moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperzy w walce z Covid-19

Żołnierze z 15 Batalionu Saperów zostali skierowani do działania na polsko-litewskiej granicy. Ich zadaniem było zbudowanie blokad, które uniemożliwią jej nielegalne przekraczanie. Teraz do działania szykują się kolejni żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej. W przyszłym tygodniu, ramię w ramię z pogranicznikami, będą patrolować przygraniczne tereny.

Od kilku dni żołnierze wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w czasie kontroli podróżnych i patrolowania granic. Jednak aby ich działanie było skuteczne, niezbędne okazało się wsparcie wojsk inżynieryjnych. Dlatego 15 Brygada Zmechanizowana skierowała na polsko-litewską granicę grupę zadaniową z 15 Batalionu Saperów. Wojskowi operowali w rejonie gmin Rutka, Tartak i Sejny, a podczas pracy wykorzystywali spycharko-ładowarki, koparki, a także wywrotki i zestawy niskopodwoziowe.

 

– Naszym głównym zadaniem było zorganizowanie blokad na drogach wiodących na Litwę. Dlatego rozstawialiśmy na nich zestawy hesco bastion. Każdy z nich składa się kilku sześcianów, które wypełnia się piaskiem. Taka konstrukcja może ważyć nawet 15 ton, zatem niemal nic nie jest w stanie jej przesunąć – wyjaśnia ppor. Michał Urbański, dowódca grupy zadaniowej. Jednak jak się okazało, to nie wystarczyło. Znaleźli się bowiem śmiałkowie, którzy usiłowali przekraczać granicę nielegalnie, na przykład przez pola lub lasy. Wojsko musiało interweniować ponownie. – Przekopaliśmy też teren wzdłuż linii granicznej. Powstałe w ten sposób rowy miały uniemożliwić pokonanie trasy pojazdami kołowymi. Niestety, jak się okazało, w niektórych miejscach zostały one przez kogoś zasypane, dlatego musieliśmy kilka razy je powiększać – dodaje oficer.

Realizację zadań żołnierze zakończyli wczoraj. Wszyscy wrócili już do Orzysza, gdzie stacjonuje ich jednostka. Jednak do prowadzenia działań na granicy szykują się już kolejni wojskowi z 15 Brygady. W przyszłym tygodniu, ramię w ramię z pogranicznikami, zadbają o bezpieczeństwo terenów przygranicznych. Do podobnych działań zostaną także skierowani żołnierze z innych jednostek podległych 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Wojskowi z 15 i 20 Brygady Zmechanizowanej będą dbali o bezpieczeństwo granic na terenach województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego – mówi por. Karol Frankowski z 16 DZ. – Poza tym zarówno żołnierze z 20 BZ, jak i 11 Pułku Artylerii wesprą działania na rzecz walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, szyjąc maseczki ochronne – dodaje.

Podobne działania prowadzą żołnierze z całego kraju. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, dziś w walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem jest zaangażowanych 5242 wojskowych, z czego 2056 operuje na granicach kraju. Poza tym żołnierze wspierają osoby starsze i przebywające w kwarantannie, robiąc im zakupy czy dostarczając leki, pomagają w transporcie żywności i środków medycznych, a także honorowo oddają krew. Do tej pory zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej, a także podchorążowie oddali łącznie ponad 600 litrów krwi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 bsap, 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Ready for Every Scenario
Skrzydlaci komandosi
Wraki w sonarze
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Ostatni most
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Biało-czerwona na Monte Cassino
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wyścig Stalina
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Wodny chrzest Borsuków
Wypadek w PKW UNIFIL
Groźny incydent w Libanie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Początek wielkiej historii
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Bez zmian w emeryturach
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Symbol skupiający wiele znaczeń
Armia testuje roboty do transportu
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Logistycy pod lupą
Uczczono ofiary zamachu majowego
Syndrom Karbali
JW Agat: idziemy po młodych!
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Generał z cienia
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
NATO i USA o Iranie
Bez schematów
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Specjalsi przeciw flocie cieni
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Bieg ku pamięci bohaterów
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Od cyberkursu po mundurówkę
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Desant na Odrze
Przyszłość „Łucznika”
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Huta Częstochowa bliżej wojska
Hornet czyli „polski Shahed”
Adaptacja i realizm
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Borsuki zdały wodny egzamin
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Jak wojsko chroni lotniska?
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Wojsko zaprasza rodziny
Czerwieńsze będą…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO