moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowe zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

W Mrągowie, nad jeziorem Czos, trwa zimowe zgrupowanie poligonowe nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej.

Blisko 60 żołnierzy z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców oraz 8 i 43 Batalionu Saperów doskonali umiejętności prowadzenia działań bojowych w trudnych warunkach zimowych oraz podwyższa kondycję na obiektach sportowych Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego. Zgrupowanie potrwa do 21 lutego.

W ramach trzytygodniowego szkolenia przeprowadzane są zajęcia na jeziorze Czos, w czasie których nurkowie doskonalą technikę nurkowania oraz przeprowadzają różne prace podwodne. Podczas nurkowań marynarze o niższych kwalifikacjach nurkują z wykorzystaniem autonomicznego sprzętu nurkowego zasilanego powietrzem, a bardziej doświadczeni nurkowie minerzy i starsi nurkowie minerzy w aparatach o obiegu półzamkniętym zasilanych mieszaninami oddechowymi.

REKLAMA

 

Wiele godzin poświęcane jest na poszukiwanie i identyfikację zatopionych obiektów przy użyciu bezzałogowego systemu wykrywania min AUV GAVIA, sonarów oraz podwodnych wykrywaczy min. Przedmioty te następnie przygotowuje się do wydobycia na powierzchnię (tzw. stropowanie) w warunkach ograniczonej widoczności. Ponadto nurkowie trenują różne metody neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, co jest bardzo przydatne w ich bieżącej działalności.

W planie szkolenia przewidziane są także zagadnienia autoratownictwa i wzajemnej asekuracji. Pozwala to nurkom oraz personelowi medycznemu na sprawdzenie procedur oraz doskonalenie umiejętności podczas symulowanej akcji ratowniczej, w trakcie której należy wydobyć nurka spod wody, holować do pomostu lub łodzi i poddać leczeniu w komorze dekompresyjnej. Dla nurków inżynierii 8 i 43 Batalionu Saperów oprócz nurkowania w sprzęcie autonomicznym przewidziano szereg prac z wykorzystaniem zestawu narzędzi hydraulicznych z morskiego kontenera wsparcia inżynieryjnego, przy pomocy których można wykonać pod wodą naprawę elementów budowli hydrotechnicznych, cięcie elementów konstrukcyjnych oraz kruszenie przedmiotów skalnych i betonowych.

Dodatkowo w czasie zgrupowania odbywa się sesja egzaminacyjna Podkomisji Kwalifikacyjnej ds. Nurkowych Marynarki Wojennej. W czasie sesji, egzamin teoretyczny i praktyczny na wyższe kwalifikacje nurkowe przechodzą żołnierze (zarówno z MW RP jak i innych Rodzajów Sił Zbrojnych), którzy wcześniej ukończyli kursy nurkowe w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.

W zimowym zgrupowaniu poligonowym udział bierze blisko 60 specjalistów od podwodnych zadań z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3 Flotylli Okrętów. Zabezpieczenie medyczne i hiperbaryczne realizowane jest w oparciu o Grupę Medycyny Podwodnej z Komendy Portu Wojennego Świnoujście. Zgrupowaniem kieruje Szef Inżynierii Morskiej z dowództwa świnoujskiej flotylli.

Nurkowie Marynarki Wojennej w ciągu całego roku wykonują dziesiątki akcji bojowych. Wzywani bywają do niebezpiecznych znalezisk podwodnych na terenie całego kraju. Operują zarówno w akwenach morskich jak i śródlądowych. Zachowanie przez nich zdolności i gotowości do działania wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności oraz wielu godzin treningów. Sezon zimowy daje szansę na ćwiczenie działania w warunkach szczególnie utrudnionych, gdy tafla wody skuta jest lodem a temperatura powietrza spada poniżej zera.

W Marynarce Wojennej istnieją dwie Grupy Nurków - Minerów wchodzące w skład 12. i 13. Dywizjonu Trałowców (oba dywizjony wchodzą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża). Poza tym, w strukturach etatowych 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa (również 8.FOW) oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia (3. Flotylla Okrętów) znajdują się specjaliści od prac podwodnych - nurkowie inżynierii.

Tekst: kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Kombatanci na parkiecie
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Medycy po unitarce
„Kaper” przeciw terrorystom
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko przeciw wirusowi
Zaplecze dla Rosomaków
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ogień w natarciu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Marynarski Katyń
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Druga kariera byłych żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Święto terytorialsów
16 Dywizja najlepsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Marsz po brązową szarotkę
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wybuchowa edukacja
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kraby kontra okręt
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Polsko-amerykańska współpraca
Laserowa artyleria US Army
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
„Aviation Detachment” w Łasku
Wesprzyj kombatantów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
F-16 kończą misję w Estonii
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Mordercza obrona Warszawy
Nowe sanitarki dla wojska
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polak z Medalem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO