moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bez zajęć na wojskowych uczelniach

Aby zminimalizować ryzyko epidemii powodowanej przez koronawirusa, Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o zawieszeniu działalności dydaktycznej w pięciu wojskowych uczelniach. Wszystkie zajęcia są wstrzymane od 12 do 25 marca. Dotyczy to studentów i doktorantów, ale też np. uczestników kursów. W tym czasie kształcenie może odbywać się zdalnie.

Rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni wojskowych nadzorowanych przez MON z powodu zapobiegania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 zostało przygotowane przez resort w trybie pilnym. Ma to związek z szybko rosnącą liczbą zakażeń SARS-CoV-2. „To nadzwyczajne okoliczności, w których powinny zostać podjęte działania profilaktyczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się tego wirusa, a przez to zmniejszające ryzyko epidemiczne. Projekt przepisów jest reakcją na sytuację kryzysową w kraju, w której znalazły się m.in. uczelnie wojskowe” – uzasadnia Ministerstwo Obrony Narodowej.

Przygotowane przepisy dotyczą w sumie pięciu Akademii: Technicznej w Warszawie, Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni, Lotniczej w Dęblinie oraz Sztuki Wojennej w Warszawie. Na tych uczelniach od 12 do 25 marca 2020 r. działalność dydaktyczna została zawieszona. Chodzi o studia wojskowe i cywilne, podyplomowe, zajęcia doktorantów oraz inne formy kształcenia, np. różnego rodzaju szkolenia i kursy, w tym: kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia rezerw osobowych.

REKLAMA

W miarę możliwości uczelnie będą korzystać z formuły kształcenia na odległość. Tak będzie wyglądać nauka np. na WAT. – Chcemy, by nasi studenci mogli kontynuować naukę poza uczelnią i jak najmniej odczuli ograniczenia związane z panującą sytuacją. Dlatego zamierzamy w tym okresie prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, jak platforma e-learningowa. Rozważamy też inne formy, jak np. wykłady i konsultacje przez Skype’a. Zajęcia laboratoryjne zostaną zaplanowane w innym terminie – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

Na LAW zajęcia online mają ruszyć w poniedziałek. Na niektóre z nich studenci będą musieli obowiązkowo logować się przez internetową platformę, inne będą przeprowadzone w ramach e-learningu na podstawie przygotowanych przez nauczycieli materiałów. Szczegółowe plany studenci mają otrzymać do końca tygodnia w serwisie Verbis oraz w wiadomościach e-mail w skrzynkach uczelnianych.

Z kolei we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych studentom wojskowym wstrzymano przepustki, a wszelkie wyjścia zostały ograniczone do minimum. Uczelnia odwołała też egzaminy na trzymiesięczne studium oficerskie, które miały się odbyć.

Przepisy są na etapie uzgodnień międzyresortowych. Z uwagi jednak na sytuację wymagającą natychmiastowych działań profilaktycznych już dziś zajęcia na uczelniach nie odbywają się.

Projekt rozporządzenia został opracowany na podstawie art. 433a ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z nim w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu członków wspólnoty uczelni wojskowej, minister nadzorujący te uczelnie może w drodze rozporządzenia czasowo ograniczyć lub zawiesić funkcjonowanie uczelni na obszarze kraju lub jego części. To nowy przepis dodany do Prawa o szkolnictwie wyższym na podstawie Ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Wirtualny dzień otwarty
 
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Rakiety w celu
Sukcesy sportowców w mundurach
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Gen. Mika jest już zdrowy!
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Obradowała Rada Gabinetowa
PKW Orlik na półmetku
Polka będzie pracować nad reformą NATO
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Nieoczekiwany test z gotowości
Iran uderza w USA
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
As w potrzasku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy wiceminister w MON
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Nowa misja polskich żołnierzy
Gorąca północ
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Następca RPG-7
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Rajd porucznika „Podkowy”
H.E.L.P. na pandemię
Terytorialsi nie stracą dodatku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
USA nie zacznie wojny z Iranem
Sztuka szukania niedoskonałości
„Gwiezdne wojny” Reagana
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Trzy cele na ścieżce
Defense Without Politics
Programiści w walce z koronawirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Sześć dekad pod wirnikiem
Certyfikacja na „Tarczowni”
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Żadnej kapitulacji
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Poprad w kolejnej jednostce
Początek katyńskiej zbrodni
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Walka z niewidzialnym wrogiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO