moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy

Polscy żołnierze zlokalizowali a następnie doprowadzili do zniszczenia składu materiałów wybuchowych w Afganistanie. Arsenał talibów znajdował się na południu kraju, w prowincji Kandahar. Ładunki miały posłużyć do ataku na wojska międzynarodowe i afgańskie. Arsenał rebeliantów został zniszczony z powietrza przy użyciu amerykańskiego bezzałogowca MQ-9 Reaper.

Informację o sukcesie Polaków podało wczoraj Dowództwo Operacyjnej RSZ. 18 stycznia na terenie prowincji Kandahar na południu Afganistanu, żołnierze służący w ramach XI zmiany PKW w ramach misji „Resolute Support”, przeprowadzili skuteczną operację kontrterrorystyczną. Na podstawie informacji przekazanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego zlokalizowali, a następnie zlikwidowali magazyn, gdzie talibowie przechowywali materiały wybuchowe. Polacy odpowiadali za zorganizowanie środków do realizacji misji, koordynowali współdziałanie polskich służb oraz sojuszniczych środków rozpoznawczych i uderzeniowych. Nadzorowali przebieg całej operacji specjalnej.

W magazynie talibów było kilkadziesiąt min pułapek oraz materiałów wybuchowych służących do ich produkcji. Polaków w akcji wsparli Amerykanie. Uderzenie wykonano z powietrza z wykorzystaniem uzbrojonego bezzałogowca MQ-9 Reaper. Z informacji wywiadowczych wynikało, że ładunki miały posłużyć do ataku na siły koalicyjne i afgańskie. Jak informuje w komunikacie Dowództwo Operacyjne RSZ, „Amerykanie ocenili, że operacja miała znaczący wpływ na poprawę sytuacji bezpieczeństwa w regionie”.

W ramach misji „Resolute Support” polscy żołnierze stacjonują w Kandaharze od 2015 roku. Znajduje się tam m.in. Zespół Doradców Wojsk Specjalnych SOAT-50 (Special Operations Advisory Team). Ich najważniejszym zadaniem jest wspieranie i szkolenie narodowej kontrterrorystycznej jednostki afgańskiej policji ATF444. Chociaż głównym zadaniem komandosów jest szkolenie afgańskich sił specjalnych, to zdarza się, że ich działalność wykracza poza szkolenie i doradztwo. W czasie tzw. operacji partnerowanych Polacy towarzyszą afgańskim kontrterrorystom z ATF-444 w akcjach bezpośrednich. Sztandarowym przykładem dobrej współpracy Polaków i Afgańczyków jest operacja z 2017 roku, kiedy to komandosi z Lublińca razem z „czwórkami” odbili z rąk talibów 11 zakładników.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Narodowa Komórka Kontrwywiadu

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Patrioty pod Płockiem
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Młodzi medycy na poligonie
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Rok 2027 bez Air Show Radom
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Cztery brygady, jeden cel
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
„Kryzysowy” Jaśmin
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Legion Medyczny na poligonie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Armia testuje naziemne drony
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Dwa marzenia spełnione naraz
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Drony na autopilocie
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Flanka pod strażą
Gorący lipiec PKW Łotwa
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Aukcja dla weterana
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Siatka niewidka dla wojska
Siatka antydronowa
Azjatycka szansa
Akustyczna tarcza dla wojska
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
„Wicher” na wodzie
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Abordaż z polskim wsparciem
Sojusznicza tarcza antydronowa
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Tarcza i miecz
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Coraz więcej Alpha Scramble
Z prądem i pod prąd
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO