zakaźnych, wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego i okręgowych izb pielęgniarek i położnych.

– Wozimy także kontenery mieszkalne i sanitarne. Są one wykorzystywane m.in. do uruchomienia tymczasowej izby przyjęć przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, izby przyjęć przy specjalistycznym szpitalu zakaźnym oraz 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku, a także do budowy dodatkowych miejsc dla osób objętych kwarantanną – mówi por. Kwiatkowska. Bydgoscy logistycy pomagali też przy organizacji szpitala polowego we Wrocławiu i wspierali medyków z 5 Szpitala Wojskowego w Krakowie.

– Utrzymujemy gotowość do odbioru odpadów podezynfekcyjnych powstających w wyniku dekontaminacji sprzętu wojskowych zgrupowań zadaniowych oraz odpadów medycznych, które powstają podczas pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa. Możemy także wydzielić kontenery do granicznej kontroli sanitarnej – podaje rzeczniczka 1 Brygady.

Dodatkowe zadania w walce z koronawirusem mają także logistycy z Opola. Żołnierze 10 Brygady od kilku dni uczestniczą w policyjno-wojskowych patrolach i kontrolują, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają przepisów. Ponadto 100 opolskich logistyków wspiera także pograniczników i służy wzdłuż polsko-czeskiej granicy. Patrolują teren, by uniemożliwić nielegalne przekraczanie granicy i omijanie kontroli sanitarnej. Tak było m.in. kilka dni temu, gdy w okolicach miejscowości Kamienica w powiecie kłodzkim patrol pograniczników, policjantów i logistyków z 10 Blog uniemożliwił nielegalne przekroczenie granicy kraju 24 Ukraińcom.

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 4691 żołnierzy i pracowników wojska oraz niemal 600 jednostek sprzętu wojskowego. Ponad 1600 z nich wspiera Straż Graniczną w ochronie granic, a ponad 1400 działa z Policją.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 1BL, 10BL

dodaj komentarz

komentarze


Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
 
Army of Medics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Na misjach święta inne niż zwykle
NATO walczy z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Polskie porty bardziej otwarte
Ostatnie prace przed „Defenderem”
F-16 kończą misję w Estonii
Woda z Odry zdatna do picia
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Poszukiwania Magneto
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Gotowi na „Defendera”
MBDA w walce o „Narew”
Widzieć i nie być widzianym
Specjalsi świętują
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Armia medyków
Rubiny w walce z epidemią
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Terytorialsi nie stracą dodatku
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Sukcesy sportowców w mundurach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Co z tegorocznym MSPO?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Partyzanci rozgromili ubeków
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Obradowała Rada Gabinetowa
Pracowity tydzień flotylli
Online z mistrzami sportu
Patrioty z polskimi przyczepami
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na zakupy do sklepu AMW
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Pilot F-16 oślepiony laserem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Wojsko przeciw wirusowi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Podchorążowie za sterami Bielików

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO