moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Brawo! Zaledwie 135 dni!

16 Dolnośląska Brygada OT potrzebowała zaledwie czterech miesięcy od rozpoczęcia formowania do powołania pierwszych ochotników na szkolenie podstawowe.

W sobotę, 8 lutego br., w struktury 16 Dolnośląskiej Brygady OT wstąpili pierwsi ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli styczności z wojskiem. Rozpoczęli oni pierwsze w historii brygady szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Powołanie było zaledwie cztery miesiące po wyznaczeniu na stanowisko dowódcy brygady, co de facto oznaczało początek dynamicznego procesu formowania brygady.

Dla 113 ochotników z Dolnego Śląska sobotni poranek był wyjątkowy, tego dnia przekraczając bramę jednostki wojskowej przy ul. Hallera we Wrocławiu, spełnili swoje marzenia o założeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego. Przed nimi długi czas szkolenia i doskonalenia wojskowego rzemiosła.

REKLAMA

Sobotnie powołanie ochotników do służby w 16 Dolnośląskiej Brygadzie OT było pierwszym na szkolenie podstawowe w historii dolnośląskiej brygady. Tzw „szesnastka”, bo tak potocznie nazywane jest to szkolenie odbywa się na obiektach żagańskiego poligonu.

Pierwszego dnia ochotnicy zostali umundurowani i wyekwipowani oraz wpisani do wojskowej ewidencji. Następnie przeszli tzw. „test wejściowy” sprawności fizycznej i badanie współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

- Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – najnowocześniejszą polską konstrukcją – karabinkiem MSBS Grot – powiedział dowódca dolnośląskiej brygady płk Artur Barański. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. Cały cykl szkolenia żołnierza WOT trwa trzy lata.

16 lutego do szkolących dołączą rezerwiści. Ich szkolenie jest krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym. Szkolenie podstawowe zakończy się 23 lutego uroczystą przysięgą wojskową na wrocławskim Rynku. Dolnośląscy ”terytorialsi” rozpoczną tym samym trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym, mającym na celu pełne wyszkolenie i nabycie zdolności do prowadzenia działań zgodnie z ustawowym przeznaczeniem.

Formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady OT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab Brygady oraz 161 wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy, którzy przejdą szkolenie, wejdą w skład tego właśnie batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo Brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba żołnierzy przekroczy 2000.

Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Dziś w WOT pełni służbę ponad 24 tysięcy żołnierzy, struktury formacji są rozwinięte lub rozwijane już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze OT osiągną status gotowych do walki.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
 
O Patriotach na WAT
Obradowała Rada Gabinetowa
Sowieci w lodowej pułapce
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Żyj zdrowiej
F-35 – polska Harpia
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Noc deportacji
Krwawe walki o Monte Cassino
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Double Eagle po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Arsenał Iranu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Szturmani na Lipie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Podziemna potęga
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Umowa na Harpie podpisana!
Iran uderza w USA
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Własne interesy Europy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
We Are All Darfur
Zagłada Parośli
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
USA nie zacznie wojny z Iranem
They Train Together, They Fight Together
Chciałem walczyć z Niemcami
Czerwoni w odwrocie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO