moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO pozostaje w Iraku, Polska także

Pozostajemy wierni sojuszniczej zasadzie: razem wchodzimy, razem wychodzimy – tak minister Mariusz Błaszczak skomentował dalsze polskie zaangażowanie w natowską misję szkoleniową w Iraku. Szef MON wziął w środę udział w spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu. Jednym z głównych tematów obrad była obecność NATO w Iraku po niedawnym irańskim ataku na amerykańskie bazy wojskowe.


W kwaterze głównej NATO w Brukseli rozpoczęło się dzisiaj dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu. Politycy rozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz w Północnej Afryce, zagrożeniu ze strony Rosji oraz zaangażowaniu NATO w Afganistanie.

Najwięcej miejsca poświęcono kwestii przyszłości misji szkoleniowej NATO, którą Sojusz od 2018 roku prowadzi w Iraku. – NATO jest obecne w Iraku na zaproszenie tamtejszego rządu i pozostanie tam tak długo, jak długo będzie on sobie tego życzył – mówił dzisiaj Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO przypomniał, że dzięki współpracy wojskowej w ramach międzynarodowej koalicji udało się pokonać tzw. Państwo Islamskie i wyzwolić spod jego panowania zajęty przez islamskich terrorystów obszar na Bliskim Wschodzie. To pozwoliło zmienić charakter obecności NATO w regionie z bojowego na szkoleniowy. Wojskowi z państw Sojuszu pomagają obecnie szkolić armię i siły bezpieczeństwa Iraku, tak by lokalne formacje były w stanie sprawować kontrolę nad terytorium całego kraju i nie pozwoliły odrodzić się bojówkom ISIS.

Wątpliwości do co kontynuacji zaangażowania NATO w Iraku pojawiły się po ataku rakietowym Iranu na amerykańskie bazy w tym kraju. Doszło do niego 8 stycznia. Był to odwet reżimu z Teheranu za zabicie przez wojska amerykańskie generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji. Choć atak nie pociągnął za sobą ofiar w ludziach, ze względów bezpieczeństwa, NATO zdecydowało o czasowym zawieszeniu działalności misji. Większość międzynarodowego kontyngentu, w tym także ok. 250 polskich wojskowych, pozostała jednak na miejscu.

Obecnie sytuacja w Iraku unormowała się i ministrowie państw NATO zadeklarowali dzisiaj w Brukseli chęć kontynuowania misji. Polska także podtrzymała swój dalszy udział w tej operacji. – Pozostajemy wierni sojuszniczej zasadzie: razem wchodzimy, razem wychodzimy – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Debata w kwaterze głównej NATO dotyczyła także łamania przez Rosję traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu. – Rozmawialiśmy na temat zagrożeń rosyjskich. Myślę, że możemy być usatysfakcjonowani tym, że jest zrozumienie wszystkich państw NATO odnośnie do tych zagrożeń. Te zagrożenia nie są lekceważone – poinformował minister Błaszczak.

MC

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Zaproszenie do przygody
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Od cyberkursu po mundurówkę
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Syndrom Karbali
Centrum pomocy i opieki
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Dwunasty Husarz w powietrzu
Przekuwanie pomysłów w produkty
Pasja i fart
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Świat się zbroi na rekordową skalę
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Fińska armia luzuje rygory
Borsuki w okopach
NATO i USA o Iranie
Miecz w ręku NATO
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Zbrodnia bez kary
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Gotowi do działania
Początek wielkiej historii
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Adaptacja i realizm
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Wypadek w PKW UNIFIL
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Groźny incydent w Libanie
„Kryzys” na AWL-u
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Wielkie serce K9
Zbrodnia i kłamstwo
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Rzeźnik w rękach GROM-u
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Armia na kryzys
„Huragan” na kursie
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Desant, konie i czołgi…
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Marynarz w koreańskim tyglu
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Polska będzie produkować Pantery
Okiełznać Rosomaka
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Wojsko testuje systemy antydronowe
Zasiąść za sterami Apache’a

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO