moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów

Ponad stu ochotników rozpoczęło w ten weekend w Szczecinie tzw. szesnastkę, czyli szkolenie podstawowe przed wstąpieniem w szeregi wojsk obrony terytorialnej. – Minimum teorii, maksimum praktyki – tak opisuje je płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Za dwa tygodnie, po zaliczeniu szkolenia, jego nowi żołnierze złożą przysięgę wojskową.

W sobotę w szczecińskich koszarach zjawiło się ponad stu chętnych do wstąpienia w szeregi wojsk obrony terytorialnej. Zostali zarejestrowani w wojskowej ewidencji, przeszli badanie lekarskie, sprawdzian z wychowania fizycznego i odebrali mundury. W niedzielę otrzymali broń – produkowane w radomskiej fabryce broni karabiny Grot. Jeszcze tego samego dnia wyjechali na poligon w Wędrzynie, by rozpocząć szkolenie, które potrwa dwa tygodnie. W sumie całe szkolenie podstawowe trwa 16 dni. – Minimum teorii, maksimum praktyki – mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Taktyka, strzelanie, pomoc przedmedyczna, od rana do wieczora, a czasem także w nocy. Po jego zakończeniu będą gotowi, by złożyć wojskową przysięgę – zapewnia dowódca.

Wśród przybyłych do zachodniopomorskiej brygady jest m.in. trzech braci: Hubert, Sebastian i Marcin Bednarczykowie z Koszalina. Wszyscy kilka lat temu wrócili z pracy w Wielkiej Brytanii, zatrudnili się w firmie ochroniarskiej i czekali na powstanie brygady terytorialsów w Zachodniopomorskiem. – Wreszcie jesienią dostałem informację z Wojskowej Komendy Uzupełnień, że zaczyna się nabór do WOT w naszym regionie – mówi Hubert. – Natychmiast odpowiedziałem, że jestem zainteresowany służbą.

REKLAMA

– Skoro najstarszy brat zakłada mundur, to i ja – dodaje Sebastian. – Bardzo chcę się sprawdzić i dać z siebie coś więcej dla ojczyzny. Ze względu na wyjazd za granicę ominęło mnie wojsko. Teraz mam okazję, żeby to nadrobić.

– Mama jest z nas dumna: trzech synów i wszyscy trzej w wojsku – mówi Marcin, najmłodszy z braci. – W amerykańskich filmach jest pokazane, że na domach, z których kilku braci służy w armii, umieszczone są gwiazdy. U nas takiej tradycji nie ma, ale i tak wszyscy sąsiedzi o tym wiedzą. Chcemy bronić ojczyzny i jesteśmy gotowi pomagać innym w sytuacjach kryzysowych, na przykład w czasie klęsk żywiołowych – zapewnia.

W następną sobotę do koszar zachodniopomorskiej brygady zgłosić się ma kilkudziesięciu kolejnych ochotników. Tym razem na trwające osiem dni szkolenie uzupełniające. To byli żołnierze, funkcjonariusze czy absolwenci Legii Akademickiej, czyli ci, którzy złożyli już kiedyś przysięgę wojskową. Będzie to już druga „ósemka” w 14 ZBOT – pierwsza odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Swoje szkolenie na poligonie w Wędrzynie zakończą razem z terytorialsami ze szkolenia podstawowego. A wtedy, po czterech miesiącach od powołania, 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej będzie miała w swoich szeregach już ok. 200 żołnierzy ochotników.

– Jesteśmy bardzo aktywni w mediach, spotykamy się z młodzieżą w szkołach, jesteśmy w firmach i zakładach pracy. Informujemy, zachęcamy i widać, że idea wojsk obrony terytorialnej przemawia do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Widać to po tym, jak różne osoby wstępują w nasze szeregi. Mamy pracowników fizycznych i przedsiębiorców, uczniów i nauczycieli, mechaników, prawników i pracowników administracji samorządowej – mówi płk Grzegorz Kaliciak.

14 Zachodniopomorska Brygada OT została powołana 27 września ubiegłego roku. Powstała w ostatnim, czwartym etapie tworzenia struktur WOT. W ramach zachodniopomorskiej brygady powstają: kompania dowodzenia, kompania logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego przy dowództwie brygady w Szczecinie Podjuchach. Pierwszy batalion o numerze 141 powstanie w Choszcznie, a w kolejnych latach pododdziały w Trzebiatowie i Wałczu. 

Marcin Górka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Na misjach święta inne niż zwykle
 
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Więcej celowników z PCO dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Laserowa artyleria US Army
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Hekatomba na Woli
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Druga kadencja prezydenta Dudy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polsko-amerykańska współpraca
Kurs dla saperskich ekspertów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Tak się zostaje prymusem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Lato z czerwonym terrorem
Skok na głęboką wodę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kierunek: misja
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Chwała powstańcom
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Strzelnice dla terytorialsów
Cud Piłsudskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Łączność: fundament operacji specjalnej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Not Contaminated With Routine
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojskowy Hot450Challenge
Galicyjskie przesilenie
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO