moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Defender Europe” już w Polsce

Obecność tak znaczących sił armii Stanów Zjednoczonych w Polsce jest dla nas bardzo dobrym znakiem, bo to oznacza bezpieczeństwo – mówił dziś w Drawsku Pomorskim prezydent Andrzej Duda. Na największym polskim poligonie odbyła się uroczystość, podczas której powitano amerykańskich żołnierzy, uczestników manewrów „Defender Europe 20”.

„Defender Europe” to największe manewry, jakie armia amerykańska organizuje w Europie od czasów zakończenia zimnej wojny. Ich głównym założeniem jest sprawdzenie procedur związanych z przerzutem na Stary Kontynent 20 tysięcy żołnierzy i ich sprzętu. Pierwsi wojskowi dotarli już do Polski. Dziś na poligonie w Drawsku Pomorskim przywitali ich prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

– Obecność tak znaczących sił armii Stanów Zjednoczonych w Polsce jest dla nas bardzo dobrym znakiem, bo to oznacza bezpieczeństwo, dla Polski, państw bałtyckich, a także tej części Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił podczas uroczystości prezydent. Wyjaśnił, że to poczucie bezpieczeństwo wynika z tego, że ćwiczenia pokazują w praktyce działanie artykułu piątego Traktatu Północnoatlantyckiego, zgodnie z którym atak na któregokolwiek członka Sojuszu, jest równoznaczny z zaatakowaniem całego NATO.

REKLAMA

Prezydent zwrócił uwagę, że w sumie podczas „Defendera” będzie współdziałało 37 tysięcy żołnierzy z 18 państw, a równolegle odbędzie się też organizowane przez Wojsko Polskie ćwiczenie „Anakonda”. – To ogromne militarne przedsięwzięcie realizowane przez Sojusz Północnoatlantycki, z armią Stanów Zjednoczonych na czele – podkreślił. Zaznaczył także, że udział w manewrach będzie wielkim wyzwaniem pod względem komunikacyjnym i logistycznym. – Życzę dowódcom i żołnierzom, aby wszystkie plany udało się zrealizować, a naszym przyjaciołom życzę miłego pobytu w naszym kraju i aby ten czas, który spędzą w Polsce był czasem, który będą dobrze wspominać. Dziękuję za waszą obecność, dziękuję za waszą służbę – zwrócił się do sojuszników prezydent.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podkreślił znaczenie współdziałania polskich i amerykańskich żołnierzy. – To są ćwiczenia, które podnoszą umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego, a także stanowią o bezpieczeństwie Polski i całej wschodniej flanki – mówił. Zaznaczył także, że obok zwiększania liczby żołnierzy Wojska Polskiego i wyposażania ich w najnowocześniejszy sprzęt, kluczowa dla bezpieczeństwa kraju jest właśnie interoperacyjność. – Dziękuję za waszą obecność. Za to, że ramię w ramię ćwiczycie z polskimi żołnierzami. Dzięki takim ćwiczeniom jak te, Polska jest bezpieczna – zaznaczył.

Podczas uroczystości głos zabrała także Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. – Stany Zjednoczone wysłały za ocean 20 tysięcy synów i córek, świetnie wyszkolonych, doskonale wyposażonych, a przede wszystkim gotowych oddać swoje życie za wartości, które uznajemy za bardzo ważne – powiedziała. – Nie ma lepszego dowodu, pokazującego zaangażowanie i zobowiązania USA wobec NATO, sojuszników, Polski, jak ćwiczenia „Defender Europe 2020 – podkreśliła.

Żołnierze, których dziś powitano w Drawsku, to wojskowi z 3 Dywizji Piechoty. Przyjechali do Polski pod koniec lutego. Przywieźli ze sobą między innymi czołgi Abrams. Przez kolejne kilka tygodni będą współdziałali miedzy innymi z żołnierzami z 12 Brygady Zmechanizowanej. Jedno z najważniejszych zaplanowanych przedsięwzięć to wspólna przeprawa przez rzekę. Ten etap ćwiczenia „Defender”, nazwany „Allied Spirit 20”, będą zabezpieczały wojska inżynieryjne z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Oprócz tego w Polsce będzie także realizowane ćwiczenie „Saber Strike’20”, które ma przygotować sojuszników do reagowania na kryzysy regionalne, a także „Trojan Footprint”, w które zostaną zaangażowani żołnierze wojsk specjalnych. Po zakończeniu manewrów wszystkie amerykańskie pododdziały wrócą do Stanów Zjednoczonych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP, st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Seba
1584002880
Zgodnie z rekomendacją rządu, w związku z rozpowszechniającym się zakażeniem koronawirusem należy unikać wszelkich zgromadzeń. Odwoływane są konferencje naukowe, w całym kraju zamknięto także szkoły, kina, teatry i muzea. ... bez komentarza !
E2-93-0C-CC

Trzy cele na ścieżce
 
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Następca RPG-7
Edukacja na platformie
Iran uderza w USA
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Medycy WOT kontra COVID-19
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Obradowała Rada Gabinetowa
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Sukcesy sportowców w mundurach
Policja i wojsko kontra COVID-19
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Bomby w Odrze
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
PKW Orlik na półmetku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
USA nie zacznie wojny z Iranem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Gwiezdne wojny” Reagana
Nowa misja polskich żołnierzy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojskowi medycy w gotowości
Dwa oblicza agenta wywiadu
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Ochotnik do Polski
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Certyfikacja na „Tarczowni”
Rakiety w celu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Sześć dekad pod wirnikiem
Polka będzie pracować nad reformą NATO
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Żadnej kapitulacji
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Nowy wiceminister w MON
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Poprad w kolejnej jednostce
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
PGZ pomaga w walce z epidemią
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Defense Without Politics
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Logistycy transportują środki ochronne
Terytorialsi nie stracą dodatku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Początek katyńskiej zbrodni
Granice pod kontrolą podhalańczyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO