moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej będą częściej współdziałali z funkcjonariuszami Straży Pożarnej i Policji. Dowódcy formacji podpisali dziś porozumienia o zacieśnieniu współpracy. – Dzięki temu funkcjonariusze i żołnierze będą lepiej przygotowani do tego, aby nieść pomoc potrzebującym – mówił podczas uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W Zegrzu spotkali się dziś szefowie trzech formacji. Gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej, st. bryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej i gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji podpisali porozumienia o współpracy. W uroczystości wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Te porozumienia oznaczają nową formułę współpracy – mówił szef MON. Przypomniał, że żołnierze WOT już współpracowali z funkcjonariuszami Policji i Straży Pożarnej, uczestnicząc choćby w akcjach poszukiwania osób zaginionych czy usuwania skutków klęsk żywiołowych. – To wielka wartość. Dowód tego, że wspólnie dbamy o dobro naszej ojczyzny – zaznaczył.

Minister podkreślił, że podpisane dziś porozumienia przyczynią się do zacieśnienia współpracy między żołnierzami WOT-u i przedstawicielami pozostałych służb. Ma ona dotyczyć przede wszystkim szkoleń, a także udostępnienia funkcjonariuszom infrastruktury wojskowej. – Ta synergia spowoduje, że funkcjonariusze i żołnierze będą lepiej przygotowani do tego, aby nieść pomoc potrzebującym – mówił szef MON.

REKLAMA

Dowódca WOT przypomniał, że zadaniem terytorialsów w czasie wojny są działania bojowe, jednak w czasie pokoju mają wspierać obywateli w sytuacjach kryzysowych. – Wszystkich nas przywiodła do Zegrza misja, której wspólnym mianownikiem, niezależnie od koloru munduru, jest służba Polsce i jej obywatelom – powiedział. Podkreślił także, ze żołnierze WOT-u pełnią swoją służbę terytorialnie, blisko ludzkich spraw, często dramatycznych, które wymagają wielkiej mobilizacji i wysiłku. – Tylko blisko współpracując, możemy wspierać Polaków jeszcze szybciej i lepiej – zaznaczył.

Porozumienie, które Dowództwo WOT zawarło z Komendą Główną Policji Państwowej, dotyczy przede wszystkim współdziałania żołnierzy i funkcjonariuszy podczas akcji poszukiwawczych i ratowniczych. Gen. insp. Jarosław Szymczyk przypomniał, że wojsko i policjanci współdziałali już w podobnych sytuacjach. Na przykład w 2018 roku, gdy na terenie podkarpackich lasów zaginął 12-latek. – Mam poważne wątpliwości, czy ta sprawa zakończyłaby się szczęśliwie, gdyby nie współpraca między policjantami a żołnierzami WOT-u, którzy bardzo szybko stawili się, aby nas wesprzeć – mówił komendant. – Porozumienie, które dziś podpisaliśmy precyzuje wiele kwestii. Teraz będziemy mogli m.in. korzystać z wojskowej infrastruktury, strzelnic – zaznaczył.

Natomiast dokumenty, które oprócz gen. Kukuły sygnował także st. bryg. Bartkowiak, mają umożliwić żołnierzom i strażakom współpracę przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof. – Dziś formalizujemy to, co w terenie już się dzieje, bo współpracujemy od kilku miesięcy. Powódź w województwie lubelskim pokazała, jak świetnie się ona układa – powiedział komendant PSP. – Melduję, że jesteśmy gotowi do dalszej współpracy. Wszyscy, zarówno Ci którzy mieszkają w Polsce, jaki ci, którzy tu przyjeżdżają, mogą czuć się bezpiecznie, bo tego kraju pilnują świetne formacje – podkreślił st. bryg. Bartkowiak.

Wojska obrony terytorialnej — najmłodszy rodzaj sił zbrojnych – powstały w 2017 roku. Służbę w WOT pełni niemal 25 tysięcy żołnierzy. WOT współpracuje nie tylko ze Strażą Pożarną i Policją. Dwa lata temu podpisano porozumienie ze Strażą Graniczną. Na mocy umowy terytorialsi wspierali pograniczników m.in. ochraniając granice podczas ćwiczenia „Anakonda’18” czy pomagając ewakuować ludność podczas ćwiczeń „Podlasie’19”. Ale to nie wszystko – Dowództwo WOT zamierza także zawrzeć porozumienia z GOPR-em, ZHR i ZHP.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
 
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Logistycy transportują środki ochronne
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Certyfikacja na „Tarczowni”
Trzy cele na ścieżce
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Wojskowi medycy w gotowości
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Rakiety w celu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Obradowała Rada Gabinetowa
Policja i wojsko kontra COVID-19
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Nowy wiceminister w MON
Poprad w kolejnej jednostce
Iran uderza w USA
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Dwa oblicza agenta wywiadu
Saperzy w walce z Covid-19
Medycy WOT kontra COVID-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Sześć dekad pod wirnikiem
Ochotnik do Polski
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Terytorialsi nie stracą dodatku
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Sukcesy sportowców w mundurach
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Dowodzę najlepszymi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
PGZ pomaga w walce z epidemią
Nowa misja polskich żołnierzy
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
USA nie zacznie wojny z Iranem
Edukacja na platformie
PKW Orlik na półmetku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Następca RPG-7

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO