moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
US Army ogranicza „Defendera”

„Zdrowie i bezpieczeństwo naszych żołnierzy, cywilów i ich bliskich jest dla nas priorytetem” – poinformowało Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych. Z powodu pandemii koronawirusa amerykańskie wojsko zmienia plany manewrów „Defender Europe 20”. Wstrzymano przerzut wojsk zza oceanu, anulowano także kilka mniejszych ćwiczeń. Do działania mają zostać zaangażowani ci wojskowi, którzy już są na Starym Kontynencie.

„Defender Europe 20” miały być największymi od 25 lat ćwiczeniami, jakie armia Stanów Zjednoczonych zorganizowała w Europie. „W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i niedawne wytyczne sekretarza obrony USA zdecydowaliśmy się zmodyfikować plan manewrów Defender Europe 20 pod względem wielkości i zakresu działań. 13 marca przerzut personelu i sprzętu ze Stanów Zjednoczonych do Europy został wstrzymany. Zdrowie, bezpieczeństwo i gotowość do działania naszych żołnierzy oraz cywilów i ich bliskich jest dla nas priorytetem” – poinformowało dziś dowództwo USA Army w Europie.

Głównym celem manewrów „Defender Europe 20” był przerzut ze Stanów Zjednoczonych 20 tysięcy żołnierzy i ich sprzętu. Do tej pory na Stary Kontynent dotarło sześć tysięcy wojskowych, z tego cztery tysiące przebywa już w Polsce. Wojskowi przywieźli do Europy trzy tysiące jednostek sprzętu, a kolejne dziewięć tysięcy sztuk żołnierze pobrali z magazynów US Army w Europie.

REKLAMA

Po dzisiejszej decyzji część sił zostanie zaangażowana do działania podczas sojuszniczych ćwiczeń, pozostali jednak wrócą do Stanów Zjednoczonych. Jak informuje dowództwo US Army, kilka ćwiczeń, do których mieli zostać zaangażowani – między innymi „Dynamic Front”, „Joint Warfighting Assessment”, „Saber Strike” czy „Swift Response” – nie odbędzie się.

W planach nadal jest natomiast ćwiczenie „Allied Spirit”. Zgodnie z pierwotnym założeniem ramię w ramię z żołnierzami US Army mieli współdziałać między innymi wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej. Jednym z elementów manewrów miała być np. wspólna przeprawa przez rzekę. Jednak jak wynika z zapowiedzi amerykańskiego dowództwa scenariusz ćwiczenia ma zostać zmodyfikowany.

Program „Defendera” zakładał, że na poligonach w Europie miało współdziałać 37 tysięcy wojskowych z 18 państw. Jak bardzo plan manewrów zostanie okrojony? „Wiele szczegółów dotyczących modyfikacji ćwiczenia „Defender” jest wciąż opracowywanych i omawianych z sojusznikami. O kolejnych ustaleniach będziemy informować na bieżąco” – czytamy w amerykańskim komunikacie. „Polska jest w stałym kontakcie z sojusznikami i wspólnie analizujemy możliwości współpracy wojskowej w ramach ćwiczeń, aby w pierwszej kolejności ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa” – poinformowało z kolei polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, obecność koronawirusa zdiagnozowano już u prawie 165 tysięcy osób na całym świecie, z tego prawie 1700 w Stanach Zjednoczonych. Covid-19 nie oszczędził także kadry dowódczej ćwiczeń „Defender”. Kilkanaście dni temu, w odprawie planistycznej brał udział m.in. gen. Salvatore Farina, szef sztabu włoskiej armii, który nie wiedział, że jest zakażony koronawirusem. Kilka dni później chorobę rozpoznano u gen. Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Dowództwo armii amerykańskiej poinformowało, że koronowirusa zdiagnozowano także u jednego z żołnierzy z Kwatery Głównej US Army Europe, a także cywila, który pracuje na rzecz Amerykanów we Włoszech.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
 
Online z mistrzami sportu
Armia medyków
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Pilot F-16 oślepiony laserem
Trening przed misją
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
NATO walczy z koronawirusem
Patrioty z polskimi przyczepami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Obradowała Rada Gabinetowa
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Odpowiedz na alarm
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Poszukiwania Magneto
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Gotowi na „Defendera”
Wojsko przeciw wirusowi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na zakupy do sklepu AMW
Pracowity tydzień flotylli
Partyzanci rozgromili ubeków
Sukcesy sportowców w mundurach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Nowy wiceminister w MON
MBDA w walce o „Narew”
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Rubiny w walce z epidemią
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Army of Medics
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Podchorążowie za sterami Bielików
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Tryumf pod Czarnobylem
Woda z Odry zdatna do picia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO