moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi pomagają powstańcom

Wojska Obrony Terytorialnej nawiązują do tradycji Polskiego Państwa Podziemnego, dlatego możliwość pomocy powstańcom warszawskim nie czekała długo, by znaleźli się chętni do jej udzielenia – podkreśla dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. To jego żołnierze pospieszyli z pomocą powstańcom.

Pomoc, której od dziś udzielają żołnierze, skierowana jest do podopiecznych Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Z uwagi na zaawansowany wiek powstańców placówka nie może funkcjonować bez kierowców, którzy dowożą chętnych do ośrodka. A gdy okazało się, że placówka ma kłopot z zapewnieniem dowozu do i z placówki, mazowieccy terytorialsi postanowili pomóc. W końcu ich motto brzmi: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Ta sytuacja potwierdziła, że to nie tylko hasło, tylko za nim kryje się realne działanie.

Wszystko zaczęło się od materiału wyemitowanego na antenie Polsatu News dotyczącego chwilowej niedyspozycji kierowców, którzy dowozili na codzienne zajęcia podopiecznych z Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Korzystając z wewnętrznego systemu komunikacji apel o pomoc dotarł do żołnierzy 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Dzięki ich zaangażowaniu szybko udało się znaleźć terytorialsa, który posiada odpowiednie uprawnienia i może pomóc. - Wiemy, jak ważne dla powstańców jest to miejsce. Dla wielu z nich to drugi dom. Tutaj otrzymują ciepły posiłek, biorą udział w zajęciach, spotykają się z młodzieżą ze szkół i artystami, a także korzystają z rehabilitacji. Dlatego postanowiliśmy im pomóc. Jest to naszym obowiązkiem, abyśmy ich wspierali i nieśli pomoc innym, w myśl naszej dewizy „Zawsz gOTowi, zawsze Blisko” – dodaje dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT pułkownik Przemysław Owczarek. Dowódca nie kryje dumy z faktu, że od momentu emisji materiału do chwili zgłoszenia się żołnierza minęło zaledwie kilka godzin. – Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy gotowi podjąć każde wyzwanie. Pomaganie w naszej lokalnej społeczności może przyjmować różne formy. A to, że pomagamy powstańcom – naszym starszym kolegom – to dla nas dodatkowa motywacja – wyjaśnia płk Owczarek.

REKLAMA

Do pomocy podopiecznym Domu Powstańca zgłosił się szeregowy Hubert Mich, żołnierz kompanii logistycznej 6 Mazowieckiej Brygady OT. Już od dziś będzie pomagał dowodzić podopiecznych na zajęcia.

Jest to już kolejna akcja terytorialsów, która potwierdza praktyczny wymiar zobowiązania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wobec środowiska Powstańców Warszawskich. Dla żołnierzy najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych kontakt ze środowiskiem powstańców ma jednak szczególne znaczenie. Warto przy tej okazji podkreślić, że dzięki doświadczeniu ze środowiska cywilnego żołnierze WOT potrafią podjąć się każdego wyzwania. Służąc w wojsku wykorzystują bowiem swoje doświadczenie zawodowe. System naboru do formacji stwarza możliwość służby osobom z bardzo różnymi kwalifikacjami, co pokazuje opisana sytuacja. Terytorialsi deklarują, że będą wspierać placówkę tak długo, jak będzie to potrzebne.
***
Dom Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego został oficjalnie otwarty 30 września 2018 r. Zadaniem placówki jest zapewnienie wsparcia Powstańcom Warszawskim w postaci opieki, animacji zajęć, ciepłego posiłku, ułatwionego dostępu do rehabilitacji, zajęć gimnastycznych, terapii psychologicznej, usług fryzjerskich i kosmetycznych, poradnictwa czy możliwości wspólnej rozrywki – uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, wycieczek po Warszawie i okolicach, gry w brydża czy różnego rodzaju warsztatach integracyjnych. Dom proponuje dwa rodzaje imprez kulturalnych – wydarzenia tylko dla Powstańców oraz wydarzenia dostępne dla wszystkich.
Dom prowadzony jest przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski przy współudziale wolontariuszy z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Laserowa artyleria US Army
 
Kwalifikacja odbędzie się …
Malutka na poligonie
Saperzy zimą otworzą ogień
Kutno w sieci LogHubs
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Nurkowie w głębinach
Armia Fight Night znów w akcji
Co musi umieć kierowca czołgu
Na rozgrzewkę – zapasy
Pandemię pokonamy szczepieniami
Telefon dla seniora
Symulator Orlika w Dęblinie
Żydzi od Andersa
Hartowanie spadochroniarzy
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Dołącz do zawodowców
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Trudny egzamin przed misją
Obrady ministrów obrony NATO
Wojsko walczy z COVID-19
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Żołnierze testują nauczycieli
Jest Warszawa
Pustynna burza wokół Husajna
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Amerykanie odmładzają F-16
Dama odeszła do historii
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kuźnie oficerskich kadr
Komandosi znad Garigliano
Trudny rok na misjach
Agenci wywiadu na bobslejach
Jakie zmiany w mundurówce?
Ukraiński kurs na Zachód
Na straży niebieskiej linii
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komisje sejmowe o umowie z USA
WBH upublicznia swoje archiwa
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
We Never Stop
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Ferie z gwiazdami sportu
155 mm dla US Army
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojsko – plan na życie
Daglezje na większe przeprawy
Kierunek: Litwa
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO