moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po drodze nam z Brytyjczykami

Nowoczesne okręty, pojazdy opancerzone i czołgi, systemy artyleryjskie, rakiety przeciwpancerne i przeciwlotnicze, statki powietrzne i ich najbardziej zaawansowane komponenty, na czele z napędami – brytyjski przemysł obronny zalicza się do ścisłej, światowej czołówki, oferując zaawansowane rozwiązania właściwie dla wszystkich rodzajów wojsk. Od kilku lat brytyjski przemysł coraz mocniej interesuje się naszym rynkiem zbytu. W tym roku Wielka Brytania będzie np. promować swoje produkty, jako kraj wiodący podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. To zainteresowanie – bez względu na to, czy się przerodzi w konkretne kontrakty, czy też nie – jest w mojej ocenie doskonałą okazją dla naszej zbrojeniówki, aby nawiązać bliską współpracę z podmiotami dysponującymi poszukiwanymi przez nas technologiami oraz know-how dotyczącym rozwiązań z najwyższej półki.

Brytyjski przemysł obronny to obecnie ścisła światowa czołówka. Według analityków pracujących na rzecz SIPRI – Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Research Institute), angielski BAE System jest obecnie czwartą co do wielkości – po Lockheed Martinie, Boeingu oraz Raytheonie – firmą zbrojeniową na świecie. Gdy weźmie się pod uwagę fakt, że pierwsza trójka to koncerny amerykańskie, oznacza to, że BAE System jest największym przedsiębiorstwem zbrojeniowym w Europie.

Pozycja brytyjskich firm jest konsekwencją bardzo szerokiej palety uzbrojenia i sprzętu wojskowego, który produkują albo samodzielnie, albo którego są współproducentami. Gdyby chcieć odpowiedzieć na pytanie: a co dokładnie wytwarza angielska zbrojeniówka, najlepiej powiedzieć – zasadniczo wszystko. Okręty nawodne i podwodne, pojazdy opancerzone i czołgi, systemy artyleryjskie oraz samoloty i śmigłowce, jako dostawca kluczowych systemów awionicznych i napędów. To także pociski przeciwlotnicze, przeciwpancerne, balistyczne, drony różnego typu i przeznaczenia, systemy satelitarne, systemy walki radio-elektronicznej i cyberrozwiązania.

Taka oferta znajduje nabywców. Nie tylko brytyjskich, ale także eksportowych, którzy są w ostatnich latach głównym źródłem zysków dla angielskich firm. Na tej liście jest również nasz kraj. W końcu armatohaubica Krab ma wieżę, która jest licencyjnym rozwiązaniem opracowanym przez wspomniany już BAE System.

REKLAMA

Ale Brytyjczycy nie zamierzają się zadowolić niewielkimi (relatywnie) opłatami licencyjnymi za Kraby. Na ich celowniku są właściwie wszystkie duże, polskie programy modernizacyjne. Pancerny – chcieliby sprzedać nam CV90 jako następcę BWP-1, albo jego podwozie jako bazę nowego czołgu podstawowego (tym był przecież Anders). Obrony przeciwlotniczej – oferują nam swoje pociski CAMM jako efektor w programie „Narew”. Program dotyczący samolotu przyszłości – tu proponują nam udział w swoim programie „Tempest”, czyli maszyny szóstej generacji. W przypadku broni przeciwpancernej oferują nam kilka typów pocisków przeciwpancernych, krótkiego i średniego zasięgu, w tym rakiety Brimstone.

Aby jak najlepiej wypromować swoją zbrojeniówkę, rząd w Londynie zdecydował, iż w tym roku Wielka Brytania będzie np. pokazywać swoje produkty jako kraj wiodący podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. To już drugi raz, gdy UK wystąpi w tej roli. Poprzednio – w 2010 roku – Brytyjczycy zadbali, aby nie zabrakło ani ofert przemysłu, ani wsparcia polityczno-wojskowego. Ich delegacji przewodniczył Gerald Howarth, minister ds. strategii bezpieczeństwa międzynarodowego, a w jej skład wchodzili ponadto Richard Paniguian – szef brytyjskiej organizacji wspierania eksportu UKTI DSO, Geoff Gladding – dyrektor regionalny UKTI DSO na Europę oraz emerytowany wicemarszałek lotnictwa Nigel Maddox. Jak będzie z takim wsparciem w tym roku, przekonamy się jesienią.

To, co bardzo ważne w zainteresowaniu wyspiarzy naszą armią i jej programem modernizacyjnym, to fakt, że nie powinniśmy go traktować jedynie w kategoriach o, kolejni, którzy chcą coś nam sprzedać”. Zainteresowanie brytyjskich firm jest bowiem w mojej ocenie doskonałą okazją dla naszej zbrojeniówki, aby nawiązać bliską współpracę z podmiotami dysponującymi poszukiwanymi przez nas technologiami oraz know-how, jak wytwarzać rozwiązania z najwyższej półki.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: BAE System

dodaj komentarz

komentarze


Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
 
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Sukcesy sportowców w mundurach
Bomby w Odrze
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Obradowała Rada Gabinetowa
Edukacja na platformie
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
PKW Orlik na półmetku
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Terytorialsi nie stracą dodatku
Żadnej kapitulacji
Logistycy transportują środki ochronne
„Gwiezdne wojny” Reagana
Trzy cele na ścieżce
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Nowa misja polskich żołnierzy
Dwa oblicza agenta wywiadu
Poprad w kolejnej jednostce
Iran uderza w USA
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Sześć dekad pod wirnikiem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Rekrutacyjna cyberinfolinia
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
PGZ pomaga w walce z epidemią
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Defense Without Politics
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Rakiety w celu
Wojskowi medycy w gotowości
Nowy wiceminister w MON
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Policja i wojsko kontra COVID-19
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Certyfikacja na „Tarczowni”
Następca RPG-7
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Początek katyńskiej zbrodni
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ochotnik do Polski
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Medycy WOT kontra COVID-19
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO