moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nadmorskie szkolenie przeciwlotników

Osłona pododdziałów zmechanizowanych, neutralizacja środków napadu powietrznego i wiele godzin spędzonych na strzelaniu – to tylko niektóre wyzwania, jakim musieli sprostać przeciwlotnicy z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze szkolili się na poligonie w Ustce. Podczas zajęć korzystali między innymi z zestawów Hibneryt, jak i wyrzutni Grom.

Żołnierze z 12 Dywizji Zmechanizowanej, a dokładnie z dywizjonu przeciwlotniczego 12 Brygady Zmechanizowanej i 8 Pułku Przeciwlotniczego przez dwa tygodnie szkolili się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. – To w zasadzie jedyny polski poligon, który umożliwia artyleryjsko-rakietowe strzelania bojowe w pełnym zakresie. Dlatego kilka razy w roku odbywają się tu zgrupowania Wojsk Obrony Przeciwlotniczej – mówi ppłk Dariusz Medziński, dowódca dywizjonu przeciwlotniczego.

Żołnierze stawili się w Ustce na początku marca. Pobyt na poligonie rozpoczęli od budowy obozowiska. Potem przyszedł czas na szkolenie. Jego program koncentrował się na działaniach taktycznych i ogniowych. Pododdziały obrony przeciwlotniczej zwalczały między innymi nisko lecące obiekty, które symulują działania przeciwnika. – Podczas zajęć żołnierze korzystali z wyrzutni Grom oraz zestawów przeciwlotniczych Hibneryt. Zarówno strzelania, jak i działania taktyczne odbywały się w dzień i w nocy – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej.

Podczas ćwiczenia, przeciwlotnicy współdziałali także z pododdziałami ogólnowojskowymi. Ich zadaniem była osłona działań wojsk, kiedy te przemieszczały się lub wykonywały działania taktyczne. – Jeden ze scenariuszy ćwiczenia realizował 3 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej. Jego zadaniem było zajęcie części wybrzeża. Przeciwlotnicy musieli zabezpieczyć te działania, aby cała operacja przebiegła bezpiecznie – dodaje oficer prasowy.

Podczas pobytu na poligonie w Ustce, przeciwlotnicy wzięli udział także w zawodach użyteczno-bojowych. Każdy z żołnierzy musiał udowodnić doskonałą znajomość swojego fachu oraz procedur dotyczących odkażania sprzętu czy udzielania pierwszej pomocy. Podczas zawodów sprawdzano również umiejętności szybkiego nawiązywania łączności i zakładania masek przeciwgazowych. Najlepsza w tej rywalizacji okazała się drużyna z baterii dowodzenia.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Artur Walento / 12SDZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1584802680
Hibneryt-archaiczny sprzęt nie dający osłony wojskom w marszu.
80-AB-16-01

Z Ustki do kosmosu
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Klucz do przyszłości
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Ulgi dla mundurowych coraz bliżej
Przez uchylone okno
Kolejne nominacje w wojsku
Husarz z kolejnym kamieniem milowym
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Premier wojenny
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
„Wicher” rośnie w oczach
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Co nowego w przepisach?
Partnerstwo dla artylerii
Ostatnia minuta Kutschery
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Oko na Bałtyk
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
PGZ szykuje Baobaba na eksport
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bojowy duch i serce na dłoni
To nie mogło się udać, ale…
Medal Honoru dla Ollisa
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
Together on the Front Line and Beyond
Armia ma liczyć pół miliona!
Gorąco wśród lodu
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Polak szefem jednego z dowództw NATO
HIMARS-y w Rumunii
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Wojsko buduje drony
Invictus, czyli niezwyciężony
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
Taniec na „Orle”
Buzdygan Internautów – głosowanie
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Finał B żołnierza w short tracku
Nie tylko przemyt, także ataki hybrydowe
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
W NATO o inwestycjach w obronność
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Kierunek Rumunia
Engineer Kościuszko Saves America
Ekstremalne zimowe nurkowanie
POLSARIS, czyli oczy wojska
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Outside the Box

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO