moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
US Army ogranicza „Defendera”

„Zdrowie i bezpieczeństwo naszych żołnierzy, cywilów i ich bliskich jest dla nas priorytetem” – poinformowało Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych. Z powodu pandemii koronawirusa amerykańskie wojsko zmienia plany manewrów „Defender Europe 20”. Wstrzymano przerzut wojsk zza oceanu, anulowano także kilka mniejszych ćwiczeń. Do działania mają zostać zaangażowani ci wojskowi, którzy już są na Starym Kontynencie.

„Defender Europe 20” miały być największymi od 25 lat ćwiczeniami, jakie armia Stanów Zjednoczonych zorganizowała w Europie. „W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i niedawne wytyczne sekretarza obrony USA zdecydowaliśmy się zmodyfikować plan manewrów Defender Europe 20 pod względem wielkości i zakresu działań. 13 marca przerzut personelu i sprzętu ze Stanów Zjednoczonych do Europy został wstrzymany. Zdrowie, bezpieczeństwo i gotowość do działania naszych żołnierzy oraz cywilów i ich bliskich jest dla nas priorytetem” – poinformowało dziś dowództwo USA Army w Europie.

Głównym celem manewrów „Defender Europe 20” był przerzut ze Stanów Zjednoczonych 20 tysięcy żołnierzy i ich sprzętu. Do tej pory na Stary Kontynent dotarło sześć tysięcy wojskowych, z tego cztery tysiące przebywa już w Polsce. Wojskowi przywieźli do Europy trzy tysiące jednostek sprzętu, a kolejne dziewięć tysięcy sztuk żołnierze pobrali z magazynów US Army w Europie.

REKLAMA

Po dzisiejszej decyzji część sił zostanie zaangażowana do działania podczas sojuszniczych ćwiczeń, pozostali jednak wrócą do Stanów Zjednoczonych. Jak informuje dowództwo US Army, kilka ćwiczeń, do których mieli zostać zaangażowani – między innymi „Dynamic Front”, „Joint Warfighting Assessment”, „Saber Strike” czy „Swift Response” – nie odbędzie się.

W planach nadal jest natomiast ćwiczenie „Allied Spirit”. Zgodnie z pierwotnym założeniem ramię w ramię z żołnierzami US Army mieli współdziałać między innymi wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej. Jednym z elementów manewrów miała być np. wspólna przeprawa przez rzekę. Jednak jak wynika z zapowiedzi amerykańskiego dowództwa scenariusz ćwiczenia ma zostać zmodyfikowany.

Program „Defendera” zakładał, że na poligonach w Europie miało współdziałać 37 tysięcy wojskowych z 18 państw. Jak bardzo plan manewrów zostanie okrojony? „Wiele szczegółów dotyczących modyfikacji ćwiczenia „Defender” jest wciąż opracowywanych i omawianych z sojusznikami. O kolejnych ustaleniach będziemy informować na bieżąco” – czytamy w amerykańskim komunikacie. „Polska jest w stałym kontakcie z sojusznikami i wspólnie analizujemy możliwości współpracy wojskowej w ramach ćwiczeń, aby w pierwszej kolejności ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa” – poinformowało z kolei polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, obecność koronawirusa zdiagnozowano już u prawie 165 tysięcy osób na całym świecie, z tego prawie 1700 w Stanach Zjednoczonych. Covid-19 nie oszczędził także kadry dowódczej ćwiczeń „Defender”. Kilkanaście dni temu, w odprawie planistycznej brał udział m.in. gen. Salvatore Farina, szef sztabu włoskiej armii, który nie wiedział, że jest zakażony koronawirusem. Kilka dni później chorobę rozpoznano u gen. Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Dowództwo armii amerykańskiej poinformowało, że koronowirusa zdiagnozowano także u jednego z żołnierzy z Kwatery Głównej US Army Europe, a także cywila, który pracuje na rzecz Amerykanów we Włoszech.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi nie ustają z pomocą
 
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
„Gepard’ 20” na Mazurach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Nowe wojskowe karetki kupione
Komisje sejmowe o umowie z USA
Lesson on How to Overcome Difficulties
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Among Us, Allies
Rozejm dla prowadzenia wojny
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Gotowi na trzynastą zmianę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Święto sportowców w mundurach
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Amunicja z Meska
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Pilica – ostateczne odliczanie
Żołnierze NATO na polskich drogach
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Charytatywny rekord Buzdygana
Brother from Overseas
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Ukraiński kurs na Zachód
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Coraz więcej chętnych do armii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Włosko-polski czołg?
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miasto niezłomne składa broń
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Szef MON ma koronawirusa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Laserowa artyleria US Army
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Jeszcze więcej OPW
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Obrady ministrów obrony NATO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Urodzony żołnierz
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO