moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum

Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia zostanie wyposażone w trenażer Radiolokacyjnej Stacji Rozpoznania Artyleryjskiego Liwiec. Umowę na dostawę urządzenia, jego montaż oraz przeszkolenie kadry instruktorskiej Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał ze spółką PIT-Radwar. Pierwsze szkolenia na trenażerze – w przyszłym roku.

Opracowane przez inżynierów z PIT-Radwaru stacje Liwiec należą do najnowocześniejszych radarów artyleryjskich na świecie. Są w stanie zlokalizować i śledzić z odległości około 40 km lot rakiet różnego typu czy dużych pocisków i granatów moździerzowych, a nawet kuli karabinowej! Podczas eksperymentów prowadzonych pod koniec ubiegłej dekady, specjaliści z PIT-Radwaru byli w stanie zlokalizować lot amunicji o kalibrze 23 mm.

W ubiegłym tygodniu Inspektorat Uzbrojenia MON kupił trenażer do nauki obsługi Radiolokacyjnej Stacji Rozpoznania Artyleryjskiego Liwiec. Na urządzeniu z PIT-Radwaru wykrywania i identyfikacji obiektów oraz diagnostyki systemu i jego naprawy będą mogli uczyć się kursanci toruńskiej szkoły artylerii. Jednak nie tylko. Skorzystają z niego także bardziej doświadczeni żołnierze, którzy już od lat obsługują radary. Dzięki zainstalowanym systemom symulacji możliwe na trenażerze będzie bowiem przećwiczenie nawet najtrudniejszych sytuacji operacyjnych.

Szkolenia rozpoczną się w przyszłym roku. Kontrakt na dostawę urządzenia, jego montaż w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu i przeszkolenie tamtejszej kadry instruktorskiej wart jest prawie 6 mln zł.

Polska armia dysponuje 10 Radiolokacyjnymi Stacjami Rozpoznania Artyleryjskiego (RZRA) Liwiec. Po trzy sztuki mają: 11 Pułk Artylerii z Węgorzewa, 23 Pułk Artylerii z Bolesławca oraz 5 Pułk Artylerii z Sulechowa. Jednego Liwca ma Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PIT Radwar

dodaj komentarz

komentarze


Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Podróż w ciemność
Barakudy z Polski
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Przełomowe zdolności artylerzystów
US Army zaprasza do świętowania
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Śmierć w sercu Azji
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Od dronów po lufy armatnie
Przełomowe porozumienie
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Zbrodnicza farsa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Kajakarze i pięcioboista na medal!
„Iks” nasz powszedni
NATO zwiększy produkcję broni
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Priorytety na szczyt NATO
Airbus A330 MRTT
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
PKW Irak zostaje w Jordanii
Nadchodzą zmiany
Pilny apel o rakiety do Patriotów
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
Niebo bez dominacji
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Bez zmian w emeryturach
Sojusznicza medycyna pola walki
Królowa wspinaczki kończy karierę
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Apetyt Smoka rośnie
Orka dobiła do brzegu
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Poznański gen wolności
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Szermierze i pięściarki na podium
NATO liczy wydatki przed szczytem
Wsparcie ma znaczenie
Anglicy znów uciekną z obozu
Polski wkład w operację „Overlord”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dronowy kierunek przyszłości
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Domek Pilota w LAW otwarty
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Promocja oficerska na WAT
Równanie z „Iksem”
Prezydent RP o szczycie NATO
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Miliardy na obronność
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Zatrzymać drona
USA znów uderzyły w Iran
SKON o budżecie MON-u
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Na straży odporności Polski
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Tropem tajemnic z przeszłości
Ważne decyzje w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO