moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dowództwo odznaczone Benemerenti - dla „dobrze zasłużonych”

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego postanowił wyróżnić Dowództwo Garnizonu Warszawa Benemerenti (pol.: dobrze zasłużonym)  zaszczytem przyznawanym od 1995 r. „dla podkreślenia zasług, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”. Podczas uroczystej gali w auli Klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, statuetkę z rąk biskupa polowego Józefa Guzdka odebrał gen. dyw. Robert Głąb.

Dowództwo Garnizonu Warszawa wyróżniono za owocną współpracę z najważniejszymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi, za działalność służącą kształtowaniu patriotycznych postaw żołnierzy, a także za organizowanie uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

–Ranga tego wyróżnienia jest olbrzymia. Kiedy otrzymałem informację, że tak się może zdarzyć w przypadku DGW poczułem się bardzo dumny. Samo grono laureatów o tym świadczy – powiedział gen. dyw. Robert Głąb. –Choć DGW jest przede wszystkim postrzegane przez pryzmat działalności reprezentacyjnej, związanej z upamiętnianiem, organizowaniem uroczystości o charakterze państwowym, patriotycznym – i dobrze – to realizuje także wiele istotnych zadań, jak: stanowiska kierowania i dowodzenia, ochrona i obrona najważniejszych obiektów, całokształt zajęć i zamierzeń związanych z zabezpieczeniem logistycznym funkcjonowania tych instytucji  dodał generał.

W tym roku Benemerenti otrzymały również: Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych oraz Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa.

Ponadto, tego wieczoru sześć osób z Dowództwa odebrało medal Milito pro Christo (pol.: walczę dla Chrystusa), przyznawany corocznie dla podkreślenia zasług osobowości, które dają świadectwo najwyższym wartościom oraz wytrwale służą Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, są całkowicie zaangażowane w głoszenie prawdy o losach Narodu Polskiego oraz wspierają duszpasterstwo wojskowe. Medal otrzymali: gen. dyw. Robert Głąb, dowódca stołecznego garnizonu, płk Witold Lipiński – szef Sztabu DGW, mjr Dominik Sierzputowski – dowódca i kapelmistrz Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, kpt. Przemysław Dębiec z Pionu Logistyki stołecznego garnizonu, st. chor. szt. Adam Wroński starszy podoficer Dowództwa oraz Agnieszka Pudlak – główny specjalista DGW.

Galę uświetnił koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, której towarzyszył Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

***

Historycznie, Benemerenti to odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 r., przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla kościoła katolickiego, oddane wraz z rodzinami i społecznościami. W 1925 r. przyjęto, że medal będzie przyznawany w dowód uznania dla osób zasłużonych w służbie Kościoła, zarówno cywilnych, jak i wojskowych, świeckich i duchownych.

Tekst: DGW

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze


Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Groźny incydent w Libanie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
DIANA szansą dla polskich innowacji
Za sterami DORSZ i myśliwców
Sojusz kontra drony
Polsko-kanadyjska współpraca
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Latający dron – broń na okręty podwodne
Biało-czerwona na Monte Cassino
Ślady, których nie widać
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Lotnisko w zanadrzu
Bałtyk, wspólna sprawa
Wsparcie ma znaczenie
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
NATO rozkłada lotniczy parasol
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Hegseth odznaczył polskiego generała
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Równanie z „Iksem”
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nowa baza US Army w Polsce?
Wielka gra na ukraińskim froncie
Polsko-estońska współpraca
Śmierć w sercu Azji
K9, ognia!
Kraków zaprosił weteranów
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Chcą budować dla Amerykanów
Oswoić „latający komputer”
Generał z cienia
Czerwieńsze będą…
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Polski wkład w operację „Overlord”
Marsz prawdę ci powie
Bez zmian w emeryturach
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Od indeksu do munduru
Syndrom Karbali
NATO wzmacnia wschodnią flankę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO