moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Benemerenti 2020

Dowództwo Garnizonu Warszawa, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych i Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zostały wyróżnione statuetkami Benemerenti. Gala wręczenia nagród przyznawanych przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego odbyła się w Wojskowej Akademii Technicznej.

Benemerenti, to wyróżnienie przyznawane przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego osobom i instytucjom, „które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi są prawda i sprawiedliwość”. W weekend w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się uroczystość, podczas której poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji nagrody. 

– Wiemy, że siła wojska tkwi nie tylko w umiejętnościach bojowych, lecz także w harcie ducha. Za postawę, która tego ducha umacnia, która jest wzorem poświęcenia i służby na rzecz obywateli i polskiego państwa, serdecznie wszystkim laureatom dziękuję – napisał w liście do uczestników wydarzenia premier Mateusz Morawiecki. – Nagroda honoruje konsekwencję i odwagę w prezentowaniu opinii i postaw służących umacnianiu najwyższych wartości i bardzo mocno podkreśla pracę wśród ludzi i dla ludzi – podkreślał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

Gen. bryg. Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, podkreślił że w tym roku kapituła nagrody nie miała łatwego zadania, jednak starała się „dostrzec tych, którzy pozostają w cieniu, a ich służba i praca jest niedostrzegana” – Nauczmy się tych ludzi dostrzegać, nauczmy się ich doceniać. Bądźmy chórem, który głośna woła, że dobro i szlachetność są dominantą. Zło trzeba wykorzenić, walczyć z nim, ale trzeba dostrzegać moc dobra – mówił podczas uroczystości.

W tym roku laureatami nagrody Benemerenti zostali:
Dowództwo Garnizonu Warszawa – za kształtowanie postaw patriotycznych żołnierzy, organizowanie uroczystości państwowych, wojskowych i religijnych oraz współpracę z wieloma instytucjami w kraju i za granicą,
– Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – za działania na rzecz bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i obronności kraju oraz troskę o nieustanne podnoszenie kwalifikacji,
– Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych – za profesjonalne przygotowywanie żołnierzy i pracowników do służby poza granicami państwa, organizowanie kursów obserwatorów wojskowych oraz kultywowanie tradycji Polskich Kontyngentów Wojskowych,
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa – za ofiarną służbę ratowania ludzkiego życia, wytrwałe poszukiwania zaginionych oraz profesjonalne zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego.

– Ranga tego wyróżnienia jest olbrzymia. Choć DGW jest przede wszystkim postrzegane przez pryzmat działalności reprezentacyjnej, związanej z upamiętnianiem, organizowaniem uroczystości o charakterze państwowym, patriotycznym, to realizuje także wiele innych istotnych zadań, takich jak zabezpieczenie stanowisk kierowania i dowodzenia czy ochronę najważniejszych obiektów. Proszę pozwolić mi podziękować moim podwładnym za ich codzienną służbę, która stała się podstawą tego wyróżnienia – mówił podczas uroczystości gen. dyw. Robert Głąb, dowódca DGW. – Tym wyróżnieniem została doceniona nasza praca, zaangażowanie i działanie, w którym siła intelektu jest ważniejsza niż siła mięśni. To ogromny zaszczyt, że mogę reprezentować Centrum, jak i jednostki podległe, z którymi działamy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i budowania bezpiecznych rozwiązań teleinformatycznych – zaznaczył gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor NCBC.

Podczas uroczystości wręczono także medale „Milito pro Christo” (Walczę dla Chrystusa). To odznaczenie przyznawane osobom, które dają świadectwo najwyższym wartościom oraz wytrwale służą Rzeczypospolitej. W tym roku z rąk biskupa Guzdka medale otrzymali: gen. dyw. Robert Głąb, płk Witold Lipiński, mjr Dominik Sierzputowski, kpt. Przemysław Dębiec, st. chor. sztab. Adam Wroński i Agnieszka Umlak z Dowództwa Garnizonu Warszawa, mjr Radosław Zdanowicz, mjr Andrzej Szostak, sierż. Jan Radomski i kpt. Katarzyna Żabkowska z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Bogdan Capała, Mirosław Tarkowski, Krzysztof Walasek oraz Leszek Krogulec z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Wyróżnienie Benemerenti zostało ustanowione dekretem Biskupa Polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia w 1995 roku. Wówczas otrzymali je także pierwsi laureaci. Byli to Elżbieta Jaworowicz, autorka programu „Sprawa dla reportera” i mjr Eugeniusz Mleczak, rzecznik prasowy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. W kolejnych latach nagrodą zostali uhonorowani m.in. ks. dr. prał. Wojciech Łazewski, dyrektor Caritas Polska, 13 Pułk Lotnictwa Transportowego, Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”, Batalion Reprezentacyjny WP, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wojskowy Instytut Medyczny czy Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze


Siatka antydronowa
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Cztery brygady, jeden cel
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Patrioty pod Płockiem
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Legion Medyczny na poligonie
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Tarcza i miecz
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Coraz więcej Alpha Scramble
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Rok 2027 bez Air Show Radom
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Armia testuje naziemne drony
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Dwa marzenia spełnione naraz
Akustyczna tarcza dla wojska
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Z prądem i pod prąd
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Siatka niewidka dla wojska
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Aukcja dla weterana
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Sojusznicza tarcza antydronowa
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Gorący lipiec PKW Łotwa
Młodzi medycy na poligonie
Flanka pod strażą
„Wicher” na wodzie
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Drony na autopilocie
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Azjatycka szansa
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Abordaż z polskim wsparciem
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO