moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
21 lat 10 Brygady Logistycznej

9 lutego 2020 roku minęło dokładnie 21 lat od rozpoczęcia formowania 10 Brygady Logistycznej w Opolu.

Podczas uroczystej zbiórki, dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz przypomniał żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej historię powstania jednostki. Podziękował również zebranym za codzienną służbę i pracę, szczególnie tym, którzy są związani z 10 Brygadą Logistyczną od początku jej istnienia.

Uroczystość była okazją do wręczenia 10 Brygadzie Logistycznej Medalu Pamiątkowego Okręgu Opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Sztandar jednostki udekorował medalem Prezes Zarządu Okręgu Opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Henryk Wierny.

REKLAMA

W obecności całego stanu osobowego jednostki, uhonorowano również wyróżniających się żołnierzy. Dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz wręczył starszemu chorążemu sztabowemu Wiktorowi Jachimkowi Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, a starszemu szeregowemu Miłoszowi Kaczanowskiemu Medal Pamiątkowy płk. Piotra Wysockiego.

Formowanie 10 Brygady Logistycznej rozpoczęło się na mocy Zarządzenia Ministra Obrony Narodowej nr PF 14/Org. z 9 lutego 1999 roku. Powstanie jednostki wynikało z kierunków restrukturyzacji Sił Zbrojnych RP, które u progu wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, potrzebowały wyspecjalizowanej jednostki, mogącej zapewnić logistyczne wsparcie dla Polskich Kontyngentów Wojskowych w misjach poza granicami kraju. Wówczas, 10 Brygada Logistyczna była pierwszą i jedyną w swoim rodzaju i przeznaczeniu formacją w Wojsku Polskim.

Powstanie 10 Brygady Logistycznej miało duże znaczenie również dla opolskiego garnizonu, ponieważ realizowane było równolegle z rozformowaniem 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. Dowództwo brygady i powstające kolejno bataliony płynnie przejmowały kadrę dywizji, rejony zakwaterowania i obiekty koszarowe. Pierwszym batalionem obok dowództwa brygady sformowany został 10 Batalion Dowodzenia i Zabezpieczenia, następnie 4 i 1 batalion logistyczny oraz 10 Batalion Medyczno – Sanitarny. Pierwszym dowódcą 10 Brygady Logistycznej był płk dypl. Andrzej Solnica powołany na to stanowisko w dniu 12 kwietnia 1999 roku. W dniu 29 czerwca 1999 roku na Placu Wolności w Opolu płk dypl. Antoni Tkacz przekazał dowódcy 10 Brygady Logistycznej płk. dypl. Andrzejowi Solnicy sztandar oraz tradycje 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. 10 Brygada Logistyczna otrzymała również nazwę wyróżniającą „Opolska”.

Kadra 10 Brygady Logistycznej, oprócz zadań związanych z organizacją nowopowstałej jednostki wojskowej, przygotowywała się do realizacji pierwszego zadania bojowego, którym było sformowanie Narodowej Grupy Zabezpieczenia Logistycznego (National Support Element NSE-1). Już 30 czerwca 1999 roku na dworcu kolejowym Opole Główne pożegnano obsadę NSE-1, która wyjechała do Macedonii, aby wspierać logistycznie żołnierzy 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska – Białej, operujących w Kosowie w ramach misji NATO. Na pamiątkę tego wydarzenia w dniu 30 czerwca obchodzone jest święto 10 Brygady Logistycznej.

W ciągu 21 lat istnienia 10 Brygady Logistycznej jej żołnierze brali udział w misjach zagranicznych w Europie, Azji i Afryce. Pierwszą z nich było zabezpieczenie logistyczne PKW KFOR w Macedonii. Później logistycy z Opola uczestniczyli w ramach PKW w misji Endurig Freedom na terenie Afganistanu oraz brali udział w składzie Międzynarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych w Iraku. Żołnierze 10 Brygady Logistycznej wykonywali zadania w misjach w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych SFOR w Bośni i Hercegowinie, UNIFIL w Libanie oraz UNDOF na Wzgórzach Golan w Syrii. W kolejnych latach żołnierze z Opola brali udział w misji Unii Europejskiej w Republice Mali w 2013 roku oraz w 2016 roku w misji Inherent Resolve w Kuwejcie.

Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej angażowali się nie tylko w misje wojskowe. W 2004 roku zabezpieczali przebieg Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Atenach. Na przełomie roku 2005 i 2006 żołnierze brygady nieśli pomoc humanitarną potrzebującym po katastrofie trzęsienia ziemi na terenie Pakistanu w ramach operacji „Swift Relief”. W latach 2008 – 2009 żołnierze 10BLog uczestniczyli w misji UE i ONZ na terenie Republiki Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Realizowali tam zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa działaniom humanitarnym na rzecz uchodźców z Darfuru.

Obecnie żołnierze 10 Brygady Logistycznej uczestniczą w trzech misjach wojskowych poza granicami kraju. Od 2015 roku logistycy biorą udział w misji szkoleniowo - doradczej Resolute Support w Afganistanie. Od 2017 roku żołnierze z Opola wchodzą w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii, który realizuje zadania w składzie wielonarodowej brygady, działającej w ramach sił Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO tzw. tFP (z ang. tailored Forward Presence). Od 2018 roku logistycy obecni są we Włoszech, gdzie uczestniczą w misji Unii Europejskiej EUNAVFOR MED w ramach PKW EU SPOHIA na Sycylii.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: Jerzy Smajdor

dodaj komentarz

komentarze


„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
 
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Chciałem walczyć z Niemcami
Nauka zimowego pływania
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rywalizacja strzelców wyborowych
For the Right Cause
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Obradowała Rada Gabinetowa
USA nie zacznie wojny z Iranem
Darłowo czeka na śmigłowce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iran uderza w USA
Śmierć bohatera
Stulatka hydrografia
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Podziemna potęga
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Double Eagle po nowemu
O Patriotach na WAT
Rozpoznają skażenie Rosomaków
They Train Together, They Fight Together
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Krwawe walki o Monte Cassino
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Własne interesy Europy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Symulatory strzelań Rosomaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
We Are All Darfur
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pretorianie na Mazurach
Ważka bliżej
Nowy wiceminister w MON
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Arsenał Iranu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Defense Without Politics
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO