moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

375 litrów krwi od terytorialsów i podchorążych

W ramach operacji „Odporna Wiosna” oprócz wielu innych akcji niesienia pomocy potrzebującym, żołnierze WOT masowo oddają krew. Obok podchorążych uczelni wojskowych są oni bardzo silnym wsparciem dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Na ten apel z ogromnym zaangażowaniem już odpowiedzieli podlegli dowódcy WOT, żołnierze i podchorążowie wszystkich Uczelni Wojskowych. Akcja honorowego krwiodawstwa rozwija się również we wszystkich Brygadach OT. Żołnierze, którzy nie mogą przybyć do macierzystych jednostek, a chcą pomóc, masowo udają się do centrów w swoich rodzimych miastach.

Żołnierze i podchorążowie pozostają przez cały czas w tzw. „gotowości”. I stąd zrozumienie dla potrzeby obecnej chwili. Dlatego też każdego dnia pojawia się coraz więcej ochotników. Od początku operacji „Odporna Wiosna” krew oddało już 821 żołnierzy i podchorążych. Stanowi to wzrost o 397 dawców w ciągu tylko 48 godzin. Ilość oddanej w tej akcji krwi to już 375 litrów. Tylko w czasie minionego weekendu ilość oddanej krwi wyniosła ponad 183 litrów. W kolejce do pomocy innym, w najbliższych dniach czeka około 1000 zdeklarowanych przyszłych krwiodawców. Pozwoli to „wpompować” w system ratowania życia naszych obywateli blisko 500 litrów krwi. Wojsko Polskie stanowi strategiczny zasób krwi dla Polski.

Potrzebna jest krew wszystkich grup, lecz szczególnie ważni są uniwersalni dawcy z grupą „0”. Obecnie właśnie tacy dawcy poszukiwani są najbardziej.

Ze względu na bezpieczeństwo biorców, krew oddają żołnierze i podchorążowie, którzy jeszcze nie zostali skierowani do innych zadań związanych z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się COVID-19 oraz w ramach operacji ODPORNA WIOSNA.

Dzisiaj każda pomoc jest na wagę złota, dlatego Narodowe Centrum Krwi kieruje swój apel:
Jeśli jesteś:
- Honorowym Dawcą;
lub
- jesteś zdrowy i co najważniejsze:
- nie podróżowałeś w ostatnim czasie do innych krajów;
- nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub kimś objętym kwarantanną;

Zgłoś się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce!

Twoja krew może uratować życie!
#Zawsze gotowi, Zawsze blisko

Tekst: płk Marek Pietrzak/ rzecznik prasowy WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Adaptacja i realizm
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Nie tylko błękitne berety
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Pasja i fart
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Psiakrew, harmata!
Our Only One
Fińska armia luzuje rygory
Początek wielkiej historii
Daglezja bez tajemnic
Testy autonomicznego Black Hawka
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Morski lis na polowaniu
Akcja młodego terytorialsa
Marynarz w koreańskim tyglu
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Chłód Bałtyku
Zanim pojadą na wojnę
Sztuka spadania
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Muzeum na fali
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Śmiercionośna Jarzębina
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
F-16 na straży
Borsuki wyszły w pole
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Prototyp E-7 dla USAF
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
NATO i USA o Iranie
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Pierwsze K9 w Braniewie
Kosmiczne bezpieczeństwo
Syndrom Karbali
Wojskowe roboty prosto z Polski
Krew, która łączy
Polski sukces w Duńskim Marszu
Trening w tunelu aerodynamicznym
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Wypadek w PKW UNIFIL
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Widok z kosmosu
Rezerwa na nowo
Buty żołnierzy po nowemu
Debata o bezpieczeństwie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO