moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy

Polscy żołnierze zlokalizowali a następnie doprowadzili do zniszczenia składu materiałów wybuchowych w Afganistanie. Arsenał talibów znajdował się na południu kraju, w prowincji Kandahar. Ładunki miały posłużyć do ataku na wojska międzynarodowe i afgańskie. Arsenał rebeliantów został zniszczony z powietrza przy użyciu amerykańskiego bezzałogowca MQ-9 Reaper.

Informację o sukcesie Polaków podało wczoraj Dowództwo Operacyjnej RSZ. 18 stycznia na terenie prowincji Kandahar na południu Afganistanu, żołnierze służący w ramach XI zmiany PKW w ramach misji „Resolute Support”, przeprowadzili skuteczną operację kontrterrorystyczną. Na podstawie informacji przekazanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego zlokalizowali, a następnie zlikwidowali magazyn, gdzie talibowie przechowywali materiały wybuchowe. Polacy odpowiadali za zorganizowanie środków do realizacji misji, koordynowali współdziałanie polskich służb oraz sojuszniczych środków rozpoznawczych i uderzeniowych. Nadzorowali przebieg całej operacji specjalnej.

W magazynie talibów było kilkadziesiąt min pułapek oraz materiałów wybuchowych służących do ich produkcji. Polaków w akcji wsparli Amerykanie. Uderzenie wykonano z powietrza z wykorzystaniem uzbrojonego bezzałogowca MQ-9 Reaper. Z informacji wywiadowczych wynikało, że ładunki miały posłużyć do ataku na siły koalicyjne i afgańskie. Jak informuje w komunikacie Dowództwo Operacyjne RSZ, „Amerykanie ocenili, że operacja miała znaczący wpływ na poprawę sytuacji bezpieczeństwa w regionie”.

W ramach misji „Resolute Support” polscy żołnierze stacjonują w Kandaharze od 2015 roku. Znajduje się tam m.in. Zespół Doradców Wojsk Specjalnych SOAT-50 (Special Operations Advisory Team). Ich najważniejszym zadaniem jest wspieranie i szkolenie narodowej kontrterrorystycznej jednostki afgańskiej policji ATF444. Chociaż głównym zadaniem komandosów jest szkolenie afgańskich sił specjalnych, to zdarza się, że ich działalność wykracza poza szkolenie i doradztwo. W czasie tzw. operacji partnerowanych Polacy towarzyszą afgańskim kontrterrorystom z ATF-444 w akcjach bezpośrednich. Sztandarowym przykładem dobrej współpracy Polaków i Afgańczyków jest operacja z 2017 roku, kiedy to komandosi z Lublińca razem z „czwórkami” odbili z rąk talibów 11 zakładników.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Narodowa Komórka Kontrwywiadu

dodaj komentarz

komentarze


PIRX-1 na orbicie
Bramy armii
Polski projekt, światowe znaczenie
Saperzy w akcji pod wodą
NATO zwiększy produkcję broni
Szerszeń z Sochaczewa
Wielki sukces podchorążych z AMW
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Piksele prawdy w morzu fałszu
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Zbrodnicza farsa
USA znów uderzyły w Iran
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Gotowi na zmiany na polu walki
Face to Face
Pieta Michniowska
Dronowy kierunek przyszłości
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia niedziela…
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Vespa Battle Challenge
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Połączeni na Bałtyku
Mundur i bokserskie rękawice
Prezydent RP o szczycie NATO
Integracja F-35 rozpoczęta
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Żywią i bronią
Paliwowy krwiobieg NATO
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Przełomowe zdolności artylerzystów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Podróż w ciemność
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Przełomowe porozumienie
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Wsparcie ma znaczenie
Śmierć w sercu Azji
Cyfrowa niedyskrecja
Wojna hybrydowa trwa
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO