moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową

Kwalifikacja wojskowa w 2020 została właśnie zakończona – taką decyzję podjęli ministrowie Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński. Oznacza to, że wszystkie wydane dotąd przez wójtów, burmistrzów i prezydentów wezwania do stawiennictwa na kwalifikacji wojskowej tracą ważność. Zakończenie kwalifikacji ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który wywołuje chorobę Covid-19.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński znowelizowali rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 roku. Zgodnie z nowym rozporządzeniem kwalifikacja została zakończona 13 marca 2020 roku, czyli półtora miesiąca wcześniej. Osoby, które otrzymały od wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wezwania, są zwolnione ze stawiennictwa na kwalifikacji od 16 marca do 30 kwietnia. Dzisiaj na terenie całego kraju zakończyły prace powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej. Jak informuje resort obrony narodowej, jest to związane z ryzykiem zarażenia się koronawirusem. Zakończenie kwalifikacji ma charakter profilaktyczny i ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii.

Według danych MON od 2 lutego do dziś powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia dla około 35–40% osób zobowiązanych do stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej w tym roku. Pozostali otrzymają wezwanie w 2021 roku.

Kwalifikacja wojskowa w 2020 roku rozpoczęła się w całej Polsce na początku lutego i miała trwać do 30 kwietnia. Około 215 tysięcy ludzi, głównie mężczyzn urodzonych w 2001 roku, miało stanąć przed komisją lekarską. Zgodnie z przepisami stawiennictwo do kwalifikacji jest obowiązkowe. Obowiązek taki został wprowadzony w 2009 roku, czyli po zawieszeniu zasadniczej służby wojskowej. Poprzez kwalifikację zbiera się informacje o stanie zdrowia i ocenia się zdolność obywateli do czynnej służby wojskowej. Chodzi o to, by zweryfikować, ilu ludzi można powołać do służby w przypadku zagrożenia państwa.

W tym roku do kwalifikacji stawić się mieli głównie dziewiętnastolatkowie. Wezwania wysyłano także do mężczyzn urodzonych w latach 1996–2000, którzy dotąd nie mieli określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Z prądem i pod prąd
Spadochronowy triumf
Jak obronić się przed dronami?
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
„Albatros” dozbrojony
Abordaż z polskim wsparciem
Powstańcy są naszymi bohaterami
Walka, entuzjazm i nadzieja
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Służby badają miejsce upadku pocisku
W hołdzie powstańcom warszawskim
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Marzenia częściowo spełnione
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Rywalizacja o indeks WAT-u
Trudne początki polskich bombowców
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Jelcze z Raciborza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Wsparcie ma znaczenie
Odnaleziono „Roja”
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Zmiana warty na granicy
Azjatycka szansa
Paliwowy krwiobieg NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Salto mortale komandosa
Jak reagować w kryzysie?
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Kajakiem na światowe podium
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Triumf wojskowych lekkoatletów
Święto wojska pod hasłem SAFE
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Rakietowcy na Hawajach
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO