moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola

Jesteście jednym z największych podmiotów dostarczających ciężkie wyposażenie bojowe dla Wojska Polskiego. Z dumą patrzę, jak nowoczesna i specjalistyczna jest produkcja w waszych zakładach – mówił dziś prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola. Zwierzchnik sił zbrojnych obejrzał m.in. egzemplarze testowe Borsuka, nowego wozu bojowego piechoty.

Huta Stalowa Wola to producent nowoczesnych moździerzy Rak i armatohaubic Krab. To tu opracowywany jest także Borsuk, nowy bojowy wóz piechoty. Spółka należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i jest jednym z najważniejszych zakładów pracy na Podkarpaciu. Po raz pierwszy z wizytą do HSW przyjechał prezydent Andrzej Duda. – Z dumą i radością patrzę dziś, jak niezwykle nowoczesna jest produkcja realizowana w HSW – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. Andrzej Duda nawiązał do prowadzonej obecnie modernizacji technicznej armii. Przypomniał, że Polska przeznaczy na modernizację armii w sumie ponad 500 mld zł. – To gigantyczna kwota – zaznaczył Andrzej Duda. Jednocześnie zapewnił, że w dużej mierze trafi ona do rodzimych zakładów zbrojeniowych, w tym do HSW, co przełoży się na rozwój i unowocześnienie naszego przemysłu zbrojeniowego oraz da zatrudnienie polskim pracownikom. – Cieszę się, że ten program jest wreszcie realizowany. I jest realizowany z takim powodzeniem w HSW – mówił prezydent. Zaznaczył, że HSW jest jednym z największych podmiotów dostarczających ciężkie wyposażenie bojowe dla Wojska Polskiego. – Ogromnie cieszę się z dostaw armatohaubic Krabów czy moździerzy Rak dla naszej armii. Zamówienia na ten sprzęt dla polskiego wojska będą realizowane jeszcze przez wiele lat, ale mam nadzieję, że Krab i Rak staną się też naszym produktem eksportowym – dodał.

Podczas zwiedzania nowoczesnych hal produkcyjnych HSW, prezydent miał też okazję obejrzeć zdalnie sterowany system wieżowy 30 mm oraz nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk. – To pierwsze egzemplarze tego wozu, przeznaczone jeszcze do testów, ale liczę, że wkrótce zostanie rozpoczęta jego produkcja dla polskiej armii. I nie tylko. Liczę też, że Borsuk będzie naszym kolejnym hitem eksportowym. To zapewniłoby HSW stabilną produkcję i zamówienia na lata – podkreślił.

Prezydent Duda nawiązał do współpracy polsko-amerykańskiej, a zwłaszcza do kooperacji krajowych producentów zbrojeniowych z amerykańskim gigantem, koncernem Raytheon. – Ta współpraca zaowocuje stworzeniem systemu obrony antyrakietowej, popularnie zwanej Patriot. Huta będzie jednym z zakładów, w których ta współpraca będzie realizowana – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Duda wspomniał także o tradycji Huty Stalowa Wola. Podkreślił, że zakłady zbrojeniowe powstały w tym miejscu już w okresie międzywojennym. – Wówczas nazywały się Zakłady Południowe i szybko stały się jednym z najważniejszych ośrodków produkcji militarnej tamtego okresu. Miały one doprowadzić do wyposażenia polskiej armii w nowoczesny sprzęt, głównie w armaty. Niestety, te ambitne zamierzenia przerwał wybuch II wojny światowej – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. Obecnie działająca spółka, podobnie jak przedwojenne zakłady, wpisuje się zarówno w program unowocześniania armii, jak i wzmocnienia polskiej gospodarki.

W ciągu ostatnich dwóch lat HSW inwestowała w rozwój zakładu. Za sumę niemal 70 mln zł wybudowano dodatkowe obiekty (chociażby nową halę produkcyjną, laboratoria czy nowoczesną spawalnię wyposażoną w zrobotyzowane stanowiska spawalnicze), unowocześniono park technologiczny i kupiono specjalistyczne urządzenia badawcze oraz testowe. Prezydent zwiedził m.in. laboratorium badań RTG z komorą do prześwietleń wielkogabarytowych konstrukcji spawanych. – Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem nowoczesności produkcji w HSW. Jest ona zautomatyzowana, wymagająca eksperckiej wiedzy od zatrudnionych tu pracowników – zauważył prezydent. – Mam nadzieję, że staniecie się awangardą, jeśli chodzi o produkcję zbrojeniową. Nie tylko na skalę europejską, ale i światową – dodał.

HSW dostarczyła w latach 2016-2019 do jednostek artyleryjskich Sił Zbrojnych RP 66 moździerzy, 48 haubic oraz 60 sztuk innych pojazdów artyleryjskich i towarzyszących.

JT

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Skromny początek wielkiej wojny
Rubio: należymy do siebie
POLSARIS, czyli oczy wojska
Finlandia dla Sojuszu
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Wojsko wraca do Ełku
Czarne Pantery na śniegu
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Arktyka pod lupą NATO
Kolejne nominacje w wojsku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Misja zdrowie trwa
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Arktyczne polowanie NATO
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
„Wicher” rośnie w oczach
Chwała bohaterom AK
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Finał B żołnierza w short tracku
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Zielone światło dla konwoju
Partnerstwo dla artylerii
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Together on the Front Line and Beyond
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Gorąco wśród lodu
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Kierunek Rumunia
W NATO o inwestycjach w obronność
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Chciałem być na pierwszej linii
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Medycy z wojska i cywila budują Legion
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Fenomen podziemnej armii
Multimedaliści górą
Engineer Kościuszko Saves America
Oko na Bałtyk
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Outside the Box
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Ekstremalne zimowe nurkowanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO