moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi nie stracą dodatku

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej zachowają prawo do dodatku za gotowość bojową także wtedy, gdy zaplanowane wcześniej szkolenie – z powodu sytuacji kryzysowej – zostanie odwołane przez szefa MON lub dowódcę WOT. Warunkiem jest pozostawanie w stałej gotowości do wykonywania zadań kryzysowych. Projekt rozporządzenia dotyczy ponad 20 700 terytorialsów.

Aby ograniczyć epidemię wirusa COVID-19, Ministerstwo Obrony Narodowej zawiesiło naukę w akademiach wojskowych, a także szkolenia rezerwistów i niektóre zaplanowane ćwiczenia. Również w wojskach obrony terytorialnej zrezygnowano z odbywających się weekendowych, dwudniowych szkoleń terytorialsów. – Sytuacja wymusiła zawieszenie przedsięwzięć, które wiążą się z występowaniem skupisk ludzkich. Należy do nich terytorialna służba wojskowa, pełniona w jednostce wojskowej, w zwartym pododdziale, z dużą częstotliwością kontaktów interpersonalnych. Generuje to wysokie ryzyko infekcji – wyjaśniają przedstawiciele MON.

Obecne przepisy zakładają, że terytorialsi, którzy nie biorą udziału w szkoleniach, nie otrzymają comiesięcznego dodatku za gotowość bojową. Wynosi on 365 zł (to 10 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, po podwyżce wynagrodzeń w kwietniu dodatek wzrośnie do 411 zł). Aby dodatek można było wypłacić, żołnierz TSW musi bowiem odbyć w miesiącu co najmniej dwa dni służby w jednostce.

REKLAMA

Kierownictwo MON uznało, że terytorialsi nie mogą odczuwać negatywnych skutków finansowych, które wynikają z niezależnych od nich sytuacji. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej chce wprowadzić zmiany w rozporządzeniu dotyczącym stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych oraz dodatków. Na wniosek Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w resorcie przygotowano projekt zmian. Zakłada on, że dodatek za gotowość bojową będzie przysługiwał terytorialsowi również wtedy, gdy szkolenie planowane – w dniach wskazanych w wykazie dla jednostki wojskowej – zostało odwołane przez szefa MON lub dowódcę WOT z powodu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania chorób zakaźnych oraz wywołanego nimi kryzysu.

Aby żołnierz otrzymał dodatek, musi jednak być w stałej gotowości do służby pełnionej rotacyjnie, w terminie i miejscu wskazanym przez dowódcę jednostki. Także w tzw. w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Takie warunki obowiązują właśnie teraz podczas epidemii koronawirusa. – Wszyscy żołnierze WOT są od 12 marca w dwunastogodzinnej gotowości do działania. Obecnie trzy tysiące z nich uczestniczy w bezpośrednich działaniach, a ci, którzy zostali w domach utrzymują gotowość do ich podjęcia. Część jest też skoszarowana i pozostaje w odwodzie – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. Oficer podkreśla, że po zmianach żołnierze dostaną dodatek właśnie za utrzymanie gotowości do działania. – Wprowadzenie w tym trudnym i wyjątkowym czasie takich regulacji to bardzo dobra i oczekiwana decyzja – dodaje oficer.

Jak wskazują autorzy projektu, proponowana zmiana nie dotyczy wyłącznie obecnej sytuacji. Nowy przepis ma być rozwiązaniem długofalowym, dotyczącym wszelkich, szczególnych przypadków związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Nowelizacja rozporządzenia została skierowana do uzgodnień międzyresortowych. Przepisy mają wejść w życie z mocą od 11 marca, bo taki jest termin ustalania prawa do dodatku za gotowość bojową dla żołnierza pełniącego terytorialną służbę wojskową. Obejmą 20 724 terytorialsów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Kabina do zadań specjalnych
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zaplecze dla Rosomaków
Wybuchowa edukacja
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
„Kaper” przeciw terrorystom
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Druga kariera byłych żołnierzy
Szybciej do wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zamek na poligonie
F-16 kończą misję w Estonii
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wojsko przeciw wirusowi
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Sonary dla śmigłowców ZOP
16 Dywizja najlepsza!
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kaprale po Legii Akademickiej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Medycy po unitarce
Szybsza droga do armii zawodowej
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Ukraiński kurs na Zachód
Kraby kontra okręt
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Aviation Detachment” w Łasku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Amerykanie odmładzają F-16
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Komisje sejmowe o umowie z USA
Polsko-amerykańska współpraca
Ochotnik do Auschwitz
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polak z Medalem NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Święto terytorialsów
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Nowe sanitarki dla wojska
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Ogień w natarciu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Bohaterska obrona wzgórza 385

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO