moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Brawo! Zaledwie 135 dni!

16 Dolnośląska Brygada OT potrzebowała zaledwie czterech miesięcy od rozpoczęcia formowania do powołania pierwszych ochotników na szkolenie podstawowe.

W sobotę, 8 lutego br., w struktury 16 Dolnośląskiej Brygady OT wstąpili pierwsi ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli styczności z wojskiem. Rozpoczęli oni pierwsze w historii brygady szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Powołanie było zaledwie cztery miesiące po wyznaczeniu na stanowisko dowódcy brygady, co de facto oznaczało początek dynamicznego procesu formowania brygady.

Dla 113 ochotników z Dolnego Śląska sobotni poranek był wyjątkowy, tego dnia przekraczając bramę jednostki wojskowej przy ul. Hallera we Wrocławiu, spełnili swoje marzenia o założeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego. Przed nimi długi czas szkolenia i doskonalenia wojskowego rzemiosła.

REKLAMA

Sobotnie powołanie ochotników do służby w 16 Dolnośląskiej Brygadzie OT było pierwszym na szkolenie podstawowe w historii dolnośląskiej brygady. Tzw „szesnastka”, bo tak potocznie nazywane jest to szkolenie odbywa się na obiektach żagańskiego poligonu.

Pierwszego dnia ochotnicy zostali umundurowani i wyekwipowani oraz wpisani do wojskowej ewidencji. Następnie przeszli tzw. „test wejściowy” sprawności fizycznej i badanie współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

- Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – najnowocześniejszą polską konstrukcją – karabinkiem MSBS Grot – powiedział dowódca dolnośląskiej brygady płk Artur Barański. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. Cały cykl szkolenia żołnierza WOT trwa trzy lata.

16 lutego do szkolących dołączą rezerwiści. Ich szkolenie jest krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym. Szkolenie podstawowe zakończy się 23 lutego uroczystą przysięgą wojskową na wrocławskim Rynku. Dolnośląscy ”terytorialsi” rozpoczną tym samym trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym, mającym na celu pełne wyszkolenie i nabycie zdolności do prowadzenia działań zgodnie z ustawowym przeznaczeniem.

Formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady OT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab Brygady oraz 161 wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy, którzy przejdą szkolenie, wejdą w skład tego właśnie batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo Brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba żołnierzy przekroczy 2000.

Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Dziś w WOT pełni służbę ponad 24 tysięcy żołnierzy, struktury formacji są rozwinięte lub rozwijane już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze OT osiągną status gotowych do walki.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kombatanci na parkiecie
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Sonary dla śmigłowców ZOP
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wojsko przeciw wirusowi
Ogień w natarciu
Medycy po unitarce
Kraby kontra okręt
F-16 kończą misję w Estonii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Marsz po brązową szarotkę
Zaplecze dla Rosomaków
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Marynarski Katyń
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Druga kariera byłych żołnierzy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
16 Dywizja najlepsza!
Wesprzyj kombatantów
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wybuchowa edukacja
Święto terytorialsów
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Laserowa artyleria US Army
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Mordercza obrona Warszawy
Polak z Medalem NATO
„Kaper” przeciw terrorystom
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
„Aviation Detachment” w Łasku
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Nowe sanitarki dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO