moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
US Army ogranicza „Defendera”

„Zdrowie i bezpieczeństwo naszych żołnierzy, cywilów i ich bliskich jest dla nas priorytetem” – poinformowało Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych. Z powodu pandemii koronawirusa amerykańskie wojsko zmienia plany manewrów „Defender Europe 20”. Wstrzymano przerzut wojsk zza oceanu, anulowano także kilka mniejszych ćwiczeń. Do działania mają zostać zaangażowani ci wojskowi, którzy już są na Starym Kontynencie.

„Defender Europe 20” miały być największymi od 25 lat ćwiczeniami, jakie armia Stanów Zjednoczonych zorganizowała w Europie. „W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i niedawne wytyczne sekretarza obrony USA zdecydowaliśmy się zmodyfikować plan manewrów Defender Europe 20 pod względem wielkości i zakresu działań. 13 marca przerzut personelu i sprzętu ze Stanów Zjednoczonych do Europy został wstrzymany. Zdrowie, bezpieczeństwo i gotowość do działania naszych żołnierzy oraz cywilów i ich bliskich jest dla nas priorytetem” – poinformowało dziś dowództwo USA Army w Europie.

Głównym celem manewrów „Defender Europe 20” był przerzut ze Stanów Zjednoczonych 20 tysięcy żołnierzy i ich sprzętu. Do tej pory na Stary Kontynent dotarło sześć tysięcy wojskowych, z tego cztery tysiące przebywa już w Polsce. Wojskowi przywieźli do Europy trzy tysiące jednostek sprzętu, a kolejne dziewięć tysięcy sztuk żołnierze pobrali z magazynów US Army w Europie.

REKLAMA

Po dzisiejszej decyzji część sił zostanie zaangażowana do działania podczas sojuszniczych ćwiczeń, pozostali jednak wrócą do Stanów Zjednoczonych. Jak informuje dowództwo US Army, kilka ćwiczeń, do których mieli zostać zaangażowani – między innymi „Dynamic Front”, „Joint Warfighting Assessment”, „Saber Strike” czy „Swift Response” – nie odbędzie się.

W planach nadal jest natomiast ćwiczenie „Allied Spirit”. Zgodnie z pierwotnym założeniem ramię w ramię z żołnierzami US Army mieli współdziałać między innymi wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej. Jednym z elementów manewrów miała być np. wspólna przeprawa przez rzekę. Jednak jak wynika z zapowiedzi amerykańskiego dowództwa scenariusz ćwiczenia ma zostać zmodyfikowany.

Program „Defendera” zakładał, że na poligonach w Europie miało współdziałać 37 tysięcy wojskowych z 18 państw. Jak bardzo plan manewrów zostanie okrojony? „Wiele szczegółów dotyczących modyfikacji ćwiczenia „Defender” jest wciąż opracowywanych i omawianych z sojusznikami. O kolejnych ustaleniach będziemy informować na bieżąco” – czytamy w amerykańskim komunikacie. „Polska jest w stałym kontakcie z sojusznikami i wspólnie analizujemy możliwości współpracy wojskowej w ramach ćwiczeń, aby w pierwszej kolejności ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa” – poinformowało z kolei polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, obecność koronawirusa zdiagnozowano już u prawie 165 tysięcy osób na całym świecie, z tego prawie 1700 w Stanach Zjednoczonych. Covid-19 nie oszczędził także kadry dowódczej ćwiczeń „Defender”. Kilkanaście dni temu, w odprawie planistycznej brał udział m.in. gen. Salvatore Farina, szef sztabu włoskiej armii, który nie wiedział, że jest zakażony koronawirusem. Kilka dni później chorobę rozpoznano u gen. Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Dowództwo armii amerykańskiej poinformowało, że koronowirusa zdiagnozowano także u jednego z żołnierzy z Kwatery Głównej US Army Europe, a także cywila, który pracuje na rzecz Amerykanów we Włoszech.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Kutno w sieci LogHubs
 
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Hartowanie spadochroniarzy
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Laserowa artyleria US Army
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Agenci wywiadu na bobslejach
Wojsko – plan na życie
Ferie z gwiazdami sportu
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Trudny egzamin przed misją
Kwalifikacja odbędzie się …
Powstali przeciw carskiej potędze
Żydzi od Andersa
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kolebka biathlonu w rozbudowie
WBH upublicznia swoje archiwa
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Trudny rok na misjach
„Tarzan” wróci do domu
Dama odeszła do historii
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Na rozgrzewkę – zapasy
Jest Warszawa
Komandosi znad Garigliano
Daglezje na większe przeprawy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Ukraiński kurs na Zachód
Kuźnie oficerskich kadr
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Dołącz do zawodowców
Meta podsumowała komandoskie biegi
Amerykanie odmładzają F-16
Symulator Orlika w Dęblinie
Najlepsi wśród „górali”
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Wojsko walczy z COVID-19
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
155 mm dla US Army
Pustynna burza wokół Husajna
IBCS dla Polski
Nurkowie w głębinach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Saperzy zimą otworzą ogień
Komisje sejmowe o umowie z USA
Na straży niebieskiej linii
Obrady ministrów obrony NATO
Co musi umieć kierowca czołgu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Armia Fight Night znów w akcji
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Jakie zmiany w mundurówce?
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO