moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bądź czujny, nie daj się oszukać

Każda wizyta żołnierza WOT w domu seniora jest poprzedzona rozmową telefoniczną z koordynatorem akcji, a nasi żołnierze nie pobierają od podopiecznych pieniędzy – ostrzega ppłk Marek Pietrzak z WOT. Apelujemy o ostrożność, ponieważ zdarzyło się, że nieznany sprawca, pod pretekstem zrobienia zakupów, podszył się pod terytorialsa i usiłował wyłudzić pieniądze.

Trwa operacja „Odporna wiosna”, w ramach której żołnierze wojsk obrony terytorialnej pomagają osobom starszym. Aby nie narażać seniorów na ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, dostarczają im, w zależności od potrzeb, jedzenie lub leki. Niestety, znalazła się osoba, która postanowiła wykorzystać ten fakt. W weekend nieznany sprawca, podając się za żołnierza tej formacji, skontaktował się z jedną z podopiecznych WOT i usiłował wyłudzić pieniądze pod pretekstem zrobienia zakupów.

Dzięki czujności starszej kobiety do przestępstwa nie doszło. Seniorka zgłosiła zdarzenie koordynatorce akcji, od której uzyskała informację, że nie kontaktował się z nią żaden żołnierz WOT. – Wszyscy kombatanci, którzy są pod opieką naszej brygady wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności – mówi Daria Czarnecka, koordynator ds. wsparcia dystrybucji w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Zdarzenie zostało zgłoszone na policję, a w dowództwie WOT natychmiast podjęto działania mające na celu zapobieganie podobnym nadużyciom w przyszłości. Jak wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy DWOT, żaden senior nie przekazuje pieniędzy żołnierzom. – Przekazywanie pieniędzy ma miejsce tylko w przypadku, kiedy żołnierz robi zakupy na wyraźne życzenie podopiecznego, jednak takie działanie zawsze poprzedza rozmowa z koordynatorem z brygady – zaznacza.


Grafika: DWOT

Na wszelki wypadek, wszystkie osoby starsze, którymi opiekują się żołnierze otrzymają ulotki informujące o zasadach współpracy z jednostkami OT. Jest na nich także informacja, jak rozpoznać terytorialsa – każdy z nich ma na sobie mundur i oliwkowy beret, a na lewym ramieniu charakterystyczną odznakę „Polski Walczącej” oraz motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. W razie wątpliwości, żołnierze mogą też potwierdzić swoją tożsamość okazując książeczkę wojskową ze zdjęciem.

– W przypadku kolejnych prób wyłudzeń pieniędzy prosimy niezwłocznie powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT – zaznacza ppłk Pietrzak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Jak obronić się przed dronami?
Lubawa wyposaży saperów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
PKW Irak zostaje w Jordanii
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Coraz więcej Alpha Scramble
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
PGZ o koalicji antybalistycznej
Cyfrowa tarcza F-16
MON i MSZ o szczycie NATO
Azjatycka szansa
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Abordaż z polskim wsparciem
Szachownica na Wisłostradzie
Młodzi medycy na poligonie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Odnaleziono „Roja”
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Powietrzna defilada
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Szkolenia na pomostówkę
Walka, entuzjazm i nadzieja
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Legion Medyczny na poligonie
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Wsparcie ma znaczenie
Generał w niewoli
Z prądem i pod prąd
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Zapraszamy na defiladę
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Morska parada 15 sierpnia
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Bataliony przyszłości
Gorący lipiec PKW Łotwa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Nocna próba na Wisłostradzie
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
„Wicher" wkrótce na wodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO