moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowe zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

W Mrągowie, nad jeziorem Czos, trwa zimowe zgrupowanie poligonowe nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej.

Blisko 60 żołnierzy z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców oraz 8 i 43 Batalionu Saperów doskonali umiejętności prowadzenia działań bojowych w trudnych warunkach zimowych oraz podwyższa kondycję na obiektach sportowych Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego. Zgrupowanie potrwa do 21 lutego.

W ramach trzytygodniowego szkolenia przeprowadzane są zajęcia na jeziorze Czos, w czasie których nurkowie doskonalą technikę nurkowania oraz przeprowadzają różne prace podwodne. Podczas nurkowań marynarze o niższych kwalifikacjach nurkują z wykorzystaniem autonomicznego sprzętu nurkowego zasilanego powietrzem, a bardziej doświadczeni nurkowie minerzy i starsi nurkowie minerzy w aparatach o obiegu półzamkniętym zasilanych mieszaninami oddechowymi.

REKLAMA

 

Wiele godzin poświęcane jest na poszukiwanie i identyfikację zatopionych obiektów przy użyciu bezzałogowego systemu wykrywania min AUV GAVIA, sonarów oraz podwodnych wykrywaczy min. Przedmioty te następnie przygotowuje się do wydobycia na powierzchnię (tzw. stropowanie) w warunkach ograniczonej widoczności. Ponadto nurkowie trenują różne metody neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, co jest bardzo przydatne w ich bieżącej działalności.

W planie szkolenia przewidziane są także zagadnienia autoratownictwa i wzajemnej asekuracji. Pozwala to nurkom oraz personelowi medycznemu na sprawdzenie procedur oraz doskonalenie umiejętności podczas symulowanej akcji ratowniczej, w trakcie której należy wydobyć nurka spod wody, holować do pomostu lub łodzi i poddać leczeniu w komorze dekompresyjnej. Dla nurków inżynierii 8 i 43 Batalionu Saperów oprócz nurkowania w sprzęcie autonomicznym przewidziano szereg prac z wykorzystaniem zestawu narzędzi hydraulicznych z morskiego kontenera wsparcia inżynieryjnego, przy pomocy których można wykonać pod wodą naprawę elementów budowli hydrotechnicznych, cięcie elementów konstrukcyjnych oraz kruszenie przedmiotów skalnych i betonowych.

Dodatkowo w czasie zgrupowania odbywa się sesja egzaminacyjna Podkomisji Kwalifikacyjnej ds. Nurkowych Marynarki Wojennej. W czasie sesji, egzamin teoretyczny i praktyczny na wyższe kwalifikacje nurkowe przechodzą żołnierze (zarówno z MW RP jak i innych Rodzajów Sił Zbrojnych), którzy wcześniej ukończyli kursy nurkowe w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.

W zimowym zgrupowaniu poligonowym udział bierze blisko 60 specjalistów od podwodnych zadań z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3 Flotylli Okrętów. Zabezpieczenie medyczne i hiperbaryczne realizowane jest w oparciu o Grupę Medycyny Podwodnej z Komendy Portu Wojennego Świnoujście. Zgrupowaniem kieruje Szef Inżynierii Morskiej z dowództwa świnoujskiej flotylli.

Nurkowie Marynarki Wojennej w ciągu całego roku wykonują dziesiątki akcji bojowych. Wzywani bywają do niebezpiecznych znalezisk podwodnych na terenie całego kraju. Operują zarówno w akwenach morskich jak i śródlądowych. Zachowanie przez nich zdolności i gotowości do działania wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności oraz wielu godzin treningów. Sezon zimowy daje szansę na ćwiczenie działania w warunkach szczególnie utrudnionych, gdy tafla wody skuta jest lodem a temperatura powietrza spada poniżej zera.

W Marynarce Wojennej istnieją dwie Grupy Nurków - Minerów wchodzące w skład 12. i 13. Dywizjonu Trałowców (oba dywizjony wchodzą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża). Poza tym, w strukturach etatowych 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa (również 8.FOW) oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia (3. Flotylla Okrętów) znajdują się specjaliści od prac podwodnych - nurkowie inżynierii.

Tekst: kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


O Patriotach na WAT
 
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Defense Without Politics
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Iran uderza w USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Sowieci w lodowej pułapce
Umowa na Harpie podpisana!
F-35 – polska Harpia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Nowy wiceminister w MON
Noc deportacji
Double Eagle po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zagłada Parośli
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Szturmani na Lipie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Własne interesy Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Obradowała Rada Gabinetowa
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Czerwoni w odwrocie
Chciałem walczyć z Niemcami
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
We Are All Darfur
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Podziemna potęga
Centrum dla Viperów w Łodzi?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Arsenał Iranu
Żyj zdrowiej
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Krwawe walki o Monte Cassino
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO