moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bez zajęć na wojskowych uczelniach

Aby zminimalizować ryzyko epidemii powodowanej przez koronawirusa, Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o zawieszeniu działalności dydaktycznej w pięciu wojskowych uczelniach. Wszystkie zajęcia są wstrzymane od 12 do 25 marca. Dotyczy to studentów i doktorantów, ale też np. uczestników kursów. W tym czasie kształcenie może odbywać się zdalnie.

Rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni wojskowych nadzorowanych przez MON z powodu zapobiegania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 zostało przygotowane przez resort w trybie pilnym. Ma to związek z szybko rosnącą liczbą zakażeń SARS-CoV-2. „To nadzwyczajne okoliczności, w których powinny zostać podjęte działania profilaktyczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się tego wirusa, a przez to zmniejszające ryzyko epidemiczne. Projekt przepisów jest reakcją na sytuację kryzysową w kraju, w której znalazły się m.in. uczelnie wojskowe” – uzasadnia Ministerstwo Obrony Narodowej.

Przygotowane przepisy dotyczą w sumie pięciu Akademii: Technicznej w Warszawie, Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni, Lotniczej w Dęblinie oraz Sztuki Wojennej w Warszawie. Na tych uczelniach od 12 do 25 marca 2020 r. działalność dydaktyczna została zawieszona. Chodzi o studia wojskowe i cywilne, podyplomowe, zajęcia doktorantów oraz inne formy kształcenia, np. różnego rodzaju szkolenia i kursy, w tym: kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia rezerw osobowych.

REKLAMA

W miarę możliwości uczelnie będą korzystać z formuły kształcenia na odległość. Tak będzie wyglądać nauka np. na WAT. – Chcemy, by nasi studenci mogli kontynuować naukę poza uczelnią i jak najmniej odczuli ograniczenia związane z panującą sytuacją. Dlatego zamierzamy w tym okresie prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, jak platforma e-learningowa. Rozważamy też inne formy, jak np. wykłady i konsultacje przez Skype’a. Zajęcia laboratoryjne zostaną zaplanowane w innym terminie – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

Na LAW zajęcia online mają ruszyć w poniedziałek. Na niektóre z nich studenci będą musieli obowiązkowo logować się przez internetową platformę, inne będą przeprowadzone w ramach e-learningu na podstawie przygotowanych przez nauczycieli materiałów. Szczegółowe plany studenci mają otrzymać do końca tygodnia w serwisie Verbis oraz w wiadomościach e-mail w skrzynkach uczelnianych.

Z kolei we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych studentom wojskowym wstrzymano przepustki, a wszelkie wyjścia zostały ograniczone do minimum. Uczelnia odwołała też egzaminy na trzymiesięczne studium oficerskie, które miały się odbyć.

Przepisy są na etapie uzgodnień międzyresortowych. Z uwagi jednak na sytuację wymagającą natychmiastowych działań profilaktycznych już dziś zajęcia na uczelniach nie odbywają się.

Projekt rozporządzenia został opracowany na podstawie art. 433a ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z nim w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu członków wspólnoty uczelni wojskowej, minister nadzorujący te uczelnie może w drodze rozporządzenia czasowo ograniczyć lub zawiesić funkcjonowanie uczelni na obszarze kraju lub jego części. To nowy przepis dodany do Prawa o szkolnictwie wyższym na podstawie Ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Stocznia: budujemy zgodnie z planem
 
Proobronni na froncie walki z COVID-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Trzy cele na ścieżce
Arsenał Iranu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Bezpłatne turnusy dla weteranów
PGZ pomaga w walce z epidemią
Saperzy w walce z Covid-19
Dowodzę najlepszymi
Iran uderza w USA
Defense Without Politics
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Następca RPG-7
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Rakiety w celu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Policja i wojsko kontra COVID-19
Ochotnik do Polski
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Sześć dekad pod wirnikiem
PKW Orlik na półmetku
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Poprad w kolejnej jednostce
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Sukcesy sportowców w mundurach
Dwa oblicza agenta wywiadu
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
USA nie zacznie wojny z Iranem
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Certyfikacja na „Tarczowni”
Logistycy transportują środki ochronne
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wojskowi medycy w gotowości
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy wiceminister w MON
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Edukacja na platformie
Medycy WOT kontra COVID-19
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO