moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polak ranny w ataku na bazę w Iraku

W nocy ze środy na czwartek doszło do ataku rakietowego na bazę międzynarodowej koalicji wojskowej w Iraku. Na razie nikt nie przyznał się do jego przeprowadzenia. W wyniku ostrzału ranny został polski żołnierz. Obecnie przebywa już w szpitalu w Bagdadzie, a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

– Ubiegłej nocy na bazę Camp Taji w Iraku przeprowadzony został atak rakietowy – informuje ppłk Adriana Wołyńska, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego RSZ. Na razie nie wiadomo, kto jest za niego odpowiedzialny. W wyniku wybuchu kilkunastu rakiet zginęło trzech żołnierzy międzynarodowej koalicji – dwóch Amerykanów i Brytyjczyk. Rannych zostało kilkanaście osób, w tym jeden polski wojskowy. – Obecnie jest już pod opieką lekarzy w szpitalu w Bagdadzie. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, stan jest stabilny – dodaje oficer DORSZ.

Płk Marcin Adamski, dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, złożył dzisiaj rano meldunek gen. dyw. Tomaszowi Piotrowskiemu, dowódcy operacyjnemu RSZ. – Na tę chwilę sytuacja w PKW Irak pozostaje bez zmian. Atak nie zakłócił realizacji mandatowych zadań kontyngentu – mówi ppłk Wołyńska.

– Jestem w stałym kontakcie z gen. Piotrowskim, dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych. Polscy żołnierze są bezpieczni, a sytuacja w bazie jest na bieżąco monitorowana – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku liczy ok. 260 osób – żołnierzy i pracowników cywilnych, a sama misja ma charakter szkoleniowy. Polacy, choć działają w ramach jednego kontyngentu, biorą udział w dwóch operacjach. W pierwszej z nich – operacji „Inherent Resolve” (OIR) działają piloci stacjonującego w Kuwejcie zespołu lotniczego z samolotem transportowym C-295 oraz żołnierze wojsk specjalnych. Ci ostatni, wspólnie z koalicjantami szkolą irackich żołnierzy oraz doradzają tamtejszym Irackim Siłom Specjalnym i Bezpieczeństwa. Drugą operacją jest misja Sojuszu „NATO Mission Iraq” (NMI). Jej celem jest pomoc Irakijczykom w odbudowie zdolności obronnych. Polscy żołnierze odpowiadają m.in. za szkolenie irackich żołnierzy w obsłudze i naprawach poradzieckiego sprzętu i uzbrojenia, głównie czołgów T-72 i bojowych wozów piechoty BWP-1.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Francuska tarcza dla NATO
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Pancerna nauka strzelania
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Polska będzie zbrojna!
PFM bez tajemnic
Zacięta walka o medale pod siatką
The Beginning of Great History
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Co kryje Bałtyk
PKW Irak ewakuowany
Trójskok Belmy
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Piekło „Pługa”
Polski sukces w Duńskim Marszu
Polskie antydrony z Gdyni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Ratunek pod ostrzałem
Odnaleźć zaginionych
Rekompensaty dla weteranów
Buzdygany 2025 wręczone
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Zielone światło dla potwora
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
AWL stawia na rozbudowę
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Nie pozwala spocząć na laurach
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Leopard nie stoi w kolejce
OSA wystartowała!
Kierunek: przyszłość
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Cel: Podwoić moc
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Wodny test Rosomaków
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Patrol z Syriusza
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Prezydenckie weto dla SAFE
Kosmiczny Bałtyk
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Zakochałam się w slalomie
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Centrum wsparcia dla AH-64E
Apache’e kontra drony
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Powaga w lekkości
Międzynarodowy poligon AWL
Klucz do przyszłości
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO