moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi pomagają powstańcom

Wojska Obrony Terytorialnej nawiązują do tradycji Polskiego Państwa Podziemnego, dlatego możliwość pomocy powstańcom warszawskim nie czekała długo, by znaleźli się chętni do jej udzielenia – podkreśla dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. To jego żołnierze pospieszyli z pomocą powstańcom.

Pomoc, której od dziś udzielają żołnierze, skierowana jest do podopiecznych Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Z uwagi na zaawansowany wiek powstańców placówka nie może funkcjonować bez kierowców, którzy dowożą chętnych do ośrodka. A gdy okazało się, że placówka ma kłopot z zapewnieniem dowozu do i z placówki, mazowieccy terytorialsi postanowili pomóc. W końcu ich motto brzmi: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Ta sytuacja potwierdziła, że to nie tylko hasło, tylko za nim kryje się realne działanie.

Wszystko zaczęło się od materiału wyemitowanego na antenie Polsatu News dotyczącego chwilowej niedyspozycji kierowców, którzy dowozili na codzienne zajęcia podopiecznych z Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Korzystając z wewnętrznego systemu komunikacji apel o pomoc dotarł do żołnierzy 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Dzięki ich zaangażowaniu szybko udało się znaleźć terytorialsa, który posiada odpowiednie uprawnienia i może pomóc. - Wiemy, jak ważne dla powstańców jest to miejsce. Dla wielu z nich to drugi dom. Tutaj otrzymują ciepły posiłek, biorą udział w zajęciach, spotykają się z młodzieżą ze szkół i artystami, a także korzystają z rehabilitacji. Dlatego postanowiliśmy im pomóc. Jest to naszym obowiązkiem, abyśmy ich wspierali i nieśli pomoc innym, w myśl naszej dewizy „Zawsz gOTowi, zawsze Blisko” – dodaje dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT pułkownik Przemysław Owczarek. Dowódca nie kryje dumy z faktu, że od momentu emisji materiału do chwili zgłoszenia się żołnierza minęło zaledwie kilka godzin. – Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy gotowi podjąć każde wyzwanie. Pomaganie w naszej lokalnej społeczności może przyjmować różne formy. A to, że pomagamy powstańcom – naszym starszym kolegom – to dla nas dodatkowa motywacja – wyjaśnia płk Owczarek.

REKLAMA

Do pomocy podopiecznym Domu Powstańca zgłosił się szeregowy Hubert Mich, żołnierz kompanii logistycznej 6 Mazowieckiej Brygady OT. Już od dziś będzie pomagał dowodzić podopiecznych na zajęcia.

Jest to już kolejna akcja terytorialsów, która potwierdza praktyczny wymiar zobowiązania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wobec środowiska Powstańców Warszawskich. Dla żołnierzy najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych kontakt ze środowiskiem powstańców ma jednak szczególne znaczenie. Warto przy tej okazji podkreślić, że dzięki doświadczeniu ze środowiska cywilnego żołnierze WOT potrafią podjąć się każdego wyzwania. Służąc w wojsku wykorzystują bowiem swoje doświadczenie zawodowe. System naboru do formacji stwarza możliwość służby osobom z bardzo różnymi kwalifikacjami, co pokazuje opisana sytuacja. Terytorialsi deklarują, że będą wspierać placówkę tak długo, jak będzie to potrzebne.
***
Dom Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego został oficjalnie otwarty 30 września 2018 r. Zadaniem placówki jest zapewnienie wsparcia Powstańcom Warszawskim w postaci opieki, animacji zajęć, ciepłego posiłku, ułatwionego dostępu do rehabilitacji, zajęć gimnastycznych, terapii psychologicznej, usług fryzjerskich i kosmetycznych, poradnictwa czy możliwości wspólnej rozrywki – uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, wycieczek po Warszawie i okolicach, gry w brydża czy różnego rodzaju warsztatach integracyjnych. Dom proponuje dwa rodzaje imprez kulturalnych – wydarzenia tylko dla Powstańców oraz wydarzenia dostępne dla wszystkich.
Dom prowadzony jest przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski przy współudziale wolontariuszy z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


USA nie zacznie wojny z Iranem
 
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Misja wojownika
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Beagle dla żołnierzy?
To nie mogło się udać, ale…
Pomagali z narażeniem życia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Polsko-łotewska „Zima”
Ostatni samochód Marszałka
Kajak idealny dla komandosa
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Bohaterskie Orlęta
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Wojsko wzywa na kwalifikację
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Benemerenti 2020
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Arsenał Iranu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Iran uderza w USA
Dragoni na poligonie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Mobilne moździerze dla armii
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Projekt MON dla szkół
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Powstanie bez sukcesu
We Are All Darfur
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Misje na dłużej
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Terytorialsi za oceanem
They Train Together, They Fight Together
Defense Without Politics
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Weterani trenują MMA
Strykery znów na Mazurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO